Угода про асоціацію України з ЄС запрацювала повністю. Що це означає для України? | VoxUkraine

Угода про асоціацію України з ЄС запрацювала повністю. Що це означає для України?

8 Вересня 2017
FacebookTwitterTelegram
114

З 1 вересня почала повністю діяти Угода про асоціацію України з ЄС. Зокрема, набули чинності підрозділи Угоди щодо таких секторальних напрямків: макроекономічне співробітництво, управління державними фінансами, статистика, космос, наука і технології, політика у сфері промисловості і підприємництва, інформаційне суспільство, туризм, глава “Громадське здоров’я” та інших.

Угода про асоціацію почала діяти після її остаточної ратифікації всіма країнами-членами ЄС. Ратифікація Угоди Нідерландами поставила крапку у встановленні відносин асоціації між Україною і ЄС. До цього часу Угода перебувала у режимі “тимчасового застосування” з боку ЄС.

Де-факто більшість її положень уже діяли – причому найбільш важливі, ті, які стосуються торгівлі і наших зобов’язань по гармонізації законодавства з правом ЄС.

Але таке “тимчасове застосування” – це проміжний етап, який не міг тривати вічно.

Тому, якби Нідерланди все-таки відмовились від ратифікації Угоди – це поставило би під сумнів і можливість продовжувати “тимчасово застосовувати” її положення.

Яким буде ефект від повного набуття чинності Угоди?

Він вже відчутний, і буде відчуватися дедалі більше. Український експорт до ЄС у першому півріччі цього року зріс на 26%. Це показник, який навряд був би можливий без Угоди. Більше того, зростання нашого експорту на інші ринки – а загалом наш глобальний експорт зріс на 24% – це теж частково “заслуга” Угоди, адже для товарів, які визнані на ринку ЄС, набагато легше відкриваються й інші світові ринки.

Зростання експорту швидше за все буде продовжуватись й надалі. Всі підстави для такого прогнозу є. Однак складно сказати, якими саме темпами – адже в тому числі це залежить від дії інших факторів, а саме ситуації на зовнішніх ринках, військового конфлікту на Донбасі, світових економічних трендів.

Оновлення законодавства відповідно до положень Угоди в Україні вже триває з 2014-2016 років. Стан реалізації – дискусійне питання. Загальна оцінка – умовне “три з мінусом”. Відставання дуже велике і це публічно визнають самі урядовці.

Автори
  • Дмитро Шульга, директор Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду "Відродження"