9,4 млн осіб вже охопили об’єднані територіальні громади. Що далі? | VoxUkraine

9,4 млн осіб вже охопили об’єднані територіальні громади. Що далі?

7 Червня 2019
FacebookTwitterTelegram
404

Об’єднані територіальні громади (ОТГ) охопили вже понад третину території України та 22% її населення. Тож з якими проблемами зіткнулися ОТГ?

Скільки всього ОТГ в Україні

Станом на травень 2019 року в країні створено 903 ОТГ. Вибори керівних органів ОТГ, без яких громада не може функціонувати, проведено у 807 з них. Тоді як загалом, за планом реформи, в Україні має бути створено 1289 ОТГ.

Найбільше об’єднаних територіальних громад створено у Дніпропетровській області (63 об’єднані громади, до яких  увійшли 569 територіальних громад базового рівня – міст, сіл, селищ). На другому та третьому місцях за кількістю ОТГ — Черкаська (57 б’єднаних, 516 територіальних громад базового рівня) та Житомирська (56 об’єднаних та 631 базового рівня).

Довідка VoxUkraine: що таке ОТГ і як навіщо вони потрібні?

Об’єднані територіальні громади — це укрупнені територіальні одиниці, в які об’єднуються базові територіальні громади (селища, села, міста). До 2020 року об’єднання у ОТГ є добровільним. Держава розробила перспективні плани їх формування у кожній області, але громади можуть вносити до цих планів зміни.

Мета  реформи – наблизити владу до мешканців, а мешканців – до влади для підвищення доступності та якості освітніх, медичних, культурних, адміністративних, комунальних і соціальних послуг.

Органи місцевого самоврядування ОТГ мають набагато більші можливості для розвитку (і повноваження, і кошти), аніж окремі села чи міста. Після об’єднання в ОТГ села напряму отримують кошти з державного бюджету на розвиток, а не опосередковано, як було раніше (через бюджет області, тоді району і аж потім у село). Таким чином, зменшуються ризики, що значна частина коштів “осядуть” у кишенях, не дійшовши до села-отримувача. Також села матимуть більше свободи розпоряджатися цими коштами і спрямовувати їх на нагальні потреби без додаткових бюрократичних перепон.  

Утворення ОТГ передбачає створення нового адміністративного центру для всіх міст, сіл і селищ, які увійшли до її складу, та проведення виборів керуючих органів ОТГ: голови і депутатів ради ОТГ, а також старост, які представлятимуть інтереси села чи кількох сіл.

Безпосереднє керівництво ОТГ здійснює створений радою виконавчий комітет. Рада також може створювати власні органи для управління освітою, охороною здоров’я, містобудівною діяльністю тощо, які підпорядковано виконавчому комітету.

Площа і населення ОТГ

ОТГ вже охопили  понад третину усієї підконтрольної українській владі території держави, або понад 215 тисяч кв. км. Найбільшу частину земель охоплено в Житомирській (64.67% області), Хмельницькій (58.37%) і Волинській (55.63%) областях, найменше – в Закарпатській (4.82%) і Київській (18.28%) областях.

В уже створених ОТГ проживає понад 9,4 млн осіб — це майже 22,3% усього населення України.

Звідки ОТГ беруть гроші?

Фінансові ресурси ОТГ складаються із власних доходів і коштів, переданих з державного бюджету.

Податок з доходів фізичних осіб забезпечує 57% власних доходів ОТГ. Також громади отримують надходження від місцевих податків і зборів та штрафи, кошти від відчуження комунального майна, гранти, тощо.

Але як ми вказали вище, доходи ОТГ — це не тільки власні доходи. Друга частина доходів ОТГ — дотації і субвенції, отримані з державного бюджету. Ці кошти йдуть на розвиток ОТГ і фінансування освіти, медицини, соціального захисту. Якщо брати загальні (або сумарні) доходи ОТГ, то їх держава фінансує аж на 65–75%.

Державна фінансова підтримка розвитку громад за підсумками 2018 року перевищила 17 млрд грн. Але є проблема: темпи формування нових ОТГ випереджають темпи збільшення обсягу виділених на їх розвиток коштів.

Куди йдуть гроші?

Кошти витрачають на ремонт і будівництво доріг, центрів надання адміністративних послуг, фельдшерсько-акушерських пунктів та амбулаторій, шкіл і дитсадків, стадіонів і басейнів, водопостачання та каналізації, освітлення вулиць тощо. Тобто на все те, що дасть змогу швидко продемонструвати позитивні зміни від створення ОТГ.

Водночас велику частину видатків також скеровують на утримання органів управління. В окремих ОТГ це понад 80% обсягу власних доходів за рекомендованих 20%.

Що заважає розвитку ОТГ?

Реформа децентралізації суттєво відстає від графіку: створено трохи більше за дві третини запланованих ОТГ. Причому ОТГ охоплюють лише трохи більше третини території України.

Проблеми, які перешкоджають просуванню реформи децентралізації та розвитку ОТГ, можна поділити на зовнішні та внутрішні.

Зовнішні проблеми — це неврегульованість на законодавчому рівні багатьох аспектів функціонування ОТГ, наприклад питання порядку утворення та ліквідації адміністративно-територіальних одиниць, встановлення і зміни їх меж тощо.

Внутрішні проблеми — це нестача фінансових ресурсів, брак кваліфікованих кадрів, міграція мешканців ОТГ за її межі, неофіційна зайнятість (що впливає на податки), низька активність жителів у вирішенні питань функціонування громади та ін. Також слід врахувати недореформований освітній сектор та сектор охорони здоров’я.

План реформи передбачав закінчення створення ОТГ до місцевих виборів 2020 року, але з огляду на поточні темпи досягнення цієї мети видається малоймовірним.

Автори