НЕПРАВДА: За 7 років «європейського щастя» в Україні не створили жодного робочого місця | VoxUkraine

НЕПРАВДА: За 7 років «європейського щастя» в Україні не створили жодного робочого місця

28 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
543

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють дописи про те, що за 7 років «європейського щастя» (очевидно, йдеться про період 2013-2020 років) в Україні не було створено жодного робочого місця, а лише ввели десятки штрафів, підняли тарифи та ціни. 

Скріншот допису.


Однак, ці твердження не відповідають дійсності або використовуються маніпулятивно. 

В Україні створюються робочі місця

Теза, що в Україні за останні 7 років не було створено жодного робочого місця не відповідає дійсності. Хоча за цей період загальна кількість робочих місць знижувалася, це не означає, що вони не створювалися, а означає, що кількість створених робочих місць була нижчою, ніж кількість тих, що зникли. 

Лише за останні 3 роки (за якими наявні деталізовані дані Державного центру зайнятості), було працевлаштовано 982 259 осіб, серед офіційно зареєстрованих безробітних а сумарна кількість вакантних місць на кінець 2018, 2019, 2020 років складала 185 891. А саме:

  • у 2018 році Кількість працевлаштованих зареєстрованих безробітних становила 377 723 осіб. Кількість відкритих вакансій станом на кінець року становила 58 441.
  • у 2019 році кількість працевлаштованих зареєстрованих безробітних становила 355 649 осіб. Кількість вакансій на кінець року становила 59 018. 
  • у 2020 році кількість працевлаштованих зареєстрованих безробітних становила 248 887 осіб. Кількість вакансій на кінець року становила 68 432.

Для зростання тарифів були об’єктивні економічні причини

Зростання комунальних тарифів із 2015 року було зумовлено проблемами з ціновим регулюванням. Наприклад, субсидування цін на газ для населення призвело до значного дефіциту Нафтогазу (до 6,2% ВВП), який покривався за рахунок держбюджету, значних можливостей для корупції та марнотратства ресурсів (коли енергія дешева, у людей немає стимулу її заощаджувати та інвестувати у енергоефективність).

Під час гострої бюджетної кризи (з початком економічної кризи та війни на сході України у 2014 році), для вирішення проблеми дефіциту уряд зобов’язався підняти тарифи на газ до ринкових і прирівняти їх до імпортного паритету. 

Детальніше про причини зростання тарифів ми писали тут і тут

Для зростання цін були об’єктивні економічні причини. Ціни на більшість товарів не встановлюються адміністративно, а регулюються ринком

Ціни на більшість товарів в Україні є ринковими – тобто встановлюються в залежності від попиту на них з боку споживачів і їхньої пропозиції з боку виробників і продавців. Також, якщо мова йде про імпортні товари, їхня ціна залежить від відносної купівельної спроможності української гривні щодо іноземних валют країн-виробників. Тобто, ціни на вищенаведені групи товарів за вказаний період залежали від об’єктивних економічних процесів, які у свою чергу могли залежати від окремих політичних процесів, втрати частини економіки внаслідок війни на Сході, девальвації гривні тощо. 

Тобто, оскільки ціни на більшість товарів не встановлюються адміністративно, а регулюються ринком, некоректно говорити, що їх хтось підняв.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний