Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про нібито користь відвару листя малини і чорної смородини, вживання жирної риби, волоських горіхів і мигдалю, часнику, дині, грейпфруту, червоного болгарського перцю та помідорів для розрідження крові. Крім того, нібито ефективними для розрідження крові називають трави буркуну, перцю чилі, апельсинового соку та низки інших засобів.
Однак, цьому немає підтверджень. Жодне дослідження не підтверджує ефективність згаданих засобів для розрідження крові.
У мережі можна знайти безліч порад, як лікуватися. Часто такі поради недієві, а іноді небезпечні для здоров’я. У статтях про альтернативні методи лікування не завжди чітко стверджують, що рослина ефективна проти низки станів чи захворювань. Пропонуючи рецепти застосування відварів, настоянок чи мазі з різних рослин, не згадують про доказову медицину. З’ясувати, чи вітамін або харчовий додаток має доведену лікувальну дію у можна у базі WebMD. Вона дозволяє шукати за назвою продукту, хвороби чи стану. У будь-якому випадку перед тим, як використовувати будь-який засіб для лікування, обов’язково потрібно звернутися за консультацією до лікаря.
Розглянемо кожен із запропонованих продуктів із переліку окремо.
Малина та смородина не мають доведеної ефективності при будь-яких захворюваннях чи станах, у тому числі, для розрідження крові. Смородина потенційно ефективна при глаукомі та високому рівні холестерину, однак потрібно провести більше досліджень, щоб визначити, чи має смородина лікувальний ефект. Також у народній медицині смородину радять вживати при підвищеному тиску, ревматоїдному артриті, хворобі Альцгеймера, застуді, гепатиті, проблемах з печінкою та низкою інших захворювань. Утім, наукові дослідження не підтверджують ефективність такого застосування.
Малину вживають при діареї, цукровому діабеті та для полегшення болю під час пологів, однак немає доказів, що малина має лікувальний ефект.
Болгарський перець не має доведеного лікувального ефекту при жодному стані чи захворюванні, його ефективність для розрідження крові також не доведена. Болгарський перець містить поживні речовини, які позитивно впливають на організм, наприклад, вітамін С та калій.
Шовковиця — рослина, ягоди, гілки та кору коренів якої використовують для виготовлення ліків. У народній медицині шовковицю радять вживати при нежиті, запорі, для полегшення симптомів менопаузи та при набряках та виразках слизової порожнини рота. Однак, немає наукових досліджень, які б підтверджували користь шовковиці при згаданих станах чи захворюваннях, а також для розрідження крові.
Грейпфрут — цитрусовий фрукт, багатий на вітамін С, клітковину та калій. У народній медицині грейпфрут використовують для схуднення, при астмі, раку та підвищеному рівні холестерину. Утім, немає доказів, що грейпфрут ефективний при згаданих захворюваннях чи станах. Також немає підтвердження, що грейпфрут допомагає розріджувати кров.
Диня не має доведеного лікувального ефекту при жодній хворобі чи стані. У ній є вітаміни А та С, антиоксиданти, калій та низка інших поживних речовин. Вони позитивно впливають на стан організму та імунітет, однак ефективність дині у боротьбі з хворобами не доведена.
Вишня та черешня не мають доведених лікувальних властивостей при жодній хворобі чи стані, у тому числі, для розрідження крові.
Про низку продуктів, які радять застосовувати для розрідження крові, ми писали раніше. Нагадуємо, що:
- У рибі міститься багато корисних для організму речовин, зокрема, вітаміну В12, який може допомогти зменшити серцеві захворювання. Вживання риби у комплексі з іншими продуктами необхідне для збалансованого харчування. Однак, немає підтверджень, що риба розріджує кров та впливає на зникнення тромбів та бляшок.
- Мигдаль не має доведеної лікувальної дії при будь-яких захворюваннях чи станах. Також немає доказів, що він впливає на розрідження крові.
- Помідори у народній медицині застосовують при діабеті, раку, хворобах серця, катаракті, підвищеному холестерині та низці інших захворювань та станів. Однак, лікувальний ефект помідорів не доведений.
- Перець чилі ймовірно ефективний при нервових болях у людей з діабетом, хронічних болях та постгерпетичних невралгіях. Утім, доведеної лікувальної дії перцю чилі немає.
- Буркун — це трава, цвіт якої та листя використовуються для виготовлення ліків. У народній медицині буркун застосовують при проблемах з кровообігом, болях, пов’язаних з діабетом, геморої, варикозному розширенні вен, набряках та синцях. Однак недостатньо доказів, які б підтверджували ефективність застосування буркуну.
- Апельсиновий сік не має доведеної лікувальної дії. Сік є джерелом вітаміну С, вітаміну А, фолієвої кислоти, кальцію та заліза, які позитивно впливають на загальний стан організму. Однак, наразі немає досліджень, які б підтверджували ефективність апельсинового соку чи загалом апельсинів у лікуванні захворювань.
- Волоський горіх не має доведеного лікувального ефекту при будь-яких хворобах чи станах. Він потенційно ефективний для зниження холестерину. У народній медицині волоський горіх також застосовують при акне, діабеті, анемії, екземі, діареї, гастриті та захворюваннях серця. Однак, наукові дослідження не підтверджують ефективність такого використання волоського горіха.
Автори публікацій також радять робити настоянки з часнику та меду; горілки та меленого мускатного горіха; кориці, імбиру, зеленого чаю і лимону; вживати сухі квіти гіркого полину та кефір. Немає інформації, яка б підтверджувала ефективність використання комплексу згаданих речовин для розрідження крові.
Зелений чай використовують при захворюваннях серця, підвищеному кров’яному тиску, раку ендометрію та яєчників, високому рівні холестерину. Однак, немає наукових доказів, які б підтверджували лікувальний ефект зеленого чаю, зокрема, для розрідження крові.
Полин — трав’яниста рослина, олію та наземну частину якої використовують у медицині. Полин радять вживати при лікуванні хвороби Крона, остеоартриту, захворювань нирок, розладів жовчного міхура, проблем з травленням, втрати апетиту та низки інших станів та хвороб. Однак, недостатньо наукових доказів, що полин має лікувальний ефект при будь-якому захворюванні чи стані. Також немає підтвердження, що полин допомагає розріджувати кров.
Корицю вживають при цукровому діабеті, діареї, розладах травлення та ожирінні. Однак, немає підтверджень, що кориця має лікувальний ефект. Інформації про те, що кориця допомагає розріджувати кров, також немає.
Мускатний горіх не має лікувального ефекту та не допомагає розріджувати кров.
Раніше ми писали, що:
- Імбир не має доведеної лікувальної дії. Деякі дослідники вважають, що імбир має ефективну дію проти запальних процесів – його додають у чай або їжу, або ж вживають сушеним. Однак, чи точно імбир ефективний проти кашлю та при виведенні слизу вчені ще вивчають. Також немає достатньо доказів у ефективності імбиру при грипі або ускладненому ковтанні.
- Корисні властивості застосування меду вивчають тривалий час. Однак, наразі немає доведеної ефективності меду при жодній хворобі чи стані. Мед показує потенційну ефективність при лікуванні опіків, кашлю, виразки стопи при цукровому діабеті, синдромі сухого ока, загоєнні ран, стану почервоніння шкіри на обличчі, виразок роту та ясен, спричинених вірусом герпесу. Утім, про доведений ефект меду говорити зарано.
- Лимон не має доведеної лікувальної дії при жодних хворобах чи станах. Хоча, лимон часто використовують для лікування застуди, дефіциту вітаміну С, для догляду за шкірою, наукові дослідження не підтверджують ефективність таких методів лікування. Є дослідження про потенційно корисний вплив лимону на артеріальний тиск, покращення слуху, лікування каменів в нирках, застуди та грипу. Проте, необхідно більше досліджень, щоб говорити про ефективність лимону як лікувального засобу.
- Часник не має доведеної лікувальної дії при жодній хворобі чи стані. Науковці припускають потенційний лікувальний ефект часнику при атеросклерозі, діабеті, високому рівні холестерину, високому кров’яному тиску, раку простати. Дослідження аліцину, основного компоненту часнику, поки не довели ефективність часнику як антибактеріального засобу в клінічних умовах, лише in vitro (або – «в пробірці» – тобто, коли дослідження не проводилися на живих організмах). Крім того, оцінити чи справді часник допомагає «зберегти красу та молодість тіла», тобто вплинути на довголіття, не можна. Тож поки про лікувальні властивості часнику говорити рано, потрібно проводити подальші дослідження.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний