Система буде опиратися появі служби фінансових розслідувань | VoxUkraine

Система буде опиратися появі служби фінансових розслідувань

28 Березня 2017
FacebookTwitterTelegram
174

Уряд ухвалив законопроект про створення служби фінансових розслідувань (СФР), яка замінить податкову міліцію.

Коли запрацює служба – питання дуже непросте.

По-перше, за законом, конкурсні комісії повинні вибрати топ-менеджмент нової служби, але тотальний саботаж і зрив їх роботи – справа за теперішніх часів буденна.

По-друге, в спадок від податкової міліції залишиться більше 5 тисяч кримінальних проваджень минулих років. Необхідно організувати процес їх передачі новому відомству.

По-третє, процес набору і навчання детективів СФР також займе чимало часу. Тому 8 місяців, які відведені законом як термін появи нової служби, це дуже оптимістичний сценарій.

Окрім того, законопроект не врегульовує повністю усі моменти роботи нового органу.

Необхідно підготувати і затвердити значну кількість підзаконних актів, у тому числі щодо створення необхідних баз даних та обліку злочинів, підготовки регламентів і процедур, організації взаємодії з іншими правоохоронними і контролюючими органами і т.д.

Але розробити ці акти – це лише половина справи. Їх ще потрібно узгодити і затвердити в міністерствах і відомствах, зареєструвати в Мін’юсті. Подібна бюрократична тяганина займає місяці. Висока вірогідність, що система активно чинитиме опір появі нового відомства. Для прикладу, НАЗК не може затвердити деякі свої нормативні акти уже понад рік.

Створення СФР залежить від ще одного етапу. Перед тим як внести законопроект у парламент, уряд планує його розглянути на засіданні Нацради реформ. Потім очікується, що парламент швидко його прийме.

Факт відправки законопроекту до Нацради реформ вже сам по собі фактор затримки, не передбачений чинним законодавством. Не зрозуміло якими силами і засобами буде доопрацьовуватися законопроект. На сьогодні у Нацради немає ні кадрової, ні професійної спроможності зробити це швидко.

Проходження законопроекту через парламент теж не обіцяє бути дуже комфортним: у Раді зареєстровано альтернативний депутатський проект. Окрім того, існує конфлікт по лінії підслідності СФР, який вдалося “зам’яти”, але не вирішити повністю. Залишилося відкритим питання ліквідації дублюючих структур в МВС і СБУ, які є джерелом адміністративного тиску на бізнес. Кожен з цих факторів здатний привести до ситуації, коли голосів в парламенті за законопроект про СФР не вистачить.

Поєднання відкритих процедур конкурсного відбору керівного складу СФР з використанням поліграфа і без можливості переходу у РФР колишніх співробітників правоохоронних органів з протидії економічним злочинам, високих зарплат (від 32 до 75 тис. гривень,) обов’язку регулярно звітувати перед громадськістю і відповідними інститутами влади і механізм громадського контролю (громадська рада з 35 осіб), включаючи щорічний незалежний аудит ефективності діяльності СФР, цілком здатні радикально зменшити тиск на бізнес, знизити рівень корупції і економічної злочинності.

Важливо не допустити проникнення в нову структуру людей, що несуть стару каральну філософію і силовий спосіб побудови відносин з бізнесом і платниками податків. Необхідно домогтися від СФР виконання функцій системного аналізу з прямим доступом до всіх баз даних державних органів і розслідування злочинів з мінімальним втручанням в ділове життя законослухняного бізнесу.

Автори