У червні 2018 року за скасування мораторію на землю та з вимогою запровадити ринок сільськогосподарських земель виступили понад 20 організацій, що об’єднують більше 1 000 виробників, підприємств, банків, асоціацій. Вони утворили Громадську Коаліцію та підписали відповідний Меморандум. Серед учасників – Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», VoxUkraine, Асоціація «Укрсадпром», Незалежна асоціація банків, Стратегічна група радників з підтримки реформ (SAGSUR), тощо.
Якнайшвидше скасування мораторію та запровадження ринку сільськогосподарських земель є нагальною необхідністю.
Зупинюсь лише на деяких :
- Мораторій дискримінує близько семи мільйонів власників земель сільгосппризначення. Адже, на відміну від власників квартир чи авто, власники земельних ділянок, отриманих в результаті розпаювання колективних с/г підприємств, не можуть повноцінно розпоряджатися своїми паями. По-перше, за небажання або неможливості самому фізично обробляти пай, власнику доступна лише опція оренди, він позбавлений законної можливості безперешкодно продати або передати його у спадок. Зважаючи на поважний вік багатьох власників паїв (близько чверті мають 70 і більше років) хтозна чи встигнуть вони скористатися ним за життя, наприклад, продавши, отримати необхідні на лікування або покращення умов кошти.
- Позбавляє власників паїв справедливого доходу від надання паїв в оренду. Оскільки, через мораторій, ціна оренди значно занижена. За розрахунками спеціалістів Світового Банку, власники недоотримують за оренду паю в середньому 13-18 тисяч грн на рік.
- Стає на перешкоді залученню банківського фінансування малими фермерськими господарствами, адже земля у користуванні фермерів не є ліквідним активом. Працюючи на орендованій землі і не маючи власної, фермер не позбавлений можливості отримати під неї кредит (на закупку пального, насіння, нової техніки тощо).
- Гальмує вкладення інвестицій у довгострокові сільськогосподарські та інфраструктурні проекти. Компанії агросектору та фермерські господарства, які працюють на орендованих землях і залежать від рішення власника землі щодо продовження договору, часто не ризикують вкладати кошти у довгоокупні проекти(зрошення, садівництво, ягідництво, тваринництво).
- Блокує створення робочих місць на селі та розвиток сільських територій, що, в свою чергу, призводить до трудової міграції та вимирання українських сіл та селищ (щороку з мапи України зникає близько 30 сільських населених пунктів).
- Призводить до тіньового використання державних с/г земель у масових масштабах. Із 10,5 млн га відсутня офіційна інформація про використання близько половини з них.
- Сприяє рейдерству, адже наявність тіньового використання і неформальний обмін правами оренди робить кожного виробника вразливим до рейдерських атак.
Україні необхідне якнайскоріше скасування мораторію та запровадження ринку с/г земель. Для цього прем’єр-міністр України повинен внести на розгляд парламенту проект закону про обіг (ринок) земель с/г призначення, а уповноважений ВР із захисту прав людини – звернутися до Конституційного суду щодо визнання мораторію таким, що порушує конституційні права громадян.
Лише в такому випадку українські громадяни зможуть повернути собі законні права, а економіка України почне зростати.