ФЕЙК: Володимир Зеленський придбав королівський маєток за 20 млн фунтів

ФЕЙК: Володимир Зеленський придбав королівський маєток за 20 млн фунтів

29 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
204

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У різних соціальних мережах, зокрема у Threads, поширюють інформацію, нібито Президент України придбав маєток Highgrove House у короля Великої Британії Карла III (Чарльза). Загальна вартість маєтку складає буцімто 20 млн фунтів. Про купівлю маєтку повідомила британська газета The London Crier. Інформацію нібито також підтверджують колишній дворецький короля та обслуговуючий персонал маєтку.

Однак це — фейк. Королівська сім’я спростувала інформацію про купівлю маєтку Володимиром Зеленським. Усі факти, наведені у статті, — вигадані.

Скриншот публікації

У квітні 2024 року медіа The London Crier справді опублікувала матеріал про придбання Володимиром Зеленським королівського маєтку. Проте видання не надає жодних реальних доказів угоди про купівлю маєтку, а містить лише набір неправдивих фактів.

До прикладу, медіа посилається на слова колишнього дворецького короля Гранта Гарольда, який працював із королем до 2011 року: «Принц Вільям міг подарувати будинок своєму батькові. Отже, король мав право продати майно». Також Гарольд сказав, що на ймовірного нового власника можуть вказувати повідомлення про звільнення, які прийшли співробітникам Highgrove House. Однак заяви Гарольда звучать лише як припущення, а не факти. 

Разом із тим The London Crier поширило сюжет, у якому чоловік говорить про продаж будинку. Однак зараз це відео вже недоступне. 

Тоді як інформацію про придбання маєтку спростували на офіційній сторінці королівської сім’ї в ютубі. А також зазначили, що слова так званого «агента з продажу нерухомості» на записі The London Crier, найімовірніше, були згенеровані штучним інтелектом. Колишній дворецький Грант Гарольд повідомив королівській сім’ї, що не давав коментарі The London Crier, а «його слова» є цілковитою вигадкою.

Сама ж газета The London Crier не вперше поширює дезінформацію та цитує росіян. На сайті немає авторів, усі статті публікуються за авторством користувача «адмін» або під анонімними ніками, як-от, «caleb.thomas8» або «owen.cook14». Відсутні на сторінці й адреса та номери телефону видання, а посилання на соціальні мережі ведуть на акаунти компанії Codetipi, яка створює шаблони для вебсайтів, проте її сторінки декілька років не оновлювалися. 

Сервіс Whois, який містить реєстраційні дані про власників доменних імен, показує, що сайт The London Crier зареєстрували 26 березня 2024 року. Перша стаття на сайті також з’явилася того дня.

Водночас у мережі справді є згадки газет зі схожою назвоюThe Crier. Тож фейкомети спеціально використали назву старих газет та додали туди багато різних статей, аби надати більшої легітимності своїм заявам. Росіяни не вперше використовують цю тактику, вони також перероблюють обкладинки світових видань на свій лад та просувають пропагандистські наративи.

Заяви про купівлю маєтку Володимиром Зеленським є частиною дезінформаційної кампанії кремля. Раніше ми вже спростовували фейк, буцімто сім’я Президента України купила віллу в Єгипті, а сам Володимир Зеленський нібито придбав маєток поблизу Лондона.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний