Свято наближається. Гривня здешевшала через імпорт газу і наближення Нового року | VoxUkraine

Свято наближається. Гривня здешевшала через імпорт газу і наближення Нового року

5 Листопада 2017
FacebookTwitterTelegram
117

За минулий тиждень гривня ослабла на 24 копійки. Чому відбулося зниження і чого чекати далі?

Після періоду курсової стабільності курс гривні впав.

Якщо 27 жовтня офіційний курс був 26,91 грн/долар, то станом на 1 грудня Нацбанк його опустив до 27,15 грн/долар.

Чому відбувся такий стрибок і чого чекати далі?

2017 рік – по суті другий рік після кризового 2015, коли українці живуть у світі гнучкого валютного курсу замість фіксованого. Це перетворення дає змогу економіці прилаштуватися до викликів, що надходять ззовні, але досі не стало звичним для людей.

В цілому вже майже два роки поспіль гривня тримається в коридорі 25-28 грн/долар.

Якщо подивитися на нашу нетривалу історію гнучкого курсу, можна помітити, що гривня послаблювалася взимку (червона рамка на малюнку), потім помірно посилювала позиції влітку (зелена рамка на малюнку) аж до періоду осінніх коливань.

Поточні коливання гривні НБУ пов’язує із сезонними факторами – підвищеним імпортом енергоносіїв через старт опалювального сезону, більшою закупівлею товарів під новорічні свята. Ці фактори впливу на курс також збігаються з історичним трендом.

Сезонність коливань гривні у 2016-2017 роках

Джерело: НБУ.

Не останню роль у тренді кінця 2017 відіграватимуть також очікування щодо виходу коштів із казначейського рахунку – зараз на ньому знаходиться 54 млрд грн або майже 2 млрд доларів.

Значна  частина цих коштів потрапить на валютний ринок у грудні, оскільки на грудень припадає пік взаєморозрахунків між бюджетами всіх рівнів. В кінці року бізнес закриває усі свої податкові зобов’язання перед державою, місцеві бюджети розраховуються з підрядниками та інше.

Такий бюджетний рух створює тиск на національну валюту, і саме через нього до кінця року гривня має всі шанси послабитися ще сильніше.

Автори