Чого чекати українцям від пенсійної реформи уряду Гройсмана | VoxUkraine

Чого чекати українцям від пенсійної реформи уряду Гройсмана

21 Квітня 2017
FacebookTwitterTelegram
145

Основних новацій, які можуть спіткати пенсійну систему, і які на сьогодні обговорюються на рівні уряду, декілька.

Перша – заміна механізму відшкодування пенсій за віком на сплату роботодавцем підвищеної ставки єдиного внеску 15% та 7%. Сьогодні підприємці змушені відшкодовувати пільгові пенсії працівникам, які достроково вийшли на пенсію. Підприємці щорічно витрачають близько чотирьох мільярдів гривень на фінансування цих зобов’язань. Пропозиція у тому, щоб замінити цю норму механізмом так званого “квазістрахування”. Воно дозволить роботодавцям платити соціальний внесок за людей вже зараз, які у них працюють у них в цей момент. Це забезпечить притік власних надходжень до бюджету Пенсійного фонду.

Друга можлива новація – для жінок, яким призначено дострокову пенсію у 55 років, можуть скасувати понижуючий коефіцієнт до розміру пенсії. Коефіцієнт зменшує розмір пенсійної виплати. Для людей це позитивна зміна – після його відміни жінок не “штрафуватимуть” за достроковий вихід на пенсію.

Третя зміна – обговорюється варіант відв’язки розміру пенсії від соціальних стандартів та призначення її у розмірі 40% від мінімальної заробітної плати. Мова йде про зміну підходів до визначення пенсії.

Пенсія вважається страховою виплатою, розмір якої залежить від доходу, з якого платилися внески для забезпечення цієї страхової виплати. Окрім того, якщо за європейськими нормами дохід пенсіонеру має складати 40% від доходу кваліфікованого працюючого (за міжнародним стандартами це працівник з дружиною та двома дітьми – VoxConnector), то в Україні розмір пенсії вираховуватиметься з мінімальної заробітної плати.

Четверта новація – збільшення розміру ЄСВ для роботодавців за погіршення стану охорони праці і підвищення на один відсотковий пункт рівня травматизму і професійної захворюваності через нездійснення профілактичних заходів.

Це одна з найбільш суперечливих норм. На сьогодні ніхто не розуміє, як це може відбуватися. Ця ідея обговорювалася і раніше, однак після того які усі страхові внески об’єднали у ЄСВ говорити про підвищення усього ЄСВ лише у зв’язку із страхуванням від нещасних випадків на виробництві – некоректно.

П’ятий важливий пункт стосується нових темпів осучаснення пенсій. Переглядати пенсії планується щорічно з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менш ніж на 50% росту зарплати. До 2012 року осучаснення відбувалося темпами не менше 20% росту заробітної плати. Однак формулювання на кшталт “з урахуванням можливостей пенсійної системи” – сумнівні. Вони дозволяють урядові у будь-який момент зайняти позицію “можливостей немає, тому осучаснення не буде.

Серед планів уряду також скасування спеціальних пенсій, збільшення страхового стажу для призначення пенсії.

Для того, щоб реалізувати окремі ініціативи уряду потрібен ресурс. Додаткових надходжень від ЄСВ (очікувалися від збільшення мінімальної зарплати до 3200 гривень – VoxConnector) не вистачає зараз і не вистачатиме в майбутньому. Джерелом додаткових надходжень може бути і державний бюджет, однак питання в тому, наскільки такий підхід дозволить не збільшувати дефіцит бюджету Пенсійного Фонду.

Автори
  • Юрій Кузовой, директор департаменту соціальної політики Федерації роботодавців України