Збільшення ціни на газ для населення має економічне обґрунтування ринку і не є помилкою уряду | VoxUkraine

Збільшення ціни на газ для населення має економічне обґрунтування ринку і не є помилкою уряду

4 Серпня 2017
FacebookTwitterTelegram
192

Уряд намагається уникнути підвищення ціни газу для населення на наступний опалювальний сезон і обґрунтувати свою позицію перед Міжнародним валютним фондом.

Чи є економічні підстави для підвищення ціни на газ?

Донедавна ціни на газ для населення були нижчими, ніж ціни для великих споживачів комерційного сектору. У Європі ситуація абсолютно протилежна: ціна за одиницю кубічного метра та кіловат-години газу для населення набагато вища, аніж для великих комерційних споживачів. І це логічно, оскільки ті, хто купують великі обсяги газу, отримують оптову знижку. Також вартість доставки (розподілу) газу для таких споживачів є нижчою, ніж для окремої людини.

Якщо подивитись на ціну газу для великих компаній, де існує вільний конкурентний ринок, то взимку вона досягла 9 тис. грн, а зараз вона дорівнює 7200-7400 грн за тисячу кубометрів. Сьогодні постановою уряду ціну на газ для населення встановлено на рівні 6900 грн. Для виробників тепла в системах центрального опалення вона ще нижча.

Ці ціни насправді нижчі за ринкові.

Зараз, влітку, різниця між ринковою та встановленою нормативно ціною становить близько 500 гривень за 1 тис. куб. м, але взимку в опалювальний сезон, коли ціни на ринку Європи та України були набагато вищими, ця різниця перевищила 2000 і більше гривень. Тому збільшення ціни на газ для населення має економічне обґрунтування ринку і не є помилкою уряду.

Якщо ціна залишатиметься сьогодні на рівні, різницю покриватиме бюджет – за рахунок податків усіх громадян та підприємств України. Раніше це вже призвело до глибокої економічної кризи.

Природно, що усі прошарки населення не можуть платити за газ за ціною, яка сформувалася на реальному ринку. Саме тому необхідно вдосконалити систему субсидій, щоб лише малозабезпечені українці їх отримували. Надходження до бюджету повинні надходити від податків та дивідендів з газового сектору.

У той же час, інша частина населення повинна платити реальні ціни на газ, щоб податки використовувались не для латання дірки в бюджеті, а йшли на фінансування охорони здоров’я, пенсій, інфраструктури та оборони України.

Автори
  • Карел Хірман, експерт Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR)