Хто виграє від осучаснення пенсій | VoxUkraine

Хто виграє від осучаснення пенсій

21 Квітня 2017
FacebookTwitterTelegram
165

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман анонсував осучаснення пенсій для 5,6 мільйонів пенсіонерів з 1 жовтня цього року.

Осучаснення – це перерахунок пенсій у прив’язці до реального рівня заробітної плати. На сьогодні розміри пенсій в залежності від року призначення відрізняються майже в два рази.

Подробиць про те, як осучаснення відбуватиметься на практиці, наразі дуже мало. Не зрозуміло, кому будуть підіймати пенсії, а кому ні, у якому порядку це буде здійснюватися.

В українській практиці осучаснення відбувалося досить нерегулярно і в основному – з електоральних причин.

Звісно, для пенсіонерів найкращий варіант – щорічне підвищення на рівень зарплат. Однак у першу чергу – це дорого. Раніше уряд заявляв про те, що на осучаснення потрібно близько 40 млрд грн. Сьогодні озвучується цифра у 12 млрд грн.

Коштів на повне осучаснення немає ні в кого. В інших країнах воно також здійснюється не повністю. До 2012 року в процесі осучаснення пенсії в Україні зростали не менш як на 20% рівня росту зарплат.

Перед тим обговорювати іншу планку – до 50% – потрібно прорахувати, скільки це коштуватиме. Щоб у наступному році не виявилося, що коштів у нас немає, і ніякого осучаснення не буде.

Від нерегулярного і непрорахованого підвищення пенсій виграє лише уряд – тому що такий крок дозволяє йому набрати електоральних балів “тут і зараз”. Виграш пенсіонерів досить умовний – один раз їм підвищать пенсію, а потім п’ять років вони на це підвищення мають жити.

Про те, що на осучаснення пенсій необхідний додатковий ресурс, уряд почав говорити ще в грудні минулого року. Ставку зробили на те, що кошти з’являться від підвищення мінімальних зарплат до 3200 гривень.

На сьогодні дійсно, ситуація з наповненням бюджету непогана, але радіти рано. За прогнозами Нацбанку, окрім зростання заробітної плати можливе зростання безробіття, інфляції. В експертному середовищі озвучується цифри, що 75% населення так і не побачило зростання зарплати. Кожен восьмий ФОП скоротився.

Тому не варто поспішати з оцінками позитивного фіскального ефекту від підвищення мінімальної зарплати.

 

Автори