НЕПРАВДА: Вакцинація від COVID-19 порушує декларацію про геном людини та права людини

НЕПРАВДА: Вакцинація від COVID-19 порушує декларацію про геном людини та права людини

31 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1367

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цьому відео Остап Стахів поширює інформацію про вакцинацію від COVID-19 і права людини. Він стверджує, що в Загальній декларації про геном людини та права людини заборонили втручатися в геном (повний набір ДНК) людини. Тоді як вакцинація проти COVID-19 порушує ці фундаментальні права, оскільки вакцини змінюють геном людини. Крім того, Остап Стахів говорить, що сертифікати щеплення, які вимагають при перетині кордонів, є незаконними за міжнародним правом.

Утім, обидві тези автора не відповідають дійсності

Зміна геному людини в міжнародному праві

Загальна декларація про геном людини та права людини була прийнята ЮНЕСКО (Організацією Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури) 11 листопада 1997 року. Остап Стахів неправильно інтерпретує її зміст. У документі дозволяють досліджувати та змінювати геном людини, якщо людина дає на це згоду і якщо враховані всі потенційні ризики та переваги такого дослідження або втручання (стаття 5). У статті 12 вказують, що кінцева мета досліджень геному — це зменшення страждань та покращення здоров’я людей. Подальший прогрес у дослідженнях дозволить лікувати генетичні захворювання, наприклад, тяжкі форми раку. 

Під заборону підпадають лише ті дослідження, що порушують права людини та людську гідність, як-от репродуктивне клонування (статті 10-11). Репродуктивне клонування людини, тобто створення нового живого організму, вважається спірним етичним питанням у сучасній науці. Як продемонстрували досліди на тваринах, істота, яку клонують, може постраждати або навіть померти унаслідок цього процесу. Крім того, існують занепокоєння, що клонування стане інструментом для виведення “надлюдей”. Це б порушило людську гідність та принцип рівності.

По-друге, ні в декларації, ні на офіційному сайті ЮНЕСКО не згадують вакцинацію як один з видів зміни геному людини. 

Ми неодноразово спростовували фейки про зміну ДНК унаслідок вакцинації. мРНК-вакцини (вакцини розробки Moderna або Pfizer-BioNTech) проти COVID-19  не проникають в ядро клітини, де міститься ДНК. Тому мРНК-вакцина не може змінити ДНК. Натомість мРНК-вакцини вчать клітини тіла виробляти білок або його частину, який викликає імунну відповідь всередині організму. Ця імунна відповідь передбачає вироблення антитіл, що захищають людину від зараження у майбутньому. 

Сертифікати щеплення в міжнародному праві

Щодо незаконності сертифікатів щеплення, у міжнародному праві немає заборони на введення подібних документів. Вимога мати щеплення для в’їзду в іншу країну не є новим явищем і залежить від епідемічної ситуації. Деякі країни можуть вимагати або рекомендувати мати щеплення від жовтої гарячки, якщо турист подорожує регіоном, де це захворювання є поширеним (окремі країни Африки та Латинської Америки). У більш рідкісних випадках можуть вимагати докази вакцинації від поліомієліту та менінгіту. Інший випадок – вимоги для отримання візи. Наприклад, для отримання імміграційної візи США необхідно мати перелік щеплень або мати поважні причини, чому людині не можна робити вказані щеплення.

Нагадуємо, що VoxCheck раніше спростовував фейки Остапа Стахіва про:

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний