Результати опитування: держава – друг чи ворог бізнесу? | VoxUkraine

Результати опитування: держава – друг чи ворог бізнесу?

13 Жовтня 2017
FacebookTwitterTelegram
153

Рівень довіри українського бізнесу до влади залишається низьким. Такими є результати опитування малих та середніх підприємств “Щорічна оцінка ділового клімату в Україні”. В ході дослідження підприємців запитали про те, ким вони вважають державу: другом, перешкодою чи ворогом бізнесу.

58% опитаних представників МСП вважають державу перешкодою для бізнесу. Частка представників бізнесу, що сприймають державу як ворога склала 28%, тоді як партнером бізнесу державу вважає вдвічі менше опитаних – 14%.

Сприйняття держави за регіонами

Опитування провів Інститут економічних досліджень та політичних консультацій в рамках Програми USAID “Лідерство в економічному врядуванні (ЛЕВ)” наприкінці 2016 – на початку 2017 року

Те, що малий та середній бізнес бачить у державі, насамперед, перешкоду, – це результат негативного досвіду взаємодії підприємств з органами влади. Кожен крок діяльності підприємця супроводжується численними адміністративними процедурами, які вимагають від власників бізнесу витрат коштів та часу і містять корупційні чинники. Це впливає на сприйняття держави, адже, як показало дослідження, чим більше часу керівництво МСП витрачає на контакти з органами влади, тим більш ймовірно, що його представники вважатимуть державу ворогом, а не партнером бізнесу.

Ще один момент: між сприйняттям держави та тим, з якими проблемами стикається малий та середній бізнесу у своїй діяльності є безпосередній зв’язок.

Зокрема, представники МСП, які стикаються з такими проблемами, як неефективність державного апарату, високий регуляторний тиск, корупція, а також високі податки та обтяжливе податкове адміністрування, частіше називають державу ворогом бізнесу, ніж ті, що не мають таких проблем.

Це свідчить про те, що довіра бізнесу до держави формується під впливом взаємодії з державними органами влади.

Автори
  • Ірина Федець, Старша наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій