У першому кварталі 2020 року маємо #перемогу у держзакупівлях, державних фінансах, бізнес-середовищі та освіті. Але реформаторських законів ухвалили вдвічі менше, ніж в минулому кварталі – через коронавірусну кризу уряд змістив увагу зі стратегічних питань (реформ) на термінові виклики.
Тепер цілком законно працювати дистанційно #перемога
До Трудового кодексу внесли визначення віддаленої роботи та гнучкого робочого часу. Виявляється, у законодавстві і до того було положення про так звану надомну роботу, що залишилося в Трудовому кодексі України як спадок Радянського Союзу. Але зрозуміло, чому ми про це не знали: щоб організувати надомний режим роботи, роботодавець мав створити комісію для обстеження житлово-побутових умов працівників, перевірити, чи не заважатиме така робота сусідам, залучити до комісії представників санітарного та пожежного нагляду, скласти акт.
Тепер працівники офіційно (вказавши це у трудовому договорі) можуть працювати з будь-якого місця – з дому, кафе, коворкінгу тощо. Дистанційна робота оплачується у повному обсязі і не має перевищувати стандартних норм робочого часу – 40 годин на тиждень. Вибір гнучкого режиму робочого часу не впливає на розмір оплати праці та обсяг трудових прав.
Освітня #перемога
Уряд прийняв новий закон про вищу освіту. Він запроваджує низку змін, зокрема, систему ключових показників ефективності (KPI) для ректорів, дозволяє ліцензування університетів онлайн, скасовує поняття «диплом державного зразка», дає змогу поєднувати навчання в університеті з практикою на підприємстві, а також посилює санкції за плагіат студентів – за це випускник може бути позбавлений ступеня вищої освіти.
Згідно з Постановою №191, починаючи з осені 2020 року для 38 найпопулярніших спеціальностей плата за навчання на контракті для університету не повинна бути нижчою, ніж вартість навчання одного студента «на бюджеті». Міністерство освіти і науки України пояснює, що сьогодні середня вартість навчання студента на бюджеті становить 43 000 гривень, тоді як середня вартість навчання на контракті – 16 500 гривень. Таким чином уряд фактично субсидує «контрактників».
Закупівельна #перемога
У 2015 році, через неспроможність МОЗ як закупівельника та корупційні схеми, державні закупівлі ліків передали до спеціалізованих міжнародних організацій (UNDP, UNICEF, Crown Agents). Однак, це було тимчасове рішення, і Постановою № 1172 уряд встановив, що закупівлі поступово будуть передаватися від міжнародних організацій до ДП «Медичні закупівлі України». Як зазначив генеральний директор Арсен Жумаділов, «ДП «Медичні закупівлі України» буде відповідати за весь цикл закупівлі ліків – починаючи від верифікації потреби в препаратах до їх передачі у лікарню. Це дозволить суттєво оптимізувати ресурси, краще управляти замовленнями та залишками».
До ліків, які держава закуповує централізовано, входять медичні препарати та засоби для забезпечення донорства крові та вакцинації населення, а також для діагностики та лікування ряду важких захворювань – гепатитів та туберкульозу, ВІЛ-інфекції, діабету, інфаркту, інсульту, онкологічних та психічних захворювань, станів, що потребують діалізу. Ліки для решти захворювань, що не входять до цього переліку, лікарні та департаменти охорони здоров’я закуповують самостійно через систему Прозорро.
Окрім запровадження державних закупівель медикаментів через ДП «Медичні закупівлі України», держава також централізує закупівлі однотипних товарів (наприклад, продуктів харчування для державних шкіл, канцтоварів, електроенергії тощо). Вони передані від конкретного списку державних органів до централізованої закупівельної організації. Це рішення підвищить ефективність закупівель за рахунок економії на масштабі.
Цифрова #перемога
Уряд скасував заборону на використання 4G в діапазонах 800-900 МГц. Тепер побудова мереж у цих частотних діапазонах дозволить встановлювати менше базових станцій для покриття тієї самої території. За таких умов мобільні оператори можуть забезпечити надання високошвидкісних послуг мобільного інтернету навіть у маленьких селах та на автомагістралях. Також нарешті дозволено підключатись до інтернету в літаках під час польотів!
Закон 440-IX запроваджує електронний документообіг на митниці. Підприємства зможуть заповнювати документи, пов’язані з імпортом та експортом товарів, в електронному вигляді, а також надсилати скарги до митниці через інтернет. Додатковою зручністю для бізнесу є можливість «проходити» одну митницю, коли фізично товари перебувають на іншій митниці. Аналогічна технологія «централізованого митного оформлення» працює в ЄС.
Верховна Рада прийняла закон, який прибирає можливість фальсифікації договорів оренди землі, яка виникала через поганий обмін інформацією між Реєстром прав на нерухомість та Державним земельним кадастром. Новий закон запроваджує електронний документообіг між цими організаціями і повинен вирішити цю проблему.
Читайте також: G-Еволюція мобільного зв’язку в Україні – зради та перемоги
#перемога від НБУ
Тепер банки мають розкривати інформацію про повну вартість споживчих кредитів (включаючи витрати на страхування та податкові платежі, збори за обов’язкове державне пенсійне страхування, вартість нотаріальних послуг, платежі за послуги державних оцінювачів тощо). Це дасть ґрунтовне розуміння усіх витрат на отримання та обслуговування таких кредитів, а також допоможе захистити споживачів фінансових послуг від шахрайства.
Після карантину система електронних платежів (ESP) працюватиме у режимі 23/7. Зараз вона працює лише в робочі дні і лише в робочий час. ESP здійснює виплати банкам та їх клієнтам у гривнях в межах України. Вона обслуговує 96% усіх міжбанківських платежів. Рішення Правління НБУ значно пришвидшить грошові перекази в межах України. Поки що режим грошових переказів 23/7 є добровільним варіантом для банків.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний