ФЕЙК: Президентка Молдови Мая Санду дозволила транзит винищувачів F-16 через повітряний простір країни

ФЕЙК: Президентка Молдови Мая Санду дозволила транзит винищувачів F-16 через повітряний простір країни

29 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
230

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото нібито офіційного листа від українського МЗС, у якому подають запит на використання повітряного простору Молдови. Для обговорення цього питання начебто повинна пройти зустріч представників генштабів України, Молдови та Румунії з 12 до 16 лютого 2024 року. 

Це фейк. Дану новину поширюють лише російські та проросійські джерела. Жодні медіа чи офіційні особи не повідомляли про зустріч представників даних країн. Також заяви про розміщення F-16 на території Молдови чи використання її повітряного простору спростували у Міністерстві оборони країни. У листі помітні ознаки редагування. 

Скриншот допису

В українських та молдовських медіа немає жодних повідомлень про запит на використання повітряного простору Молдови. Інформацію поширюють російські та проросійські медіа та телеграм-канали України та Молдови.

Молдовське медіа NewsMaker подало запит до Міністерства оборони щодо повідомлень про використання повітряного простору країни для українських літаків. Для медіа відповіли, що дана інформація є неправдивою, її поширюють для нагнітання страху у суспільстві. Адже якщо літаки розміщувати на території Молдови, то вони нібито стають законною ціллю для росії.

Протягом 12-16 лютого 2024 року не було жодних згадок про зустріч представників Румунії, Молдови та України в Кишиневі. При перевірці «листа» в інструменті Forensically за допомогою аналізу ELA (error level analysis), який виділяє області зображення з різними рівнями стиснення, помітні ознаки редагування. 

Зліва — фейковий лист. Справа — його перевірка за допомогою ELA-аналізу

Раніше у тих самих проросійських джерелах з’явилася інформація, що F-16, які передадуть Україні, розмістять в молдовському аеропорту Меркулешти, біля кордону з Україною. Тоді міністр оборони країни Анатолій Носатий спростував подібні заяви. Він вказав, що дану інформацію поширюють телеграм-канали та політики, які хочуть дестабілізувати ситуації у Молдові. 

Ми вже спростовували фейки про те, що Молдова є «чорним ринком» для збуту органів загиблих військових ЗСУ, а також повідомлення про те, що влада Молдови запропонувала «Газпрому» обнулити борги та взаємні претензії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний