Розширення повноважень Нацгвардії – це удар по правам громадян | VoxUkraine

Розширення повноважень Нацгвардії – це удар по правам громадян

26 Вересня 2017
FacebookTwitterTelegram
17

Народні депутати ініціюють розширення повноважень Нацгвардії. У Парламенті зареєстрований проект закону про внесення змін до законодавства щодо удосконалення правових засад діяльності Національної гвардії (№6556).

Законопроект передбачає, що посадові особи Нацгвардії зможуть складати протоколи про адміністративні правопорушення під час охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, проводити особистий огляд і огляд речей, здійснювати державну охорону та виконувати функції боротьби з тероризмом.

Законопроект пропонує залучати Нацгвардію до припинення збройних конфліктів та збройних провокацій на державному кордоні, а також для проведення спеціальних операцій із знешкодження озброєних злочинців.

Головний ризик законопроекту у тому, що він наділяє нацгвардійців функціями забезпечення правопорядку Національної поліції.

Якщо дивитися з позиції прав громадянина, а такий погляд завжди має бути пріоритетом для держави, то військовослужбовці в жодному випадку не повинні залучатися до виконання повноважень стосовно цивільних громадян.

Сьогодні серед повноважень нацгвардійців – конвоювання засуджених. Нацгвардія завжди виконувала ці функції і після прийняття нового закону “Про національну гвардію” у 2014 році, вони автоматично залишились за нею.

За європейськими стандартами, забезпеченням порядку по відношенню до цивільних осіб повинні займатися цивільні службовці, тобто поліція. І в цьому полягає найбільший конфлікт законопроекту.

Національна гвардія – це військовослужбовці і ми повинні йти тим шляхом, щоб не розширювати її повноваження, а звужувати їх стосовно цивільних осіб.

У випадку прийняття законопроекту, таке розширення повноважень піде не на користь правам громадян. У першу чергу виникне проблема з притягненням до відповідальності та контролем за діями військовослужбовців.

Сьогодні якщо поліцейський чинить порушення, то через механізми поліцейських комісій, більшої прозорості кадрового обору ми можемо вплинути на поліцію і покарати винуватих. Але у випадку неправомірних дій військовослужбовців по відношення до населення, їх складніше буде ідентифікувати (у них немає номерів, коли військові в шоломах навіть при відеофіксації правопорушення їх складно розпізнати). У поліції ж є індивідуальні номерні знаки.

До того ж військовослужбовців майже неможливо звільнити через механізми тиску з боку громадян – за їх призначення та притягнення до відповідальності відповідає їх керівник-військовослужбовець.

Парламентська більшість складається у тому числі з представників Народного фронту, чий міністр є очільником міністерства внутрішніх справ (Арсен Аваков – VoxConnector) та максимально підтримує проект закону. Висока ймовірність, що законопроект буде ухвалено.

Автори
  • Олександр Банчук, експерт Центру політико-правових реформ з адміністративно-деліктного права та кримінальної юстиції