Рада директорів Міжнародного валютного фонду завершила третій перегляд Програми розширеного фінансування з Україною. Ми отримали від кредитора четвертий транш у розмірі 1 млрд доларів.
Нагадаю, спочатку Фонд призначив засідання ради директорів на 20 березня, але потім розгляд українського питання було відкладено через необхідність переглянути макроекономічні показники (ВВП, вплив на платіжний баланс) у зв’язку з транспортною блокадою товарообороту з окупованими територіями.
Кошти траншу надійдуть на рахунки Національного банку у різних валютах – СПЗ (спеціальні права запозичень), доларах, євро та фунтах стерлінгів.
З початку 2015 року Україна отримала від кредитора уже 7,5 млрд доларів.
Після отримання четвертого траншу наші золотовалютні резерви складуть 16,1 млрд доларів. Окрім того, це рішення Фонду дасть можливість НБУ більш активно проводити свою політику валютної лібералізації – знаття валютних обмежень для експортерів та населення, які ми ввели на початку кризи. Ми уже пом’якшили вимоги з продажу валюти населенню (з 12 тис. грн/день до 150 тис. грн/день в еквіваленті, рішення прийняте 4 квітня – VoxConnector).
Щодо подальших планів – цього року ми очікуємо від МВФ ще три транші на загальну суму 4,5 млрд доларів. На кінець року ми плануємо, що рівень золотовалютних резервів досягне 21 млрд доларів. А до кінця наступного року ЗВР складуть – 26 млрд доларів США.
З огляду на дуже щільний графік виплат по зовнішнім борговим зобов’язанням – до кінця цього року ми повинні виплатити 12,8 млрд доларів – продовження співпраці з МВФ для України є критично важливим.