ФЕЙК: Діти втрачатимуть слух після вакцинації — прогноз із «Сімпсонів»

ФЕЙК: Діти втрачатимуть слух після вакцинації — прогноз із «Сімпсонів»

31 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1091

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють уривок 21-го епізоду 15 сезону мультсеріалу “Сімпсони”, у якому Барт Сімпсон тікає від лікаря, який намагається зробити йому щеплення. Лікар все ж ловить Барта та робить йому ін’єкцію, а після цього хлопець помічає, що він оглух. Медик обманом змушує батьків підписати відмову “від будь-яких претензій”. У соцмережах цей епізод поширюють із закликом не вакцинувати дітей, бо “Сімпсони” ні разу не помилялися “у прогнозах”. 

Скриншот допису в Facebook 

Насправді багато “передбачень”, які у соцмережах приписували “Сімпсонам”, виявилися хибними. Раніше VoxCheck уже спростовував фейк про те, що в мультфільмі передбачили пандемію коронавірусу — тоді поширювалися відредаговані кадри кількох епізодів, на яких дописали “corona virus”. Незалежні фактчекери з Teyit писали, що кадри з деяких серій використовували, аби показати, немов “Сімпсони” передбачили вакцину від коронавірусу. Проте в оригінальних епізодах йшлося про зовсім інші захворювання та щеплення від них. Крім цього, мультсеріалу хибно приписували політичні “передбачення”, наприклад, ніби в “Сімпсонах” зобразили протести в Капітолії у 2021.

У “Сімпсонах” є щонайменше 15 епізодів, у яких йдеться про щеплення чи інфекційні захворювання, від яких є вакцини. І в кожному з них у характерній для мультсеріалу гумористичній манері описуються вигадані події, які деколи не мають нічого спільного з реальними науковими чи медичними доказами.

У США повідомлялося про нібито випадки втрати слуху після вакцини від COVID-19, але це були звіти у системі звітів про побічні ефекти після вакцинації VAERS. VoxCheck вже спростовував маніпуляції зі статистикою з VAERS, наприклад, тут і тут. Подати такий звіт може будь-хто, тож ці випадки не були підтверджені. Дослідники Медичної школи Джона Гопкінса проаналізували всі випадки раптової втрати слуху і виявили, що вони не були викликані вакциною. На сьогодні немає доказів, що будь-які інші вакцини викликають втрату слуху.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний