Видатки на субсидії-2018: коштів може не вистачити | VoxUkraine

Видатки на субсидії-2018: коштів може не вистачити

22 Вересня 2017
FacebookTwitterTelegram
157

Кабмін вніс на розгляд Парламенту проект бюджету на наступний рік.

Видатки на комунальні субсидії у ньому передбачені на рівні 55 млрд грн.

Цього може виявитись недостатньо, у тому числі через ситуацію, яка склалась цього року.

За приблизними оцінками, потреба у видатках на субсидії у цьому році – близько 80 млрд грн.

Видатки на субсидії залежать від тарифної політики уряду, яка безпосередньо залежить від того, якою буде ціна на газ. На сьогодні зрозуміло, що уряд не планує підвищувати ціну на газ з 1 жовтня, а шукатиме таку формулу розрахунку, яка би залишила її на попередньому рівні.

Але навіть враховуючи те, що тарифи не зміняться, у цьому році у нас сформувалися величезні борги за субсидіями.

Саме тому передбачених з початку року 47 млрд грн, не вистачило і влітку довелося  збільшувати видатки на 14,9 млрд грн. І це не кінець. Точні цифри будуть відомі лише в кінці року, але вже зараз зрозуміло, що до кінця цього року знадобиться ще не менше 15 млрд грн.

Безпосередньо проблеми із відсутністю коштів на відшкодування субсидій споживачі не відчувають, бо кошти надходять з державного бюджету через субвенцію підприємствам-виконавцям послуг з теплопостачання.

Однак це призводить до нагромадження інших проблем.

Підприємства-виконавці, відповідно, не розраховуються вчасно за газ (через що котельні відключають від газопостачання, тому немає гарячої води – в результаті страждають і ті, хто не отримує субсидій і вчасно платить), не ремонтують теплотраси, не ставлять лічильників.

Щодо наступного року, попереду у нас ще два повноцінних місяці опалювального сезону – листопад-грудень, і проблема з розрахунками по них постане вже у січні, одразу після прийняття бюджету.

Тобто борги цього року ляжуть у видатки наступного. Тому уже зараз можна сказати, що якщо ми хочемо і погасити борги за субсидіями, і профінансувати поточні зобов’язання сума повинна бути значно більшою.

Безумовно, уряд запланував підвищення соціальних стандартів і завдяки зростанню мінімальної зарплати офіційні доходи певної частини населення збільшаться. Це дозволить зменшити кількість субсидіантів.

До того ж, якщо ввести додаткові обмежувальні заходи – ще зменшити соціальні нормативи, враховувати подарунки, депозити, вартість майна субсидіантів тощо, то можна також скоротити видатки на субсидії. Але поки такі обмеження не прийняті.

Автори