ФЕЙК: Команда Трампа шукає заміну Зеленському і веде таємні перемовини із Залужним — Reuters з посиланням на журналіста ВВС

ФЕЙК: Команда Трампа шукає заміну Зеленському і веде таємні перемовини із Залужним — Reuters з посиланням на журналіста ВВС

31 Липня 2024
FacebookTwitterTelegram
158

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі поширюють відео, нібито опубліковане виданням Reuters. У ньому йдеться, що у Лондоні пройшла таємна зустріч між представниками кандидата у віцепрезиденти США Джеймса Венса та довіреною особою посла України у Великій Британії Валерія Залужного. Як стверджують у відео, цю інформацію оприлюднив журналіст BBC Шаян Сардарізаде. Він припустив, що Дональд Трамп шукає заміну Зеленському і в разі перемоги на президентських виборах у США лобіюватиме кандидатуру Залужного на пост президента України.

Однак це фейк. Reuters, BBC Verify чи Шаян Сардарізаде не публікували цей ролик. Його скомпонували з кадрів, які є у вільному доступі.

Скриншот допису

На сайті чи в соцмережах Reuters немає відповідного відео. Шаян Сардарізаде є журналістом BBC Verify, він спеціалізується на спростуванні дезінформації та конспірологічних теорій. Тож заява про «таємну зустріч» українського та американського посадовців є нетиповою для нього. До того ж вказаної інформації немає на сторінках у соцмережах журналіста. Також нам не вдалося знайти її за ключовими словами на сайті BBC Verify чи за «цитатою» Шаяна Сардарізаде, наведеною у відео.

Пропагандисти навіть не намагались приховати підробку, адже кадри із журналістом на бірюзовому фоні можна знайти, якщо просто ввести в пошуковику ім’я та прізвище Шаяна Сардарізаде англійською мовою. Цей ролик з’являється одним із перших у результатах пошуку. Насправді це відео опублікували на ютуб-каналі BBC Monitoring ще у 2020 році.

Вгорі — фейкове відео. Внизу — оригінальний ролик на ютуб-каналі BBC Monitoring

Решта кадрів також є компіляцією фото та відео з відкритих джерел. Натомість немає жодних доказів, що «таємна зустріч» дійсно відбулась. Крім того, інформація у фейковому відео нагадує давній російський наратив, мовляв, Валерій Залужний прагне посісти пост президента. Раніше ми неодноразово спростовували подібні фейки, колишній Головнокомандувач ЗСУ ніколи не заявляв, що має такі амбіції. Ба більше, незрозуміло, як саме Трамп «лобіюватиме кандидатуру Залужного на пост президента України». Адже, поки діє режим воєнного стану, проводити вибори в Україні заборонено.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний