Голос народу до слуг народу. Скільки, кому і про що подають петиції? | VoxUkraine

Голос народу до слуг народу. Скільки, кому і про що подають петиції?

Photo: depositphotos / jsddesign
4 Червня 2020
FacebookTwitterTelegram
5215

У своїй передвиборчій програмі Зеленський пообіцяв подати законопроєкт про народовладдя, щоб люди могли напряму «давати завдання» владі. 29 серпня минулого року президент вніс до Верховної Ради проєкт змін до Конституції, який мав надати право законодавчої ініціативи народу. А заступник спікера парламенту Руслан Стефанчук серед основних інструментів розвитку народовладдя назвав «народну» законодавчу ініціативу та електронні петиції. Законодавчої ініціативи у народу ще немає, проте електронні петиції є. Як вони працюють (і чи працюють взагалі) та як реагують на них органи влади? 

Головні висновки:

  1. Найбільше петицій подаються до президента – майже 49 тисяч (92% загальної кількості), до парламенту та уряду подано значно менше петицій – 2093 та 2208 відповідно. До Президента часто подають петиції з питань, які не є в його повноваженнях. Але, мабуть, серед українців усе ще сильна віра в «доброго царя».
  2. Найбільше петицій було подано під час перших тижнів роботи електронних петицій до президента і парламенту. Після цього їхня кількість значно зменшилася. На початку каденції Зеленського спостерігався сплеск петицій, проте після кількох тижнів його роботи їхня кількість знизилася, хоча й залишається вищою, ніж в останні роки Порошенка. Можливо, українці вважали, що пряме звернення до нового президента допоможе вирішити їхні проблеми.
  3. Частина петицій – це реакція на поточні події. Наприклад, на коронавірус.
  4. Набирає необхідні голоси незначна частка петицій – 86 із 52 940 (0,16%). 27% цих петицій можна вважати повністю задоволеними органами влади, не підтримані 22%, у відповідях до 47% є повідомлення про прохання до інших органів влади вивчити питання чи створити робочу групу. 

У 2015 році в Україні почали діяти електронні петиції до парламенту і президента, у 2016 році – до уряду. Щоб петицію точно розглянули (крім винятків, про які ми пишемо далі), вона має набрати мінімум 25 тисяч голосів за три місяці.

Ми зібрали дані із сайтів електронних петицій до парламенту, президента та уряду станом на 3 квітня 2020 року (якщо вам необхідний масив петицій – звертайтеся на пошту [email protected]).

Коли ми говоритимемо про петиції, то матимемо на увазі дані з трьох сайтів, якщо не вказано інше.

Для класифікації тем петицій ми використовували класифікацію з відповідних сайтів.

Про визначення розподілу тем між петиціями, які набрали необхідні голоси, ми власноруч присвоїли теми (для точності розподілу), якщо петиція була «без теми». Петиції, які мали теми, також переглядалися і в разі необхідності доповнювалися необхідними темами (власні теми не видалялися). Для загального розподілу петицій ми автоматизовано класифікували петиції «без теми» за допомогою методу опорних векторів на основі навчання моделі на петиціях, де уже є теми (точність моделі становить близько 90%). 

З початку роботи відповідних сайтів президенту подали майже 53 тисячі петицій (одразу зазначимо, що прохання у багатьох цих петиціях не входять до повноважень президента). Кабміну та Верховній Раді – значно менше – 2208 та 2093 відповідно. Всі ці петиції набрали близько 12,5 млн голосів.

Під час подачі петиції автор може обрати одну чи декілька тем, яким відповідає петиція, із запропонованих. Ми звели теми з трьох сайтів до одного набору (таблицю відповідності можете подивитися за посиланням). Одна петиція може відноситися до кількох тем. 

Однак, оскільки за замовчуванням на сайті петицій до президента тему петиції не вибрано, найчастіше петиції класифіковані як «Без теми» – таких 37 тис. Ці петиції ми класифікували автоматизовано. 

Найбільше людей цікавить діяльність органів влади, далі йдуть транспорт і зв’язок та соціальний захист (рис. 1). Найменше петицій подано на тему діяльності об’єднань громадян.

Рис. 1 Розподіл петицій за темами


Джерело: сайти петицій, власні розрахунки

 

Як часто подають петиції?

Рис. 2 Петиції на часовій лінії

Джерело: сайти петицій, власні розрахунки. Примітка: кожна точка – це кількість петицій за тиждень; мітки дат – це початок кожного тижня (крім першої мітки – це початок загалом часової лінії

 

Після запуску можливості подачі електронних петицій до президента і парламенту був великий сплеск петицій – наприклад, за 7 вересня 2015р. їх надійшло майже 900. За вересень того року загалом подали 17,9% від усіх петицій, а за жовтень – 7,7%. Теми у них були різноманітні, й виділити головну тему неможливо. Проте уже наступного місяця спостерігається значне падіння популярності петицій.

Наступний сплеск був 29 серпня 2016 року – 173 петиції. Але ми не знайшли центральної події, якої стосувалися петиції. 

Невелика та майже стабільна кількість петицій з того часу спостерігалася аж до початку президентства Зеленського. За цей період за день в середньому подавали 16 петицій (середньоквадратичне відхилення – 15, середнє лінійне відхилення – 11). 

На початок каденції шостого президента припадає новий великий сплеск кількості петицій – найімовірніше, люди після зміни президента сподівалися, що їх почують. Серед цих петицій також не можна виділити якусь головну тему.

До початку 2020 року відбулося падіння кількості поданих петицій, але наприкінці січня – на початку лютого знову був невеликий сплеск. Серед цих петицій найчастіше зустрічалися «одвічні» теми – скасування чи зменшення податків, ціни на комуналку чи газ. Деякі стосувалися подій саме того часу, наприклад, законів про працю чи про ринок землі. Проте переважна більшість не були прив’язані до якихось подій.

Але був і сплеск петицій з центральною подією – коронавірусом. Він спостерігався з 10 по 31 березня. Докладний аналіз «коронавірусних» петицій читайте у фб-пості VoxUkraine (майже половина зі 260 петицій стосувалися карантину).

На рис. 3 наведено розподіл петицій до президентів за темами під час двох великих сплесків – на початку роботи електронних петицій і на початку каденції Зеленського. Три найчастіші теми теми в обидва періоди – це діяльність органів влади, транспорт і зв’язок та соцзахист.

Рис. 3 Петиції до двох президентів під час двох великих сплесків

Джерело: сайти петицій, власні розрахунки (час «піків» для Порошенка – 29.08-02.11.2015, для Зеленського – 20.05-27.06.2019)

 

У темі, яка хвилювала людей найбільше (діяльність органів влади) під час каденції Порошенка багато уваги було присвячено організації виборів (обмеження права голосувати за певними ознаками, повернення пункту «проти всіх», електронне голосування та ін.) Багато петицій були присвячені самим петиціям: зобов’язати президента підтримувати більшість петицій, об’єднувати схожі, покращити сайт (щодо цього один автор у заголовку навіть крик душі написав).

Серед пікових петицій Зеленському виділяються ті, в яких вимагають його відставку і протилежні петиції – на його підтримку чи скасування петицій про відставку. В теперішнього президента відносно часто просили призначити чи звільнити певних осіб, а також розблокувати російські сайти. Як під час першого, так і під час другого «сплеску» багато петицій були присвячені роботі парламенту – пропонували скоротити кількість депутатів, обмежити кількість депутатських термінів, голосувати за відбитком пальця тощо. Ще одна «одвічна» тема – відповідальність політиків за виконання обіцянок. 

Як правило, кожній значущій події присвячено принаймні кілька петицій (наприклад, коронавірус чи засідання тристоронньої контактної групи в Мінську). Однак, петиції, присвячені подіям, в меншості серед загальної кількості. Більшість становлять петиції на «довгострокові» теми.

Петиції, які набрали необхідні голоси, і відповіді на них

З часу роботи електронних петицій лише 86 із них набрали необхідну для розгляду кількість голосів (25 тисяч). Розподіл за темами виглядає так:

Рис. 4 Теми електронних петицій, які набрали понад 25 тисяч голосів

Джерело: сайти петицій, власні розрахунки

 

Найбільше голосів набрала петиція про відставку Зеленського – 60 189 голосів. На другому місці – петиція про скасування розмитнення і акцизу на авто – 38 326. 

Петиція, що набрала 25 тисяч голосів, через кілька днів після цього закривається, і за неї проголосувати не можна. Тому кількість голосів відображає те, скільки людей встигли проголосувати за неї до закриття.

Топ-5 петицій за кількістю голосів поданих до Зеленського та Порошенка виглядають так:

Рис. 5 Топ-5 петицій за голосами до двох президентів

Джерело: сайти петицій, власні розрахунки

 

Більшість петицій (40) були частково підтримані, повністю підтримано 23 петиції, не підтримано – 19 (рис. 6). Чотири петиції залишаються без відповідей. Три з них подані Порошенку у 2015 та 2018 роках, четверта – подяка Порошенку – була подана у травні 2019 за його президентства і набрала голоси вже тоді, коли президентом став Зеленський. Але він на неї не відповів. 

Опис категорій дивіться у кінці статті.

Рис. 6 Категорії відповідей на петиції

Джерело: власні розрахунки

 

Найбільше петицій, які набрали понад 25 тисяч голосів, стосувалися захисту традиційних цінностей – 6 петицій (три з яких з майже ідентичним текстом, але подані на сайтах усіх органів влади), наступні три найбільш популярні теми мали по 3 петиції (це оподаткування авто, профтехосвіта та зменшення використання пластикових пакетів). 

Серед цих петицій був і своєрідний батл: в одній вимагали від президента Зеленського піти у відставку, а в петиції-відповіді просили скасувати попередню (обидві петиції були подані у травні 2019 року). Президент подякував авторам другої петиції та назвав першу «тролінгом».

Інший «батл» петицій відбувся у вересні-жовтні 2018 року – до Верховної Ради надійшла петиція про відкликання ліцензій каналів 112 та NewsOne (її комітет підтримав), а трохи згодом до Президента надійшла петиція про незастосування санкцій до цих каналів, яка залишилася без відповіді.

Парламент також дає відповіді на петиції, які не набрали 25 тисяч голосів, але через їхню велику кількість (1943 відповіді) вони не потрапили до нашого аналізу.

У цій статті ми не давали оцінки петиціям за суттю, а лише аналізували, чи вони підтримані, чи ні. На нашу думку, далеко не всі з петицій, які набрали понад 25 тисяч голосів, варто було б підтримати.

Цікаве наостанок

Петиції давно стали також полем для мемів і тролінгу, тому якщо вам буває сумно, то можете заходити та читати їх.

Ось деякі цікаві, на нашу думку:

Опис категорій відповідей на петиції

  1. Підтримано – підтримка ідей петиції (або виконання еквівалентних, як у відповіді на прохання дати Андрію Кузьменку звання народного артиста) або направлення доручення іншим органам влади. У відповіді на петиції до парламенту «підтримано» – це підтримка ідей комітетом або загалом парламентом.
  2. Частково підтримано – направлення прохання розглянути петицію іншим органам або створення робочої групи для розгляду питання з петиції.
  3. Не підтримано – не підтримка ідей петиції.
  4. Не відповіли – петиція набрала необхідну кількість голосів, але відповіді за довгий час немає.
Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний