ФЕЙК: США у великих кількостях постачають ЗСУ препарат для консервації донорських органів

ФЕЙК: США у великих кількостях постачають ЗСУ препарат для консервації донорських органів

18 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
155

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито США у великих кількостях постачає ЗСУ «Налбуфін». Автори «новини» вказують, мовляв, речовину використовують, щоб подовжити «термін зберігання» органів, для їх подальшого транспортування та продажу на чорному ринку. Українському військовому роблять ін’єкцію препарату, після чого речовина «консервує органи, які потім можна вилучити». При цьому препарат називають відносно новим анальгетиком і його побічні дії продовжують вивчати. 

Утім, це фейк. Немає досліджень, які доводять, що знеболювальний препарат  «Налбуфін» можна застосовувати для консервації донорських органів.

«Налбуфін» — знеболювальний препарат, який використовується для полегшення помірного та сильного болю. Його можна використовувати як доповнення до анестезії, для зниження болю в перед- та післяопераційний період та як знеболення під час пологів. Препарат не є новим, у США його затвердили ще у 1979 році. А в Україні він є в аптечках українських військових ще з 2014 року.

Однак нам не вдалось знайти підтверджень, що препарат «консервує» органи всередині тіла людини або поза ним. До того ж незрозуміло, що пропагандисти мають на увазі під «консервацією» органів у тілі людини та навіщо їх взагалі консервувати в людині. Адже в Україні проводять операції з трансплантації після констатації смерті мозку (у випадку посмертного донорства). При цьому серце продовжує функціонувати та підтримувати життєдіяльність органів, тож у цьому випадку «консервація» не потрібна.

Насправді для довшого збереження поза тілом людини орган промивають спеціальним розчином при температурі від 0 до 4 °C. Після чого орган занурюють у цю рідину та поміщають у спеціальні термоконтейнери. Компоненти розчину дещо відрізняються залежно від органу, який збираються перевозити. Проте до складу сполуки, в якій транспортують органи, не входять компоненти «Налбуфіну».

Ми неодноразово пояснювали, чому сама концепція існування чорних трансплантологів, які «розбирають» на органи військових, є фейковою. Згідно з українським законодавством, в Україні купувати та продавати органи заборонено. Також незрозуміло, як має діяти схема покупки та продажу органу на чорному ринку. Адже навіть якщо знайдеться потенційний покупець, він повинен мати схожі з донором біологічні показники. Ба більше, для проведення операції з трансплантації необхідна залученість великої кількості лікарів. А пересадити «куплений орган» в будь-якій лікарні неможливо через існування єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ). У ній вказані особисті дані пацієнта, який орган потрібно трансплантувати, ця ж система підбирає пари донор-реципієнт з наявних у базі. Якщо людина загинула через бойові дії, пересаджувати орган не будуть, оскільки це заборонено законом.

Також інформація про діяльність «чорних трансплантологів» у Сєвєродонецьку не відповідає дійсності, а всі докази, представлені у пропагандистському ролику, сфабриковані. Ми детально розбирали цей фейк у попередніх фактчеках.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний