Електронні Сигарети – Нова Ера Пагубної Залежності? | VoxUkraine

Електронні Сигарети – Нова Ера Пагубної Залежності?

Photo: the-best-electronic-cigarette-review.com
10 Травня 2015
FacebookTwitterTelegram
2357

Попит на електронні сигарети стрімко зростає, хоча суспільство ще не провело чіткої межі між користю та шкодою від нового пристрою.  Назріла потреба дослідження ринку е-сигарет, а також його законодавчого регулювання (якого сьогодні в Україні бракує).

Усі знають, що куріння – це шкідливо і що треба вести здоровий спосіб життя. Проте більшість не поспішає відмовлятися від улюбленої звички, а якщо й відмовляється, то не надовго. Здається, оптимального й легкого рішення тут нема. Але в не такому вже й далекому 2003 році в Гонконзі Хон Лік винайшов електронну сигарету, яку практично зразу почали активно позиціонувати як справжню панацею в боротьбі з курінням. На наступний рік компанія Ruyan Group Ltd запатентувала цю технологію. А вже через десятиліття Оксфордський словник відзначив слово «Vape», яке перекладається на українську і як електронна сигарета, і як означення безпосередньо процесу її куріння. Останній факт краще будь-яких статистичних даних характеризує стрімке зростання популярності новинки.

Е-сигаретаце пристрій, який на даний час може мати різну форму та розмір, зовні схожий на традиційну сигарету і створює умови для імітування процесу куріння. В його конструкцію входить замінний картридж і зарядний елемент. У корпусі пристрою знаходиться батарейка і мініатюрний парогенератор. Під час куріння виділяється пара, в якій є доза нікотину. Міцність і смак тут залежать від картриджів, в яких міститься нікотин з ароматизаторами, та які легко від’єднуються та змінюються. Одну таку заправку можна співставити із 15-50 звичними сигаретами.

Згідно з опублікованими в звітах Світової організації охорони здоров’я даними, в 2010 році продано 750 тисяч електронних сигарет, тоді як наступного року продажі збільшилося до 2,5 млн, а до середини 2013 року вже до 10 млн. Станом на 2014 рік у світі налічувалося 466 брендів електронних сигарет. Згідно з прогнозами, до 2030 року продажі електронних сигарет зростуть у 17 разів.

В Україні популярність е-сигарет також зростає, хоча і меншими темпами. Останнє можна пояснити їхньою вартістю, яка є значною для звичайного українця (ціна в діапазоні від 200 до 1500 гривень).

То що ж далі? Якщо вірити рекламі та компаніям-виробникам, скоро в світі не залишиться курців традиційних сигарет, і ми нарешті зможемо забути про всі страшні наслідки цієї пагубної звички. Проте на практиці не все тут так просто. Попри різке збільшення використання електронних сигарет не відбувається логічного зменшення курців їх традиційного аналога та смертності від раку легень. Мало того, найбільші тютюнові компанії світу почали активно освоювати дану технологію, скуповуючи фірми-виробники е-сигарет та випускаючи ці пристрої під своїми брендами.

Так, корпорація Philip Morris International (США), яка на сьогоднішній день має найбільший капітал на фондовій біржі серед своїй конкурентів, заявила про випуск нової лінії товарів Reduced-Risk («понижений ризик»). Окрім цього, за різними даними протягом останніх років PMI вклала від 650 млн до 2 млрд доларів у дослідження в галузі розробки новітнього типу е-сигарети.

Конкурент PMI – компанія Lorillard – активно вкладається в розвиток ринку електронних сигарет. У 2012 році вона придбала найбільший в сегменті американський бренд Blu за 135 млн доларів. Колишня материнська компанія PMI Altria, яка стала самостійною у 2008 році, здійснює пробні продажі електронних сигарет MarkTen.

Група British American Tobacco – друга в світі тютюнова компанія за ринковою часткою, що продає більше 200 марок сигарет, у 2012 році придбала компанію CN Creative, яка спеціалізується на розробках технологій е-сигарет.

Imperial Tabaccо – британська компанія, відома такими марками, як Davidoff і Gauloises, офіційно підтвердила, що її підрозділ Fontem Ventures розпочинає розробку парогенеруючих електронних сигарет. Згідно з даними Reuters, причиною такого рішення є непроста ситуація, що склалася на даний час на ринку тютюнових виробів в Європі. Поряд із цим японська компанія Japan Tobacco, яка входить в п’ятірку лідерів-тютюновиробників в світі, у 2014 році купила англійського виробника електронних сигарет Zandera Ltd.

Швидкозростаючий сегмент е-сигарет, на думку аналітиків, до 2017 року може перевершити за обсягами продажів решту тютюнової продукції, тому такі тенденції серед найбільших гравців на даному ринку важко назвати дивними чи непередбачуваними.

То що ж таке ця електронна сигарета – метод боротьби із залежністю чи нове амплуа для старої звички? Однозначно сказати важко, адже одні дослідження заперечують інші.

Так, під час 16-тої всесвітньої конференції ВООЗ, що проходила 17-21 березня 2015 року, були оприлюднені результати дослідження центру Онаніса із кардіологічної хірургії, які показали, що 81% досліджуваних відмовилися від звички палити за допомогою е-сигарет. При цьому значна частина перестала використовувати звичайні сигарети вже на першому місяці експерименту.

Науковці ж із Каліфорнійського університету, вивчивши зразки п’яти найпопулярніших брендів е-сигарет, виявили низку негативних факторів. Вони заявили, що виробники додають чималу кількість смако-ароматичних домішок. Крім того, електронні сигарети подають нікотин в людський організм з парою, а не з димом, через що ми отримуємо різного виду токсини, які утворилися у результаті нагрівання основи пристрою.

Тим часом Університет Міссісіпі представив ще більш тривожні дані: 50% людей, які використовують е-сигарети, не є курцями їхнього традиційного аналога. Подібних висновків дійшли й науковці Ліверпульського університету імені Джона Мурса, вивчаючи вподобання британських підлітків 14-17 років. Виявилося 40% досліджуваних використовують цей новомодний пристрій, але при цьому вони ніколи не курили традиційних сигарет. Тобто спостерігається збільшення популярності звички курити через просування твердження про безпечність е-сигарет.

Проте, незважаючи на рекламу цієї продукції та низку її переваг у порівнянні з звичайними цигарками, психологи впевнено стверджують, що вона не допоможе позбутися звички курити. Людина просто змінить один вид сигарети на інший, адже куріння – це в першу чергу психологічна залежність. Перехід на електронний аналог дозволяє не порушувати звичного ритуалу: покурити зранку, під час обідньої перерви на роботі, за кавою з друзями чи в автомобільній пробці. Рука і надалі буде тягтися за сигаретою кожного разу, коли захочеться зняти стрес та розслабитися. Вона дозволяє не вносити змін у традиційний перебіг речей. Навіть більше – тепер з’являється впевненість, що нічого поганого не відбувається: можна і покурити, і у той ще час не нашкодити здоров’ю.

Така відсутність сталої думки про шкідливість чи користь е-сигарет є чи найважливішою основою того, що у більшості країн світу законодавці лише починають визначатися із їхнім правовий статус.

Так, у США за браку федеральних законів багато штатів прийняли власні правила. Електронну сигарету найбільш часто забороняють продавати неповнолітнім (у таких штатах, як Меріленд, Кентуккі, Міннесота, Нью-Джерсі, Нью-Гемпшир, Теннессі, Юті, Вісконсін і Колорадо).

У Болгарії, Німеччині, Латвії, Польщі та низці інших країн продаж і використання електронних сигарет є законними, це ж стосується і реалізації картриджів і рідин з нікотином. Велика Британія заявила, що з 2016 року, коли набуде чинності нове тютюнове законодавство в Європі, електронні сигарети опиняться в одному ряду із медичними засобами, що дозволить на більш якісному рівні контролювати їх виробництво і продаж. Зараз у Британії застосування і реалізація е-сигарет практично не регулюється, і це тоді, як, наприклад, у Новій Зеландії такий пристрій можна легально придбати лише в аптеках. У Данії, Канаді і Австралії обмежено продаж та імпорт е-сигарет. Бразилія, Норвегія та Сінгапур ввели повну заборону на ці пристрої.

Україна, яка зобов’язалася привести законодавство у відповідність до європейських вимог, має також конктеризувати свою позицію з цього питання. Зараз у Законі України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» е-сигарети згадуються лише один раз. Стаття 13 частина 2 забороняє використання цих пристроїв у громадських місцях. Проте закон не дає визначення електронним сигаретам, тобто не вказує, чим вони є по суті: лікарським засобом, еквівалентом традиційних сигарет чи чимось третім. Не прописано також вимог щодо діяльності, пов’язаної із виробництвом, імпортом, оптовою та роздрібною торгівлею е-сигаретами. Немає визначених вимог до складу та максимально допустимого вмісті нікотину, не встановлено обмежень щодо реалізації та пропагування цих пристроїв.

Тим не менше, у кінці березня у Верховній Раді було зареєстровано проект закону «Про змін до деяких законів України щодо приведення законодавства України у відповідність до вимог Директиви 2014/40/ЄС Європейського парламенту» (автори: Богомолець О.В., Гопко Г.М., Мусій О.С., Луценко І.В., Корчинська О.А.), де пропонується доповнити та уточнити Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» кількома важливими пунктами, які зокрема дають визначення е-сигаретам, регламентують їх виробництво, імпорт, реалізацію та рекламу.

Отже, згідно з пропонованими поправками електронна сигарета по своїй суті прирівнюється до її традиційного аналога. Визначаються досить чіткі вимоги до упаковки (із наявною інструкцією, де вказаний склад, властивості, протипоказання, можлива побічна дія та контактна інформація виробника та імпортера). Запроваджується також заборона на продаж е-сигарет особам, що не досягли 18-річчя, і наголошується на обов’язковій наявності попередження про недоцільність їх використання молодими людьми та некурящими. Проект, крім іншого, регламентує накладання та розмір штрафів за недотримання прописаних норм.

Не можна не зазначити, що на початку квітня було зареєстровано альтернативний законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо виконання зобов’язань України за Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами (стосовно виробництва, презентації та реалізації тютюнових виробів, їх реклами і спонсорства)». Авторський колектив: Кривошея Г.Г., Сташук В.Ф., Козир Б.Ю. Проте у даному документі правове регулювання ринку електронних сигарет не пропрацьовано.

Хоча в Україні на даний момент є багато більш важливих проблем, та й самі е-сигарети ще не набули значної популярності, це не є приводом залишати їх поза межами уваги українського законодавства. Бездіяльна позиція на тлі дедалі жорсткішого регулювання ринку цієї продукції в Європі може привести до низки негативних наслідків: збільшення популярності е-сигарет серед неповнолітніх та осіб, що до цього не палили традиційних сигарет, продажу неякісних пристроїв із невідомими складниками та надмірним, небезпечним вмістом нікотину, формування у споживачів хибного сприйняття «безпечності» електронних сигарет через відсутність законодавчого регулювання діяльності, пов’язаної із рекламою, стимулюванням продажів та спонсорством компаніями-виробниками.

Автори
  • Іванна Мрига

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний