ФЕЙК: Унаслідок вакцинації щороку від раку помирає 8-10 млн людей у світі

ФЕЙК: Унаслідок вакцинації щороку від раку помирає 8-10 млн людей у світі

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
882

Перевірка фейків у рамках партнерств з Facebook

У мережі поширюють хибну інформацію про вакцинацію. Користувачі соцмереж стверджують, що:

  • Вакцинація від різних хвороб призводить до формування ракових захворювань. За даними ВООЗ із моменту масових щеплень близько 8-10 млн людей помирають від раку щороку. Всього за останні 30 років від раку померло 240 млн людей у світі. Це більше, ніж людські втрати під час Другої світової війни (50-60 млн) та операцій НАТО (60 млн протягом 1949-2021 років).
  • У 1972 році почалася реалізація плану з депопуляції населення: ВООЗ направила місію до країн Центральної Африки для проведення вакцинації проти віспи. Тепер ці країни входять до так званого “поясу СНІДу”.
  • Згідно зі секретним документом США NSSM-200, виданого у 1970-х роках, розвинуті країни мали сприяти депопуляції “країн Третього світу”, тобто примусово скорочувати населення.
  • До їжі та питної води додають фториди, які порушують роботу мозку. 
  • Протягом 5 тижнів вакцини розробки Pfizer/BioNTech вбили в 40 разів більше людей похилого віку і близько в 260 разів більше молодих людей, ніж сам коронавірус.

Утім, жодна з наведених тез не відповідає дійсності. Вакцинація не пов’язана з онкозахворюваннями чи ВІЛ, а вакцина компаній Pfizer/BioNTech не збільшує смертність від COVID-19. Безпідставно стверджувати, що  США та ВООЗ планували скорочувати населення. 

Статистика ракових захворювань

Ракові захворювання дійсно є однією з головних причин смерті у світі. Однак це не пов’язано з вакцинацією.  Як ми писали раніше, немає доказів, що вакцини викликають рак. Навпаки, деякі вакцини запобігають розвитку онкологічних захворювань, спричинених, наприклад, вірусом папіломи людини або вірусом гепатиту B.

У 2020 році 10 млн людей у світі померли від раку (усіх видів). У 1990 році з цієї причини померли 5,66 млн. Всього за 30 років (1990-2020) від раку померли близько 234,26 млн. 

Факторами ризику виникнення раку є споживання алкоголю, тютюнових виробів, недостатня фізична активність, незбалансована дієта, екологічне забруднення, радіаційне опромінення, робота з небезпечними хімікатами, хронічні захворювання, похилий вік, ракові захворювання у членів родини.

Водночас факторів ризику недостатньо для пояснення зростання кількості ракових захворювань за 1990-2020 роки. Варто також брати до уваги зростання населення світу за цей період (із 5,3 млрд до 7,7 млрд) та зростання частки людей похилого віку внаслідок збільшення тривалості життя. Останні є групою ризику, тобто частіше стикаються з онкозахворюваннями. Також грає роль покращення якості та доступності діагностики раку за ці роки.

Крім того, слід ураховувати не тільки абсолютну кількість смертей від раку, але й рівень смертності (кількість смертей на 100 000 населення). Наприклад, за останні 30 років у світі зменшився рівень смертності від окремих видів раку (рак товстої і прямої кишки, рак дихальних шляхів, рак шлунка тощо). У багатьох країнах знизився рівень смертності від усіх видів раку: так, в Україні 1990 року цей показник складав 142,43, а в 2017 році вже 129,92.

Порівняння смертей від раку та війни

Щодо порівняння кількості померлих раку з людськими втратами під час бойових дій, користувачі соцмереж наводять неправильні дані. Якщо втрати під час Другої світової війни близькі до реальних (60 млн загиблих), то втрати під час операцій НАТО не відповідають дійсності.

По-перше, НАТО взагалі не проводив військових операцій у 1949-1989 роках. Перші операції в 1990-1991 роках передбачали надання військової допомоги Туреччині як члену НАТО на випадок агресії Іраку, однак НАТО не застосовував силу в цих операціях. 

По-друге, кількість цивільних та військових загиблих  під час військових операцій НАТО (1990-2021) не становить 60 млн осіб. Вони вимірюються тисячами, навіть якщо ігнорувати той факт, що не всі людські втрати стали результатом дій НАТО:

  • Операція “Обдумана сила” в Боснії та Герцеговині (1995): 50-60 загиблих.
  • ОпераціяСоюзна сила” у Косово та Республіці Сербія (1999): 1536 загиблих.
  • Міжнародні сили з підтримки миру в Косово (з 1999): 213 (це кількість втрат серед солдат НАТО; кількість втрат серед сербів чи косоварів невідома).
  • Міжнародні сили сприяння безпеці (2001-2014) та операція “Рішуча підтримка” (2014-2021) в Афганістані: 157 000 (це неточний показник, оскільки він враховує людські втрати з моменту інтервенції США в Афганістан у жовтні 2001 року, тоді як операція НАТО почалася лише в грудні 2001 року).
  • Операція “Об’єднаний захисник” у Лівії (2011): 72 (показник відображає лише кількість втрат серед цивільних; невідомо, скільки загинуло лівійських військових внаслідок операції НАТО).

Решта операцій НАТО в 1991-2021 роках зосереджувалися не на застосуванні сили, а на миротворчості, роззброєнні, стримуванні, гуманітарній допомозі тощо.

ВООЗ в Африці та зв’язок між вакциною від віспи та ВІЛ

ВООЗ допомагала проводити вакцинацію від віспи в країнах Африки в 1972 році. Африка стала останнім регіоном, населення якого успішно вакцинували проти цієї хвороби. У 1980 році ВООЗ заявила, що людству вдалося побороти віспу.

Сьогодні Африка — це дійсно проблемний регіон з точки зору захворюваності на ВІЛ-інфекцію. Близько 67% ВІЛ-позитивних людей у світі проживає на цьому континенті. ВІЛ переважно потрапляє в організм через кров, незахищений статевий акт, грудне молоко.

ВІЛ виник природним шляхом та передався від шимпанзе людині. Перші випадки ВІЛ-інфекції у людини зафіксовані наприкінці 1950-х років на території Демократичній Республіки Конго.

Немає доказів, що вакцина від віспи якимось чином стала причиною виникнення ВІЛ. Навпаки, деякі вчені припускали, що ця вакцина надавала певний захист проти ВІЛу і припинення масової вакцинації сприяло його поширенню. Щоправда, ця теорія має недостатньо підтверджень

Документ NSMM-200 про “депопуляцію” світу

NSMM-200 (National Security Study Memorandum 200 — Меморандум щодо досліджень національної безпеки 200 (200 — це порядковий номер)) або “Вплив зростання світового населення на безпеку США та їхні міжнародні інтереси” — це дослідження, підготовлене Радою національної безпеки на чолі з Генрі Кіссінджером за вимогою президента США в 1974 році. Аналітики мали встановити, які демографічні та економічні тренди існують в світі та як вони вплинуть на американські інтереси. Підготовка аналітичних доповідей про світові проблеми, що пов’язані з національними інтересами країни, — це нормальна практика для працівників уряду, президентської адміністрації або парламенту.

Йдеться про демографічний тренд, який можна спостерігати і сьогодні. У бідних країнах жінки народжують більше дітей, ніж в багатих. Вони збільшують шанси мати дорослих нащадків шляхом більшої народжуваності, зокрема через відсутність соціального захисту осіб похилого віку, що замість держави покладається на родину.

Кращий доступ до медичних послуг, у тому числі до вакцинації, підвищення доходів населення та соціальний захист призведуть до того, що більше дітей буде виживати, тому потреба народжувати більше зникне. Також захист прав жінок на освіту та роботу здатний зменшити показники народжуваності.

Дослідження завершили в грудні 1974 року. Співробітники Ради прогнозували зростання населення до 6,4 млрд до 2000 року, причому з більш стрімким зростанням у країнах з низьким рівнем доходів. Рекомендації в дослідженні зводилися не до скорочення населення, а до скорочення темпів зростання населення та покращення життєвих умов жителів найменш розвинутих країн. Зокрема, автори пропонували виділяти кошти на ті програми, що сприяють зниженню дитячої смертності, поширенню освіти серед жінок, підвищенню доходів найбідніших верств населення, посиленню соціального захисту людей похилого віку.

Нагадуємо, що VoxCheck неодноразово спростовував фейки та маніпуляції щодо скорочення населення світу. Також ми писали, що фториди у зубній пасті, питній воді, їжі не шкодять здоров’ю людини та є надійною профілактикою карієсу.  

Смертність від вакцини розробки Pfizer/BioNTech

Фейк про збільшення смертності від COVID-19 внаслідок щеплення вакциною розробки Pfizer/BioNTech виник ще у лютому 2021 року. Його перевірили незалежні іноземні фактчекери з Science Feedback.

Йдеться про дані смертності в Ізраїлі станом на 11 лютого 2021 року. Насправді ж ці дані протирічили твердженню фейкоробів — повністю вакциновані в Ізраїлі мали кращий захист проти COVID-19 та нижчі показники смертності. Крім того, автори фейку проігнорували той факт, що частина вакцинованих отримали лише одну дозу і, відповідно, мали гірший захист, аніж повністю вакциновані.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний