Пенсійна реформа від Гройсмана: що чекає на українських пенсіонерів | VoxUkraine

Пенсійна реформа від Гройсмана: що чекає на українських пенсіонерів

30 Червня 2017
FacebookTwitterTelegram
219

Уряд вніс на розгляд парламенту законопроект про пенсійну реформу.

Її філософія – менше можливостей раннього виходу на пенсію з більшою кількістю варіантів завдяки запровадженню гнучкого коридору виходу на пенсію.

Залежно від того, скільки часу людина працювала легально, сплачуючи страхові внески, вона зможе вийти на пенсію в 60, 63 або 65 років.

Так, з 2018 року:

  • у 60 років на пенсію зможуть вийти ті, хто має страховий стаж принаймні 25 років (за діючими правилами – 15);
  • у 63-річному віці вихід на пенсію можливий при наявності стажу від 15 до 25 років.

Щороку до 2028 вимоги стажу збільшуватимуться на 1 рік, а у 2019 році додається ще один варіант виходу на пенсію: у 65-річному віці, якщо стаж складає від 15 років до 16 (і надалі – від 15 до мінімально необхідного стажу для виходу на пенсію в 63 роки).

В кінцевому варіанті з 2028 року у 60 років на пенсію зможуть виходити ті, хто пропрацював 35 років.

Виглядатиме перехідний період приблизно так.

Схема гнучкого коридору виходу на пенсію

Тобто у наступному році деякі з тих, хто очікував вийти на пенсію, не зможуть цього зробити, а саме люди віком 60-62 роки, що мають стаж менше 25 років.

Підвищення вимог до страхового стажу – не найпопулярніший крок, оскільки він приведе до фактичного підвищення пенсійного віку, який в Україні зараз є набагато нижчим, ніж в країнах Європейського Союзу. Але цей крок виконає дуже важливу функцію – детінізує робочі місця. Люди розумітимуть, що без мінімально необхідного стажу будуть позбавлені пенсій.

Друга важлива новація пенсійної реформи – перегляд формули розрахунку пенсії.

Розмір пенсії окремої людини залежить від двох речей. Перша – коефіцієнту заробітної плати, який відображає наскільки велику зарплату людина отримувала, тобто, як відносилася зарплата цієї конкретної людини до середньої зарплати по країні. Друга – коефіцієнту страхового стажу особи (відображає складову страхового стажу у розмірі пенсії)

От з 2008 року “вартість” кожного року страхового стажу розраховувалась шляхом множення на коефіцієнт 1,35. Зараз пропонується знову встановити його на рівні 1.

Хто програє від цього?

У першу чергу, ті, що планують виходити на пенсію з 2018 року і надалі, отримуватимуть на 26% менше, ніж могли б при збереженні цього коефіцієнта.

А от серед нинішніх пенсіонерів ніхто від зменшення цього коефіцієнту не постраждає. Перерахунок пенсій проводитимуть вже з урахуванням коефіцієнту 1, і ті, хто виходив на пенсію у 2015 та 2016 роках за розрахунком мали б отримати на 6% та 15% менше відповідно, але зменшення пенсій відповідно до норм Конституції неможливе. Пенсії для них залишаться незмінними.

Третя новація пенсійної реформи – відміна спецпенсій.

Спеціальні пенсії для держслужбовців, науковців, прокуратури, суддів та інших пільгових професій відміняються. Усі ці категорії переводяться на загальну систему обчислення пенсій. Єдиний виняток – це військові.

Загалом це має сприяти вирівнюванню конкурентних умов ринку праці та дати більше ресурсу для виплати звичайних пенсій.

Зрештою, четверта особливість пенсійної реформи – новий темп підвищення пенсій.

З 1 жовтня 2017 року відбудеться осучаснення пенсій. Це означає, що пенсії тих, хто вийшов на пенсію до 2015 року, будуть перераховані в залежності від більш високого рівня заробітної плати. По факту, внаслідок осучаснення “старі” пенсії збільшаться.

В майбутньому нові пенсії збільшуватимуться відповідно до росту середньої заробітної плати в країні та інфляції.

Автори