ФЕЙК: У Чилі схвалено закон про права «мутантів» і генномодифікованих людей — Остап Стахів

ФЕЙК: У Чилі схвалено закон про права «мутантів» і генномодифікованих людей — Остап Стахів

23 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
1268

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У відео за 30 травня 2022 року Остап Стахів стверджує, що:

  • у Чилі прийняли закон про захист трудових прав «мутантів» та генномодифікованих людей;
  • мРНК-вакцини змінюють ДНК людини і є генною терапією;
  • вакцинація від COVID-19 змінює геном людини, що заборонено міжнародним правом, деклараціями та конвенціями, зокрема Картахенським протоколом.

Проте усі зазначені тези неправдиві. 

Скриншот відео

Остап Стахів — активіст, блогер і, як він сам себе називає, «вільний журналіст» та засновник руху «Права людини». Активно поширює теорії змови про «шкоду» 5G, масок і карантину, називає пандемію спланованою, а вакцини від коронавірусу – небезпечними. Раніше ми вже неодноразово спростовували неправдиві тези Остапа Стахіва. Про нього та інших ковід-дисидентів ми згадували у статті, присвяченій річниці інфодемії.

Аналізуючи закон, Стахів посилається на статтю онлайн-видання The Daily Expose. VoxCheck неодноразово спростовував маніпулятивні та неправдиві тези, які поширювали на цьому сайті. Крім того, ресурс Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, оцінює The Daily Expose як конспірологічне та псевдонаукове видання.

16 лютого 2022 Національний Конгрес Чилі прийняв закон «Заборона трудової дискримінації щодо мутацій або змін генетичного матеріалу або генетичного тестування». Але у ньому не йдеться  про «мутантів» та «генномодифікованих людей».

У цьому законі йдеться про заборону роботодавцям зважати при наймі працівників на відсутність мутацій чи змін у їхньому геномі, які викликають схильність до генетичних захворювань. Також закон забороняє вимагати будь-які сертифікати або тести на підтвердження того, що працівник не має зміни генетичного матеріалу або мутацій у своєму геномі.

За особистої згоди робітник може пройти генетичне тестування за рахунок роботодавця. Метою такого тестування є підтвердження того, що особа відповідає фізичним та психічним умовам, необхідним для виконання небезпечних робіт або завдань. Тестування здійснюється заради захисту життя працівника, його фізичної та психічної цілісності, а також життя, фізичного та психічного здоров’я інших працівників.

Закон покликаний усунути випадки дискримінації робітників при працевлаштуванні за ознакою наявності генетичних змін та мутацій в ДНК, тобто різного роду генетичних хвороб. Генетичні захворювання можуть бути:

  • хромосомними — відсутність чи зміна структур, які містять гени у кожній клітині (синдроми Дауна, Тернера, Клайнфельтера тощо);
  • багатофакторними — поєднання генних мутацій та таких чинників як хімічний вплив, дієта, певні ліки та вживання тютюну чи алкоголю (артрит, хвороба Альцгеймера, рак, діабет тощо);
  • моногенними — мутація одного гену (кістозний фіброз, вроджена глухота, Хвороба Тея-Сакса тощо).

Серед найбільш поширених причин виникнення генетичних хвороб розрізняють:

  • хімічний вплив;
  • радіаційний вплив;
  • куріння;
  • вплив ультрафіолету від сонця.

У відео Остап Стахів згадує інші неправдиві тези, які VoxCheck спростував раніше. Нагадуємо, що:

у Картахенському протоколі не згадується захист геному людини.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний