ФЕЙК: Думка неназваного українського військового про Зеленського

ФЕЙК: Думка неназваного українського військового про Зеленського

31 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
298

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, в якому нібито зображений український військовослужбовець, який залишає позиції під містом Курахове. Він стверджує, що влада України «зливає» армію, а президент Володимир Зеленський втратив свою легітимність 20 травня 2024 року. 

Утім, це фейк. Міміка чоловіка на відео виглядає неприродно, ц може свідчити про те, що ролик створений за допомогою штучного інтелекту. Для публікації відео створили анонімний тікток-акаунт, в якому, окрім вказаного відео, немає жодного контенту.

Скриншот публікації

Переглядаючи відео можна помітити, що військовий майже не кліпає очима, а промовлені слова не завжди збігаються з рухом губ. Окрім цього, за назвою тікток-каналу, зображеного на відео, можна знайти акаунт, у якому 28 травня опублікували ролик, – «hubzsutolik1993». Це анонімний акаунт, у якому, окрім вказаного відео, немає інших публікацій. Водночас чоловік на відео не надає жодних деталей, за якими його можна було б ідентифікувати — ні імені, ні звання, ні номеру військової частини тощо.

На Курахівському напрямку, що у Донецькій області, дійсно точаться важкі бої, однак армія рф не має значних успіхів. Також у надійних ЗМІ немає новин про відхід українських військ з району Курахового. Станом на день публікації цього матеріалу місто знаходиться під контролем Сил оборони України.

Згідно з даними OSINT-аналітиків DeepState, просувань російської армії на Курахівському напрямку з 24 по 31 травня не відбувалось.

Лінія фронту біля Курахового у період 24-31 травня 2024 на основі відкритих даних. Джерело: DeepState

Також чоловік у ролику говорить про втрату легітимності Володимиром Зеленським після 20 травня 2024 року – у день, коли сплив його 5-річний президентський термін. Однак це черговий російський фейк – в Україні введений воєнний стан, проведення виборів під час якого заборонене. Це означає, що на час дії воєнного стану Президент України залишається на посаді на законних підставах, а чергові вибори зможуть провести після скасування дії воєнного стану. Команда VoxCheck вже писала про цей фейк раніше.

Що стосується заяв про «злив» української армії та України, військовий не наводить деталей, за якими можна було б підтвердити або спростувати вказану інформацію. 

Раніше ми спростовували фейк про те, що військовослужбовець ЗСУ дивується у прямому ефірі тому, що він не може отримати виплати. Тоді відео згенерували за допомогою штучного інтелекту.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний