Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські ресурси поширюють інформацію, нібито в Офісі Президента готуються до виборів. Для цього у держустанови в Харківській області розіслали анкети, у яких зокрема містились питання, пов’язані з підтримкою і схваленням президента Зеленського.
Однак це фейк. В Офісі Президента немає відділу, який проводить соцопитування. Неточності у питаннях також вказують, що бланки підробили.
Скриншот допису
Фото «анкети» з фейкового допису
При Офісі Президента України немає відділу чи робочої групи, яка б проводила соцопитування. Натомість, за даними «Української правди», ОП регулярно замовляє закриті опитування у соціологічних служб. Водночас на бланку не вказана ні адреса, ні назва організації, яка проводила опитування. Натомість внизу аркуша вказана адреса ОП — вул. Банкова, 11, що може вказувати на підробку.
До того ж текст самого анкетування видається дивним. Одне з питань звучить так: «Чи вважаєте ви, що мирна угода це правильний крок для нашої країни?». Проте ні в цьому, ні в інших питаннях немає роз’яснення, які пункти могла б включати ця угода. Нині подібного договору не існує, українська сторона не робила публічних заяв щодо підготовки мирної угоди з росією у 2024 році.
Інше питання теж стосується мирної угоди: «Кого ви бачите лідером країни після підписання мирної угоди?» Питання звучить некоректно, бо проведення виборів можливе лише після завершення війни і закінчення/скасування воєнного стану, а не підписання будь-яких угод.
Також видається дивним, що у питанні: «Чи вважаєте ви, що Володимир Зеленський ефективно керував країною під час війни?» слово «керував» вжите у минулому часі. Адже Зеленський є чинним Президентом України та продовжує виконувати свої обов’язки. Однак тезу, ніби Зеленський є нелегітимним, регулярно просувають російські медіа та пропагандисти.
Уперше повідомлення про опитування поширювали анонімні російські телеграм-канали. 14 листопада бланки з питаннями опублікував телеграм-канал «Кот Костян — официальный канал». У дописі вказали, мовляв, вказані анкети розіслали працівникам держустанов. Пізніше інші російські ресурси вказали, мовляв, ці бланки отримали держслужбовці у Харківській області. Ймовірно, у такий спосіб пропагандисти намагались надати більшої реалістичності заяві, вказавши конкретний регіон, куди надіслали питання.
Водночас опитування щодо оцінки діяльності президента та можливих кандидатів у президенти стосується усіх українців, а не лише держслужбовців. Таке анкетування лише серед посадовців не відображає думку всіх громадян України.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний