ФЕЙК: Кадри реального бою проти диверсантів ЗСУ поблизу Залізної Балки

ФЕЙК: Кадри реального бою проти диверсантів ЗСУ поблизу Залізної Балки

3 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
808

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на якому нібито зображений бій між російськими бойовиками та українськими військовими поблизу населеного пункту Залізна Балка (Донецька область, тимчасово окупована територія). Користувачі стверджують, що українські диверсанти проникли на територію “ДНР”, унаслідок чого військові “ДНР” вимушені були відкрити вогонь. Стверджують, що у результаті цього 2 українських військових загинули, ще 3 — отримали поранення.

Скриншоти відео з допису, який поширюють у Facebook

Утім, це відео не є доказом того, що між українськими військовими та російськими окупантами відбулася збройна сутичка поблизу Залізної Балки.

Цей фейк уже перевірили незалежні іноземні фактчекери з Open.online

По-перше, із відео незрозуміло, де саме відбуваються події, і між ким відбувається перестрілка. У відео можна помітити: автоматичну гвинтівку, звуки пострілів та вибухів, нерозбірливі слова за кадром та бійця (без опізнавальних знаків), який виносить з поля бою іншого військового. Наявної інформації у відео недостатньо для того, щоб довести, що відбувся бій поблизу Залізної Балки.

По-друге, слід звернути увагу на першоджерело допису. Вперше його опублікували 18 лютого у Telegram-каналі “Народная милиция ДНР”. На каналі теж згадують “українських диверсантів”, які начебто збиралися підірвати ємності з хлором на очисних спорудах у Горлівці. За словами сепаратистів, це відео вдалося отримати завдяки екшн-камері, яка була закріплена на бронежилеті одного з українських військових.

Перевірити метадані відео можна за допомогою сервісу Metadata2go. Після перевірки виявляється, що відео насправді створили щонайменше 8 лютого 2022 року через програму Adobe Premiere Pro. Ця програма дозволяє змінювати відео, зокрема додавати спеціальні ефекти.

Метадані відео

Крім того, як зазначили розслідувачі з Bellingcat, звуки вибухів у відео “народної міліції” співпадають зі звуками з іншого відео про військові навчання, завантаженого на YouTube ще в 2010 році.

Ще один доказ фейковості відео — відсутність втрат серед українських військових у день публікації відео або за день до того. Пресслужба Операції Об’єднаних сил не повідомляла про втрати військових ні 17, ні 18 лютого 2022 року. 18 лютого Головнокомандувач ЗСУ підтвердив, що інформація про диверсійні групи, які нібито планували підірвати хлор у Горлівці, не відповідає дійсності.

Отже, наведене відео не є доказом того, що між українськими військовими та російськими окупантами відбулася збройна сутичка поблизу Залізної Балки.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний