НЕПРАВДА: COVID-сертифікати у паперовому вигляді не діють в Україні — Віктор Вікарчук

НЕПРАВДА: COVID-сертифікати у паперовому вигляді не діють в Україні — Віктор Вікарчук

24 Лютого 2022
FacebookTwitterTelegram
1541

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У відео від 29 листопада 2021 року Віктор Вікарчук стверджує десятки тез щодо вакцинації, карантинних обмежень тощо. Перераховані Вікарчуком тези ми об’єднали у декілька тематичних блоків.

Тези про COVID-сертифікати та вакцинацію:

  • COVID-сертифікати у паперовому вигляді не приймають в Україні;
  • виробники вакцин від COVID-19 заявили про адаптацію вакцин до штаму Омікрон, але сам штам ніхто не виділяв;
  • наказ МОЗ №1775 свідчить про клінічні випробування недосліджених вакцин на українцях;
  • за кожну щеплену від COVID-19 людину сімейним лікарям доплачують 170 грн;
  • МОЗ заявило, що сімейних лікарів із малим відсотком щеплених від COVID-19 позбавляють ліцензій;
  • через штам Омікрон почнуть робити нову вакцину, тому потрібно буде мати три щеплення попередніми вакцинами від COVID-19 та кілька щеплень новою вакциною;
  • у світі планують обнулити отримані дози від COVID-19, причина новий штам Омікрон;
  • люди хворіють внаслідок щеплення від COVID-19;
  • в Україні приховують побічні реакції після вакцинації від COVID-19.

Тези про пандемію, SARS-CoV-2 та штам Омікрон: 

  • ВООЗ не заявляла про пандемію COVID-19;
  • передбачена висока смертність від штаму Омікрон;
  • МВС закупило камери для відстеження контактних осіб з інфікованими COVID-19 за сітчаткою ока;
  • вірус SARS-CoV-2 не виділений в жодній країні світу.

Тези про карантин: 

  • карантину в Україні немає, тому що не впроваджувався надзвичайний стан;
  • згідно зі статтею 29 «Захисту населення від інфекційних хвороб» Кабінет Міністрів має впроваджувати карантин тільки за умови попереднього впровадження надзвичайного стану; 
  • за умови попереднього введення надзвичайного стану, карантин вводиться після вмотивованого звернення головного санітарного лікаря;
  • згідно зі статтею 29 «Захисту населення від інфекційних хвороб» поліція не має права здійснювати контроль за дотриманням встановленого на території карантину, бо це орган центральної влади.

Тези про QR-код:

  • у Франції «анульовується QR-код», якщо людина не отримала 3 щеплення від COVID-19;
  • у Росії деактивують QR-код, якщо людина захворіла на COVID-19.

Інші:

  • до вересня 2021 року в Україні не зареєстровано жодної епідемії;
  • поліцейські не служать Україні, бо на їхньому однострої (військовій формі одягу) немає Державного Прапора, а на жетонах написано «Україна», а не «Держава Україна»;
  • у Німеччині уряд повертає гроші назад до бюджету, які були виділені як допомога під час карантину;
  • впровадження Кабінету Міністрів незаконні. 

Однак, усі ці тези неправдиві, безпідставні або маніпулятивні.

Спікер у відео – Віктор Вікарчук – є приватним підприємцем, у 2020 році балотувався у депутати Хмельницької міської ради від ОПЗЖ. Раніше ми вже коментували відео Віктора Вікарчука, де він поширював неправдиві тези щодо COVID-19, вакцинації та тарифів на електроенергію та газ

Про паперові COVID-сертифікати

В Україні діють COVID-сертифікати як у паперовій, так і у електронній формі. Для того, аби отримати паперовий варіант, його потрібно завантажити через портал державних послуг «Дія». Аби отримати сертифікат у електронному вигляді, потрібно згенерувати його у мобільному додатку «Дія». Форма COVID-сертифікату не є важливою, важливим є QR-код, за допомогою якого можна верифікувати, що документ дійсний.  

Про позбавлення ліцензій сімейних лікарів та оплату за щеплену людину

Теза про те, що сімейних лікарів позбавляють ліцензії через низький відсоток щеплених від COVID-19 — неправдива. Натомість, МОЗ заявило про те, що ініціюватиме відсторонення керівників закладів, де підробляли свідоцтва про проведення вакцинації. 9 серпня 2021 року МОЗ повідомило, що розробляє додатковий стимул для сімейних лікарів активніше комунікувати зі своїми пацієнтами про вакцинацію від COVID-19. Передбачається, що за 80% вакцинованих дорослих пацієнтів лікар отримує 50 балів безперервного професійного розвитку (ці бали медпрацівники отримують у процесі навчання та вдосконалення професійних компетентностей, і їх враховують під час атестації для присвоєння або підтвердження кваліфікації, , починаючи з 2022 року). Про грошові винагороди не йдеться. 

Про скасування попередніх отриманих доз вакцин від COVID-19 через штам Омікрон та необхідну кількість доз для захисту

Віктор Вікарчук каже, що отримані дози вакцин проти COVID-19 скасують, адже вони не є ефективними у боротьбі зі штамом Омікрон. Це — неправда. 

Хоча наявні вакцини надають менший захист від штаму Омікрон, ніж від інших штамів, вони все ще надають достатній захист проти тяжкого перебігу хвороби. Тим, хто вже перехворів на COVID-19 варто щепитися, оскільки раніше пересена хвороба не захищає від можливості повторного зараження. Бустерні дози забезпечують підвищений захист від повторного зараження (зокрема штамом Омікрон) та потенційно захищають людей від проривного інфікування та важкої форми захворювання, а щеплені люди з меншою вірогідністю інфікують інших. Ефективність вакцин проти COVID-19 із часом знижується, бустерна доза ж допомагає посилити імунну відповідь. 

Штам Омікрон, як й інші штами, для зараження легень використовує рецептор AСE2 (білок поверхні клітини людини, який вірус використовує для проникнення). Це означає те, що вже створені вакцини від COVID-19 в цілому повинні захищати проти нового штаму Омікрон. Дві дози вакцини від компанії Pfizer-BioNTech надають захист менш ніж 40% від симптоматичного захворювання штамом Омікрон. Бустерна доза цієї вакцини підвищує ефективність двух попередніх доз вакцини на 76%. Для тих, хто отримав перші дві дози вакцини від компанії AstraZeneca та бустерну від Pfizer-BioNTech, ефективність складає 71%. 

Також Вікарчук стверджує, що через новий штам Омікрон потрібно буде мати три дози вакцини від COVID-19 та декілька доз нової вакцини, яку, за його словами, почнуть створювати для захисту від Омікрон. Бустерні дози від Pfizer-BioNTech наразі забезпечують захист і від Омікрон. На дату публікації відео спікера про створення нової вакцини, яка має захистити від штаму Омікрон, ще не було відомо. 

Про карантин в Україні та надзвичайний стан

Спікер посилається на відповідь МОЗ та стверджує, що карантину в Україні немає, тому що не впроваджувався надзвичайний стан. Для підтвердження своєї тези Вікарчук посилається на закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», зокрема до статті 29. Утім, у цій статті не вказано те, що для введення карантину потрібне попереднє затвердження надзвичайного стану. 

Також спікер стверджує, що Кабінет міністрів може впроваджувати надзвичайний стан, але це — неправда. Кабмін не може впроваджувати надзвичайний стан – це поза його повноваженнями. Надзвичайний стан вводиться Указом Президента, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента. Натомість Кабмін може запроваджувати режим надзвичайної ситуації – цей режим, на відміну від режиму надзвичайного стану, не обмежує конституційні права громадян, а лише консолідує зусилля для подолання загрози. 

Про смертність від штаму Омікрон

Дані щодо штаму Омікрон наразі обмежені, його ще досліджують. Утім, оцінюють, що смертність від цього штаму нижча, оскільки штам викликає не такі серйозні симптоми. Все ж через те, що цей штам поширюється швидше за штам Дельта та може спровокувати високий ризик повторного захворювання на COVID-19, існують перестороги щодо потенційного перевантаження систем охорони здоров’я. 

15 грудня директор Європейського центру профілактики та контролю захворювань Андреа Аммон (Andrea Ammon) повідомила, що ймовірність розповсюдження штаму Омікрон в Європі досить висока. Це може призвести до збільшення госпіталізацій та смертей від COVID-19.  

Про камери відслідковування контактів за сітчаткою ока

Віктор Вікарчук стверджує, що МВС закупило камери для відстеження контактних осіб з інфікованими COVID-19 за сітчаткою ока на 200 млн грн. Однак, такого засобу відстеження контактів захворівших в Україні не існує. 

Зараз для відстеження контактів діє додаток «Вдома». За словами Ігоря Кузіна, інформація про випадки, коли людина завантажила, але не активувала застосунок чи взагалі видалила його через деякий час, потрапляє до Нацполіції. У червні 2021 року у Чернівецькій області стартував пілотний проєкт із відстеження контактних осіб із COVID-19 за підтримки бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні. Для його втілення застосовуватимуть додаток «Go.Data». Додаток фіксує всі випадки контактів та вибирає осіб, яким потрібно зв’язатися з лікарем. 

Про «анулювання QR-коду» у Франції та Росії

Вікарчук маніпулює, коли стверджує, що у Франції деактивується QR-код, якщо людина не отримала бустерну дозу вакцини від COVID-19. На дату публікації відео спікера було відомо лише про людей віком від 65 років, які не отримали бустерну дозу. У такому випадку, QR-код автоматично деактивувався у додатку з COVID-паспортом. Тоді ж уряд Франції заявив про те, що 400 тис. людей віком від 65 років, які мають право на бустерну дозу, не отримали її. Від 18 січня 2022 року QR-код деактивується у людей від 18 років, які не отримали бустерну дозу вакцини максимум через 7 місяців після останнього щеплення. 

Про деактивацію QR-коду спікер говорив й у контексті Росії. Після захворювання на COVID-19 QR-код дійсно деактивується у громадян Росії, які отримали сертифікат про вакцинацію. Однак, замість QR-коду, який створювався у додатку після отримання щеплення (діє 365 днів), з’явиться новий код, який підтверджує одужання від хвороби. Сертифікат з цим QR-кодом з’являється через 3 дні після одужання та діє 12 місяців.    

Про фіксування епідемій в Україні

Посилаючись на відповідь МОЗ, Віктор Вікарчук заявляє про те, що в Україні до вересня 2021 року не зафіксовано жодної епідемії, «не те що пандемії». Наразі в Україні зафіксована медико-біологічна надзвичайна ситуація державного рівня, яка пов’язана із поширенням COVID-19. Також Україна відноситься до країн, у яких прогресує епідемія туберкульозу та ВІЛ/СНІДу

Пандемія — це епідемія, що охоплює більшість країн світу і/або поширюється у міжнародних масштабах, вражаючи значну кількість людей. Варто розуміти, що «пандемія» не говорить про серйозність захворювання, а лише про те, наскільки хвороба поширена. 11 березня 2020 року ВООЗ оголосила пандемію, спричинену коронавірусом. 

Епідемія — це збільшення випадків захворюваності на певну хворобу у обмежений час та у певному регіоні. Отже, коли йдеться про поширення захворюваності на COVID-19 у межах однієї країни, зазвичай використовують термін «епідемія», наприклад, як зазначають у НАН України та у Системі моніторингу поширення епідемії коронавірусу від РНБО. Якщо йдеться про поширення хвороби у світі, вживають термін «пандемія». 

Віктор Вікарчук стверджував, що на його запит щодо наявності епідемій в Україні у відповіді МОЗ йшлося про те, що епідемій в Україні не зафіксовано. Раніше у МОЗ пояснили, що у нормативно-правових актах використовують термін «медико-біологічна надзвичайна ситуація природного характеру державного рівня», а не «епідемія». Отже, різниця полягає у коректному вживанні термінів. 

Про поліцію

Вікарчук стверджує, що відсутність напису «Держава Україна» замість нібито наявного «Україна» та прапора на спеціальних жетонах пояснює те, що поліція не служить Україні. Однак, це — безпідставно. 

Згідно з законом «Про Національну поліцію», у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, актами Кабінету міністрів та іншими нормативно-правовими актами. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом міністрів України через міністра внутрішніх справ України згідно із законом. 

І хоча на спеціальних жетонах поліції відсутній напис «Україна» чи «Держава Україна» та відсутній Державний прапор, це не свідчить про те, що поліція не служить суспільству України. 

Зразок спеціального жетона Національної поліції України

Військова форма одягу Національної поліції України

Про повернення грошової допомоги під час карантину до бюджету Німеччини

Віктор Вікарчук заявляє, що у Німеччині уряд повертає гроші назад до бюджету, які були виділені як допомога під час карантину. Однак, цьому немає доказів. У 2021 році уряд Німеччини запровадив декілька програм фінансової допомоги компаніям, підприємствам (кафе, ресторанам, готелям тощо) та самозайнятим особам у зв’язку з кризою під час пандемії. Ми не знайшли дані про те, що уряд повертає виплати назад до бюджету у джерелах з високим рівнем фактологічного викладу інформації. 

Частину тез ми спростували раніше. Нагадуємо, що:

  • ВООЗ офіційно оголосила пандемію 11 березня;
  • наукові дослідження підтверджують існування SARS-Cov-2, українські лабораторії виділили вірус SARS-CoV-2, зокрема штам Дельта;
  • перший підтверджений випадок зараження штамом Омікрон був зареєстрований за підсумками секвенування проби біоматеріалу, взятої 9 листопада 2021 року;
  • наказ МОЗ України від 20.08.2021 №1775 не має нічого спільного з вакцинацією від COVID-19;
  • вакцини не заражають людей COVID-19;
  • в Україні не приховують випадки побічних реакцій після вакцинації: ДП «Державний експертний центр МОЗ України» збирає та аналізує інформацію про несприятливі випадк після вакцинації від COVID-19;
  • Національна поліція є одним із органів, який відповідно до постанови уряду №1236 слідкує за дотриманням карантинних обмежень під час епідемії;
  • постанови Кабінету міністрів України є підзаконними актами та входять до законодавства України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний