ФЕЙК: Ватиканський кардинал Маріо Зенарі звинуватив Дмитра Кулебу в «геноциді» українців

ФЕЙК: Ватиканський кардинал Маріо Зенарі звинуватив Дмитра Кулебу в «геноциді» українців

21 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
212

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали публікують сюжет, створений нібито італійським виданням, у якому кардинал Маріо Зенарі звинувачує голову українського МЗС Дмитра Кулебу в «геноциді» власного народу.

Це — фейк. Ватиканський кардинал не критикував Дмитра Кулебу, а сюжет не публікувала італійська газета. Росіяни змонтували запис з окремих, не пов’язаних між собою, відео.

Скриншот із відео, яке поширюють росіяни

На записі можна помітити логотип видання, яке нібито й опублікувало сюжет. Зворотний пошук цієї позначки в Google Images показав, що логотип належить італійській щоденній газеті Il Messaggero. Проте видання не публікувало жодного такого сюжету на сайті або на сторінках у соціальних мережах. Це не вперше, коли росіяни використовують логотипи впізнаваних медіа, аби надати більшої легітимності своїм фейкам. Схожі фейки з логотипами впізнаваних іноземних ЗМІ ми розвінчували тут і тут.

До того ж на записах видання в ютубі можна побачити, що логотип здебільшого розміщують у правому нижньому куті, а на вертикальні відео не додають зовсім.

Скриншот із фейкового відео з логотипом, який додали росіяни

Скриншот з оригінального відео видання Il Messaggero із логотипом у правому нижньому куті

Пропагандисти заявили, що кардинал розкритикував Дмитра Кулебу на телеканалі Vatican News, однак Vatican News — новинний портал Святого Престолу, який має лише радіо та ютуб-канал, запущений у 2017 році. Видання не має власного телеканалу. На ютуб-сторінці Vatican News також не публікували сюжету, який поширюють росіяни. Щобільше, остання новина про Маріо Зенарі з’явилася на сайті Vatican News 10 квітня 2024 року та стосувалася життя цивільних у Сирії. Тоді як відео росіяни почали публікувати лише 26 квітня.

Окрім цього, дезінформатори змонтували запис із різних відео, не пов’язаних між собою. До прикладу, відео, де кардинал виступає в чорному одязі, взяли з його інтерв’ю 2022 року. Тоді Зенарі казав про проєкт «Відкриті лікарні» в Сирії та не згадував Україну.

Скриншот з оригінального інтерв’ю Маріо Зенарі у 2022 році. Джерело: Telepace

А частину відео Дмитра Кулеби пропагандисти узяли із запису його зустрічі з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіярто 29 січня 2024 року.

Ліворуч — скриншот із відео, яке поширюють росіяни; праворуч — скриншот з оригінального запису зустрічі Дмитра Кулеби з Петером Сіярто

У відео росіяни вкотре спекулюють на темі нових змін до мобілізаційного закону. Зокрема наводять цитату з допису Дмитра Кулеби щодо обмеження надання консульських послуг чоловікам призовного віку за кордоном. Йдеться про оформлення паспортів громадянина України та паспортів для виїзду за кордон, який тепер чоловіки від 18 до 60 років можуть отримати виключно в Україні. Однак ці обмеження не поширюються на осіб з інвалідністю, батьків дітей з інвалідністю, постраждалих унаслідок дій рф, які виїхали на лікування тощо.

Застереження

Авторы не работают, не консультируют, не владеют акциями и не получают финансирования от компании или организации, которая бы имела пользу от этой статьи, а также никоим образом с ними не связаны