БЕЗПІДСТАВНО: В Офісі Президента незадоволені зростанням популярності соцмереж на тлі блекаутів

БЕЗПІДСТАВНО: В Офісі Президента незадоволені зростанням популярності соцмереж на тлі блекаутів

30 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
431

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

12 грудня 2022 року телеграм-канал «Резидент» повідомив, що в Офісі Президента незадоволені постійним зростанням популярності соціальних мереж в Україні. Мовляв, через відключення електроенергії українці стали менше дивитися телебачення і натомість почали споживати більше інформації з телеграм-каналів. Це нібито дозволяє населенню шукати «альтернативні новини, щоб бачити об’єктивну картину ситуації в країні».

Утім, немає підстав вважати, що в Офісі Президента незадоволені зростанням популярності соціальних мереж на тлі блекаутів. Популярність соцмереж зростала в Україні ще до блекаутів та навіть повномасштабного вторгнення рф.

СБУ повідомляла, що телеграм-канал «Резидент» працює з російськими спецслужбами та регулярно поширює дезінформацію про Україну. VoxCheck теж неодноразово спростовував фейки з цього каналу. Автори каналу часто посилаються на «інсайди з Офісу Президента», але насправді повторюють кремлівські наративи про Україну.

Ще в листопаді 2021 року організація Internews презентувала результати опитування «Ставлення населення до медіа та споживання різних типів медіа у 2021 році». Так, 63% людей дізнавалися новини з соцмереж протягом останнього місяця, лише 19% — тільки з соцмереж. Тоді як 48% респондентів (порівняно з 85% у 2015 році) отримували новини з телебачення, лише 8% — тільки з нього.

Опитування у 2022 році підтвердили, що соціальні мережі залишаються основним джерелом новин для українців. Згідно з опитуванням КМІС та громадянської мережі «ОПОРА» у травні, найпопулярнішими джерелами інформації за останні два місяці для українців виявилися соціальні мережі (76,6%) та телебачення (66,7%). Опитування, проведене цими ж організаціями в липні, показало, що 59% респондентів до топ-2 джерел зараховують соціальні мережі (загалом за останні 7 днів 69% отримували інформацію з них). Телемарафон зарахували до топ-2 джерел 43% респондентів (за останні 7 днів його дивилися 57%)

На початку жовтня «Суспільне» повідомило про результати опитування Gradus Research Company: для 55% українців соціальні мережі та месенджери є основним джерелом новин, а новини з телебачення продовжують отримувати 40% населення. Опитування провели у липні-серпні цього року.

У листопаді 2022 року Internews знову опублікувала дослідження про споживання медіа в Україні протягом останнього місяця. 74% респондентів дізнаються новини за допомогою соцмереж (31% — тільки з соцмереж), а новини на телебаченні дивляться 36% українців (9% дізнаються новини тільки з телебаченням).

Використання медіа для отримання новин у листопаді 2022 року. Джерело: Internews

У доповіді Internews не вказано, як вплинули відключення електроенергії з жовтня 2022 року на споживання медіа. Також ми не знайшли інших досліджень, в яких би розглядали зв’язок між блекаутами та зростанням популярності соцмереж. На початку листопада «Детектор медіа» опублікував статтю про зменшення споживання телебачення внаслідок блекаутів у Києві, проте на основі цього матеріалу складно аналізувати, наскільки затребуваними стали соцмережі.

«Резидент» помиляється не лише щодо споживання соцмереж в Україні. По-перше, державні органи, зокрема Офіс Президента, теж активно використовують соцмережі. Наприклад, у вересні «Детектор медіа» повідомляв, що державні органи ведуть 12 із 100 найпопулярніших телеграм-каналів в Україні. Тож незрозуміло, чому використання соцмереж має нібито негативно відобразитися на здатності влади впливати на громадську думку.

По-друге, отримання новин із телеграм-каналів замість телебачення необов’язково означає, що користувач зможе отримувати більш об’єктивну, неупереджену інформацію. Телеграм, як і будь-яка інша платформа, також може бути місцем поширення дезінформації. Так, у листопаді цьогоріч Інститут масової інформації проаналізував 10 найбільших українських телеграм-каналів. Виявилося, що масові канали теж можуть публікувати замовні матеріали, користуватися ненадійними джерелами та маніпулювати читачами.

Також VoxCheck представив результати моніторингу російських та проросійських телеграм-каналів, які поширюють дезінформацію про Україну. Ознайомитися з дослідженням можна за цим посиланням.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний