Яйця та пісок. Нетрадиційні методи для визначення рівня забруднення повітря | VoxUkraine

Яйця та пісок. Нетрадиційні методи для визначення рівня забруднення повітря

5 Грудня 2019
FacebookTwitterTelegram
249

У жовтні великого суспільного резонансу в Україні набула тема туману-смогу, що вкрив країну – попри заяви метеорологів, які спростовували підвищення рівня забрудненості повітря, на вулицях не одна людина використовувала маску. Як відбувається моніторинг якості повітря, що таке громадський моніторинг та яким є забруднення повітря у найбільших містах України, розповідає Олена Міскун, голова відділу з питань промислового забруднення ГО «Центр екологічних ініціатив «Екодія».

Державна система моніторингу якості повітря, що дісталась нам у спадок від Радянського Союзу, є застарілою і неефективною. В перелік забруднювачів входять не всі ключові речовини (наприклад, дрібнодисперсний пил і приземний озон), виміри проводяться не в цілодобовому режимі, дані збирають в паперовому вигляді і не агрегують в загальну базу даних. Підприємства-забруднювачі самі здійснюють контроль того, скільки і чого вони викидають в повітря, і самі звітують державі. Контролю за викидами від автотранспорту не існує в принципі. 

Попри таку патову ситуацію, активні громадяни і громадські організації доводять наявність проблеми – власним коштом купують датчики якості повітря і виводять їх показники онлайн для загального доступу. Прикладом є мережа моніторингу «Чисте повітря для України» (на стадії розробки). З іншого боку, датчик якості повітря дає картину на поточний момент – і показники різняться залежно від пори року та погоди. До того ж такий моніторинг не дозволяє «зловити» деякі надзвичайно токсичні речовини, що викидаються в малих кількостях і можуть просто не попасти в зону охоплення датчика.

Як виявити довготерміновий вплив забруднення повітря на здоров’я?

Наслідком проблеми із моніторингом є проблема необізнаності – відсутні системні дані щодо того, наскільки забруднення повітря впливає на довкілля і здоров’я людей. Відповідно до останніх досліджень, довготерміновий вплив забруднення повітря на здоров’я населення можна визначити, взявши проби ґрунту, піску і донних відкладів водойм. Таким способом виявляють, які токсичні речовини осідали на них роками і який ризик вони несуть для людей, що живуть в цій місцевості. 

Дуже небезпечним забрудником є стійкі органічні сполуки або діоксини. Крім високої токсичності, їх небезпека полягає в тому, що вони надзвичайно повільно виводяться з організму (7-11 років). Наприклад, потрапивши в організм матері, забруднення перейде до плоду. Навіть у наднизьких концентраціях (трильйонні частинки) вони здатні нанести незворотні пошкодження головному мозку і репродуктивним органам дитини. 

Оскільки діоксини мають властивість накопичуватись в жирових тканинах організмів, найкращим індикатором їх накопичення є звичайні курячі яйця. Єдиною умовою є те, що це мають бути яйця від курей вільного вигулу, тобто таких, що паслись під відкритим небом.

ДДТ, кадмій, цинк. Що ще знайшли у піску з дитячих майданчиків та курячих яйцях?

В 2018 році незалежні експерти з Хіміко-технологічного інституту в Празі (VSCHT) провели унікальне дослідження, що виявило реальний ступінь забруднення повітря в промислових регіонах України. Експерти відібрали 88 проб в 5 містах – це були пісок з дитячих майданчиків, донні відклади водойм  і яйця курей вільного вигулу.

Дослідження донних відкладів та піску з дитячих ігрових майданчиків – детальніше.

Дослідження яєць свійської птиці вільного вигулу – детальніше.

Харків – концентрація кадмію перевищує нормативи безпеки Чехії та України

Аналізи показали підвищений вміст цинку та кадмію у всіх пробах відкладів, а принаймні у кількох пробах було виявлено наявність інших важких металів. Концентрація кадмію перевищує нормативи безпеки Чехії та України. Вміст діоксинів у яйцях птиці вільно-вигульного утримання перевищує нормативи безпеки для продуктів харчування більш ніж у два рази, майже втричі перевищує норму припустимого добового споживання діоксиноподібних сполук для дорослих та у шість разів – для дітей.

Дніпро – в чотирьох пробах піску з дитячих майданчиків знайдено залишки ДДТ

У чотирьох пробах відкладів було виявлено підвищений вміст цинку, хрому, миш’яку та свинцю. Дві проби піску з дитячих майданчиків показали підвищений вміст цинку та свинцю, в одній з проб ці значення перевищують чеські екологічні нормативи. В чотирьох пробах піску з дитячих знайдено залишки ДДТ (токсичний пестицид, стійкий до розкладання в навколишньому середовищі).

Кривий Ріг – концентрація діоксинів перевищує нормативи безпеки для продуктів харчування у 7 разів

Аналіз виявив високий вміст діоксинів в яйцях птиці вільно-вигульного утримання. Виявлена концентрація перевищує нормативи безпеки для продуктів харчування у 7 разів: норму припустимого добового споживання діоксиноподібних сполук для дорослих у сім разів та у дванадцять разів – для дітей. Крім того аналізи показали підвищений рівень ДДТ та його метаболітів.

Запоріжжя – концентрація цинку в трьох пробах відкладів перевищує чеські екологічні нормативи

Рівень вмісту важких металів і їх сполук є підвищеним. Найбільш поширеним металом є кадмій – концентрація у п’яти пробах перевищила чеські екологічні нормативи. Концентрація цинку в трьох пробах відкладів перевищує чеські екологічні нормативи.

Маріуполь – в двох пробах піску з дитячих майданчиків виявлено підвищений рівень цинку та миш’яку, що перевищує чеські екологічні нормативи

В п’яти пробах донних відкладів спостерігається підвищений вміст цинку, кадмію, свинцю, хрому, миш’яку та ртуті. У двох пробах перевищено нормативи екологічної безпеки. В двох пробах піску з дитячих майданчиків виявлено підвищений рівень цинку та миш’яку, що перевищує чеські екологічні нормативи. В індичих яйцях виявлено підвищену концентрацію діоксинів.

Аналіз ризиків

Експерти провели розрахунок того, яке з цих забруднень відповідно до їх концентрації і розташування, несе найбільший ризик для населення. Аналіз ризиків показав, що найбільшу загрозу становить забруднення миш’яком, і в другу чергу кадмієм. Вміст миш’яку в ряді відкладів свідчить про те, що в довгостроковій перспективі він може спричинити несприятливі канцерогенні ефекти. В деяких пробах відкладів, забруднених кадмієм, перевищено індекс небезпеки.

Слід окремо зазначити ситуацію з забрудненням продуктів харчування. У яйцях птиці вільно-вигульного утримання відібраних в Харкові, Маріуполі та Кривому Розі виявлено значне забруднення діоксинами. Це означає, що і в інших видах харчових продуктів з підсобних господарств можуть бути присутні стійкі органічні сполуки, що є великою загрозою для населення. 

Що необхідно зробити для покращення ситуації?

Забруднення повітря в промислових регіонах є системним і довготривалим. Ситуація вимагає дій. Зокрема, на державному рівні необхідно прийняти ЗУ «Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення», який наразі знаходиться на розробці в Мінекоенерго. Закон має зобов’язати підприємства встановлювати датчики на трубах та фільтри. Тільки це дозволить поставити крапку в нескінченній риториці підприємств «доведіть, що це ми забруднюємо». Також він буде стимулювати підприємства до модернізації виробництва, оскільки дозволи будуть видаватись на менший об’єм викидів.

Автори