Розумна чи маніпулятивна політика? Риторика та ККД депутатів нового міжфракційного об’єднання

Розумна чи маніпулятивна політика? Риторика та ККД депутатів нового міжфракційного об’єднання

Photo: depositphotos / konoplizkaya
22 Листопада 2021
FacebookTwitterTelegram
4393

8 листопада Дмитро Разумков заявив, що подав звернення про створення власного міжфракційного об’єднання «Розумна політика». І вже 16 листопада перший віцеспікер ВРУ Олександр Корнієнко оголосив, що об’єднання створене. До фракції увійшли 24 депутати, переважна більшість яких — зі «Слуги народу», а також позафракційні та 1 депутат від «Батьківщини». Хто ж ці депутати і наскільки вони чесні з виборцями?

Щоб проаналізувати риторику депутатів нової політсили, ми перевірили їхні виступи на найбільших інформаційних каналах за 2021 рік. Виявилося, що більшість представників нового об’єднання не надто медійні, тож зафіксувати у них висловлювання, які би відповідали методології фактчеку, не вдалося. Водночас ми зафіксували фактологічні висловлювання у Дмитра Разумкова, Артема Дмитрука, Людмили Буймістер, Неллі Яковлєвої, Василя Мокана та Костянтина Касая. 

Ми також проаналізували коефіцієнт їхньої корисної дії — ККД депутата. Середній ККД новоствореного об’єднання — 81%. Для порівняння: депутати Слуги Народу в середньому мають ККД 86%, а Довіри, яка на другому місці в рейтингу фракцій і груп — 64%. При цьому 6 депутатів об’єднання входять до групи реформаторів, 17 — до поміркованих реформаторів, а 1 — до антиреформаторів. Коефіцієнти корисної дії окремих депутатів читайте далі у статті.

Коефіцієнт корисної дії депутатів розраховується на основі голосування депутатів за реформи й антиреформи. Перелік таких законів та їхні оцінки (від -5 до 5) формує Індекс реформ від «Вокс Україна». Дані у цій статті показують результати роботи депутатів станом на кінець 5 сесії, бо коефіцієнти перераховуються після кожної сесії, а шоста ще триває. 

У цій статті ми будемо використовати поділ депутатів на три групи: реформатори (ККД 89% і більше), помірковані реформатори (від 40% до 88,99%) та антиреформатори (менше 40%).

Детальніше про методологію ККД та про результати всіх народних обранців читайте у статті «Реформаторів знову поменшало. Ефективність депутатів за результатами 5 сесій». 

Далі ми подивимось, наскільки високим був коефіцієнт корисної дії депутатів та про що ж брехали і маніпулювали найбільш медійні представники нового міжфракційного об’єднання. 

Дмитро Разумков

За результатами п’яти сесій депутат набрав 87% Коефіцієнту корисної дії. Таким чином він входить до групи поміркованих реформаторів і посідає 10 сходинку в рейтингу депутатів із 88 місць усього (кілька депутатів можуть займати одне місце, бо набрали однаковий бал). За результатами чотирьох сесій Разумков підтримував реформи більше — він входив до групи реформаторів, і його ККД був трохи вищим — 89%. 

За 5 сесій депутат відвідав 96% засідань, що не дивно, адже його обов’язком було головувати на засіданнях.

Дмитро Разумков досить медійний і часто виступає в ефірах національних телеканалів. Утім фактажу в його риториці небагато. Одні із найбільш критичних його заяв, які ми зафіксували, стосувались легалізації медичного канабісу та вакцинації від COVID-19. 

Дмитро Разумков про легалізацію канабісу, 14/07/21 (37:16-37:45)

Маніпуляція

«Коли деякі наші колеги починають спекулювати на тому, що ми не надаємо людям, які потребують знеболювальне, можливість отримати це знеболювальне, це ж неправда. Знеболювальне для того, щоб отримати, треба прийняти — по-перше, вони вже прийняті — або розширити через рішення Кабінету Міністрів перелік речовин, які можуть бути надані людям. Цей закон, про який ми говорили (закон про легалізацію медичного канабісу — ред.), це про вирощування і виробництво коноплі».

Постановою уряду дійсно дозволене використання трьох препаратів на основі канабісу. Два з них містять синтетичні канабіноїди, а третій — екстракт канабісу. Проте, по-перше, сам канабіс, його екстракти, настоянки залишаються незаконними в України. Виникає суперечність — окремі препарати дозволені урядом, але активні речовини, що входять до складу препаратів, залишаються забороненими. По-друге, ціна дозволених препаратів залишається занадто високою для більшості пацієнтів. 

Законопроект про легалізацію медичного канабісу дозволить розширити перелік дозволених препаратів та зробить їх доступними для українців, оскільки виробництво буде відбуватися в Україні. Крім того, законопроект зніме заборону на наукову діяльність для вивчення канабісу та сприятиме розвитку медичної науки, фармацевтичної промисловості. 

Дмитро Разумков про обов’язкову вакцинацію, 08/11/21 (45:41-46:07)

Маніпуляція

«Паралельно з цим треба було проводити серйозну роз’яснювальну, інформаційну кампанію, чому це треба робити, а не так, як зараз намагаються людей через коліно поламати, сказати «ви повинні вакцинуватися». Ну, це ж не йде у відповідність до Конституції. Право на працю ніхто не забирав, з Конституції не прибирав, право на навчання — так само. Право на переміщення так само ніхто не забороняв. Це ж правда».

Обов’язкова вакцинація в Україні є законною. Проте вона не примусова: кожен може відмовитися від щеплення. 

МОЗ, затверджуючи наказ про обов’язкові щеплення для певних категорій працівників, спирався на Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб». У ньому вказано, що в разі загрози виникнення та поширення особливо небезпечної інфекційної хвороби в країні можуть проводити обов’язкові профілактичні щеплення. Працівники, які не мають медичних протипоказань та відмовляються від щеплення, відсторонюються від роботи. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, обов’язкова вакцинація не суперечить правам людини та захищає суспільні інтереси.

Щодо свободи пересування, у статті 33 Конституції України про цю свободу передбачені винятки, які встановлюються законом. Карантинні обмеження в Україні встановлюють теж відповідно до закону «Про захист населення від інфекційних хвороб». Його положення передбачають тимчасове обмеження прав фізичних, юридичних осіб та додаткові обов’язки для цих осіб у разі, якщо інфекційні захворювання загрожують здоров’ю населення. У цьому випадку суспільний інтерес (боротьба з пандемією) переважає над індивідуальним інтересом (свободою пересування).

Артем Дмитрук

Депутат також входить до групи умовних реформаторів з ККД 87% (10 місце з 88), щоправда відвідуваність у нього нижча, ніж у Разумкова — 79%. 

Напередодні виходу статті Дмитрука виключили з фракції «Слуга народу».

Попри реформаторську позицію у голосуваннях, у риториці депутата більше неправдивих і маніпулятивних заяв, ніж у Разумкова. Так, він часто поширює фейки про вакцинації від COVID-19, а на додачу казав неправду і про газ. 

Платформи для виступу Дмитрук також обирає не надто ретельно. Наприклад, депутат продовжує відвідувати підсанкційні канали Медведчука, програми яких зараз транслюються під брендом «Першого незалежного», виступає на каналі «НАШ», на якому ми також неодноразово фіксували російську пропаганду, і навіть дав інтерв’ю виданню Шарій.net. 

Артем Дмитрук про газ, 07/11/2021 (00:31-01:24)

Неправда

«Ни для кого не секрет, что 40% экономики нашей страны находится в тени. Мы все знаем и видим, у вас в студии тоже не раз видел, вы выставляли, что добывается 20 млрд куб. м. газа в нашей стране. К сожалению, каждый год количество добываемого газа спекулянтами, нашего украинского газа, становится все больше и больше. Но, если учитывать, что добывная отрасль – одна из самых коррумпированных отраслей, то, если 40% нашей экономики находится в тени, то мы добываем 34 млрд куб. м газа. Мы бы обеспечили всех граждан нашей страны, все предприятия и, как минимум, 4 млрд куб. м. могли бы еще продать».

У 2020 році в України видобули 20,2 млрд куб. м газу, а спожили — 31 млрд куб. м. Україні не перший рік не вистачає власного газу для задоволення потреб усіх споживачів, саме тому вона імпортує газ із Європи.

Міністерство економіки України оцінює рівень тіньової економіки в 30% за 2020 рік. Утім, хибно пов’язувати цей показник з обсягами видобутку українського газу. Газ неможливо «приховати», адже після видобутку він потрапляє або в газосховище, або в газотранспортну систему для постачання споживачам. Увесь газ, який видобувається на території України, відображається в статистиці Оператора ГТС та Оператора підземних газосховищ.

Артем Дмитрук про вакцину компанії AstraZeneca, 23/02/2021 (00:34-00:53)

Неправда

«Я прошу прощения, мы же говорим, что эта вакцина CoviShield, да? Но это не AstraZeneca. То есть и здесь уже, когда нам даже что-то дали, это не AstraZeneca, да? И здесь мы просто видим факт налицо. Я прямо сейчас понимаю, что это просто подмена понятий.»

Вакцина, яку завезли в Україну в лютому 2021 року, — спільна розробка Оксфордського університету та фармацевтичної компанії AstraZeneca. У липні 2020-го компанія підписала угоду з Індійським інститутом сироваток (Serum Institute of India) і надала йому ліцензію на виготовлення 1 млрд доз вакцин для країн із низьким та середнім рівнем доходу.  

Тобто в Україну надійшла розробка AstraZeneca, виготовлена в іншій країні. За складом вона нічим не відрізняється від препаратів AstraZeneca, вироблених у Європі.

Артем Дмитрук про Сергія Стерненка, 11/09/2021 (01:05:45-01:06:38)

Неправда

«Стерненко — бандит, который должен сидеть в тюрьме. Причем не за один факт уголовного преступления. […] Почему господин Стерненко не сидит? Ну, потому что наверное у кого в этом есть интерес. Я думаю, что этот интерес заложен где-то в правящих кругах. Потому что не может быть, чтобы человек, который убил другого человека, который совершил еще, как минимум, еще несколько уголовных правонарушений, преступлений, не может просто так не сидеть в тюрьме».

Тільки суд, а ніяк не народний депутат, може назвати людину злочинцем. Поки провина особи не доведена, зберігається принцип презумпції невинуватості. Проти Сергія Стерненка порушили чотири кримінальні справи: загибель нападника, викрадення та побиття людини, заворушення і побиття поліцейського, «кришування» наркоточок. У справі про загибель нападника в червні 2020 року Стерненку оголосили підозру в умисному вбивстві. Сьогодні він перебуває на поруках народного депутата Романа Лозинського, судовий розгляд справи триває.

По другій справі про викрадення, завдання тілесних ушкоджень людині Стерненко отримав вирок у лютому 2021 року (7 років і 3 місяці ув’язнення), однак уже в травні апеляційний суд виправдав його за статтями про розбій та викрадення, і зберіг умовний термін (1 рік) за статтею про незаконне володіння зброєю.

У справі про «кришування» наркоточок активісту вручили підозру ще в листопаді 2017 році. Зараз цю справу почнуть розглядати заново. У справі про побиття поліцейського, відкритій теж у листопаді 2017 року, Стерненко проходить як підозрюваний.

Людмила Буймістер

Депутатка має третій знизу показник ККД в об’єднанні Разумкова — 63% (34 місце з 88) та найнижчу відвідуваність серед усіх депутатів групи — 22%. 

Людмила Буймістер була частою гостею політичного ток-шоу «Зворотній відлік» на UA:Перший, де ми перевіряємо заяви політиків у прямому ефірі. Саме на цих шоу ми і зафіксували неправдиві й маніпулятивні висловлювання депутатки — переважно про газ, економіку та промисловість. 

Людмила Буймістер про газ та електроенергію 11/10/2021 (01:02:23-01:02:40)

Маніпуляція

«У Європі економіка пішла догори після ковідної кризи, після того, як вони почали виходити з локдаунів, і їм не вистачає на те, щоб додаткові потреби покривати, а нам не вистачає газу сьогодні і електроенергії навіть на падаючий економіці»

Українська економіка теж зростає. Згідно з даними Держстату, ВВП України у ІІ кварталі 2021 року збільшився на 5,7% в порівнянні з ІІ кварталом 2020 року, але впав на 0,7% в порівнянні з попереднім кварталом. Також за даними Міністерства економіки ВВП України за січень-серпень виріс на 2,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Високочастотні показники НБУ також свідчать, що на початку ІІІ кварталу відновлення економіки триває. 

Станом на 1 жовтня Оператор газосховищ України вже накопичив 18,7 млрд куб. м газу. Сергій Перелома, т.в.о. генерального директора Укртрансгазу, стверджує, що сьогодні рівень наповнення газосховищ вищий, ніж у 2013-2018 роках. Отже, запасів має вистачити для опалювального сезону. Україні дійсно не вистачає запасів вугілля, що потенційно може вплинути на постачання електроенергії з ТЕС.

Людмила Буймістер про промисловість 11/10/2021 (01:02:44-01:02:54)

Неправда

«Павло (Павло Кухта — ред.), коли ви були заступником, першим заступником Міністра економіки, промислове виробництво в Україні впало на 11%».

У цьому моменті пані Буймістер зверталася до Павла Кухти, який із 9 вересня 2019 року по 10 березня 2020 року був першим заступником міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. 

За 2019 рік обсяг виробництва промисловості упав на 1,8% у порівнянні з 2018 роком. У січні-лютому 2021 року цей показник знизився на 3,1% в річному вимірі. Проте це трапилося не через діяльність міністерства чи П.Кухти. Падіння промисловості відбулося здебільшого через зовнішні чинники, на які міністерство не могло вплинути: зниження попиту на енергоресурси на тлі теплих погодних умов, зниження світових цін на чорні метали. Тобто навіть якби дані про падіння були правдиві, використання їх як свідчення незадовільної роботи міністерства є некоректним.

Людмила Буймістер про газ 15/02/2021 (01:28:39-01:29:04)

Маніпуляція

«Ви обмежили ціну по ринковому бенчмарку, але кого? «Нафтогазу», який є монополістом з добичі українського газу? І який закуповує газ влітку по 3,50 грн чи 3,80 грн., а сьогодні продає по 6,99»

«Нафтогаз» дійсно закуповував і продавав газ за вказаними цінами улітку 2020 року — період, про який згадує спікерка. Утім, якщо «Нафтогаз» буде продавати газ населенню за собівартістю або за ціною, за яку компанія купує газ у Європі (без урахування вартості доставки), то він стане збитковим, і ці збитки доведеться покривати за рахунок державного бюджету, тобто за наші з вами податки. 

У січні-лютому 2021 року діяла гранична ціна 6,99 грн/куб. м газу, встановлена урядом для побутових споживачів. Якби уряд не втрутився у регулювання цін, вартість газу могла зрости до 12 грн/куб. м. бо зросли ціни у Європі, де Україна купує газ.

Неллі Яковлєва

Депутатка разом зі своїми шістьма колегами по об’єднанню входить до групи реформаторів — її ККД 92% (5 місце із 88). Яковлєва стабільно останні три сесії з чотирьох трималася у цій категорії депутатів (через особливості методології сесій хоч і було п’ять, але перша сесія, яка тривала 1 день не виділяється окремо). Її відвідуваність — 77%.

Нашу увагу привернули висловлювання Неллі Яковлєвої про перемир’я на Донбасі, адже вони містили маніпуляцію, яку часто повторювали представники провладної фракції — мовляв, це «найдовше» перемир’я.

Неллі Яковлєва про загострення на Донбасі станом на початок лютого 2021

09/02/21 (05:27-05:36)

Маніпуляція

«Перше, про що безумовно потрібно зазначити, що це найбільш довге перемир’я, яке було з 27 липня 2019 року».

Неллі Яковлєва про ситуацію на Донбасі, 10/03/2021 (00:58-01:03)

Маніпуляція

«Якщо у нас було встановлено перемир’я, яке протрималося найдовше з періоду початку конфлікту».

Загалом під час президентства Зеленського втрати на Донбасі зменшилися. До 27 липня 2020 року середня кількість бойових втрат була 15 осіб на тиждень, а після оголошення перемир’я і до кінця 2020 року — 2 особи. Тобто кількість смертей зменшилася у 7 разів. Із початку 2021 року кількість втрат зросла, але вона все одно менша, ніж до проголошення «режиму тиші». 

З початку перемир’я до 10 березня 2021 року (дата висловлювання Неллі Яковлєвої) кількість грубих порушень із моменту оголошення «режиму тиші» зменшилася майже в 10 разів, а загальна кількість порушень зменшилася втричі. Однак СММ ОБСЄ продовжує фіксувати порушення. За час дії перемир’я з 27 липня по 10 березня ОБСЄ зафіксувала понад 11,7 тис. порушень «режиму тиші».

Станом на 17 листопада 2021 року ОБСЄ зареєструвала 80,2 тис. порушень «режиму тиші» з початку перемир’я.

Костянтин Касай

Депутат після 5 сесії має ККД 83% (14 місце із 88) й тому входить до групи поміркованих реформаторів, як і після решти сесій. Відвідуваність Касая — 79%.

Попри те, що Касай — один із аутсайдерів за медійністю, нам все ж вдалося підловити його на маніпуляції про газ. 

Костянтин Касай про газ 03/02/2021 (01:20-01:55)

Неправда

«Хочу зазначити і нагадати всім, що саме Полтавщина є лідером видобутку природного газу. Річний видобуток газу на Полтавщині складає близько, не близько, а конкретно 8 млрд куб. м газу, а річна потреба домогосподарств 8,5 тис. (депутат мав на увазі 8,5 млрд — ред.) куб. м газу. Баланс практично такий, що сама Полтавщина може забезпечувати повністю всю, всі домогосподарства нашої країни».

Видобуток був навіть трішки більший — у 2020 році він становив 9,2 млрд куб. м (підприємствами усіх форм власності, тобто разом із приватними, що не зобов’язані продавати газ населенню). Проте ні 8, ні 9,2 млрд куб. м газу недостатньо для задоволення потреб побутових споживачів. У 2020 році населення та підприємства ТКЕ, які надають послуги населенню, сумарно спожили 12,9 млрд куб. м газу.

Василь Мокан

Депутат зараз входить до реформаторів з ККД 91% (6 місце з 88). Після другої сесії Мокан входив до цієї ж категорії, тоді перейшов до поміркованих реформаторів, але у наступні дві сесії повернувся і тримається у найбільш реформаторській групі депутатів. Відвідуваність нардепа — 79%.

Медійність депутата також порівняно нижча за колег з міжфракційного об‘єднання, утім і його ми підловили на маніпуляції. 

Василь Мокан про Олексія Любченка, колишнього голову Державного податкової служби, 18/05/21 (13:24-13:45)

Маніпуляція

«Пан Любченко, він проявив свою ефективність на посаді існуючій. Перевиконання іде 110% від запланованого плану. Відповідно, проявив себе непогано, і може претендувати на вищу посаду в даному випадку».

Олексій Любченко був головою Державної податкової служби з 29 квітня 2020 року по 20 травня 2021 року. У 2020 році до бюджету надійшло на 3% податкових надходжень більше, ніж було заплановано у квітні після значного скорочення плану бюджетних надходжень у зв’язку з локдауном. У І кварталі 2021 року податкові надходження виросли на 11,6% (з урахуванням інфляції) у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року. 

Проте зростання надходжень — не заслуга податкової. Податкові надходження виросли через ефект «низької бази»: березень 2021 здається кращим за березень 2020 через те, що той був суттєво гіршим, ніж зазвичай, через локдаун. Крім того, зростають світові ціни на енергоносії, тому в бюджет надходить більше податків від імпорту нафтопродуктів та газу. Отже, перевиконання плану не завжди є показником ефективності чиновника.

То реформатори чи маніпулятори?

Соціологи вже включили міжфракційне об’єднання Разумкова до опитувань громадської думки. Так, якби вибори відбулися 14 листопада, «Розумну політику» підтримали б 7,9% респондентів, які визначились і мають намір голосувати, — йдеться в опитуванні групи «Рейтинг». Хоча ККД депутатів об’єднання високий, все ж кожен із медійних представників політсили хоча б раз зманіпулював чи збрехав на телеефірах. Тож прореформаторська позиція нардепів ще не означає, що вони не маніпулюватимуть думкою виборців. 

Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалу стажерам VoxCheck Землянській Олександрі, Крамар Мар’яні, Шолудьку Віктору, Ткачук Анастасії, Ткаченку Артемію та Кривцун Анфісі.

Автори