ФЕЙК: Володимир Зеленський через довірених осіб купив дві яхти на суму понад $75 млн

ФЕЙК: Володимир Зеленський через довірених осіб купив дві яхти на суму понад $75 млн

31 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
280

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали із посилання на англомовне медіа The Islander пишуть, нібито Володимир Зеленський через довірених осіб купив дві яхти – «Lucky Me» та «My Legacy» – за $75 млн. Як «доказ» росіяни додають фото цих яхт.

Це — фейк. Документи про купівлю яхт підробили, на це вказує декілька помилок. Компанії, які володіють яхтами, підтвердили, що їх ніхто не купував і вони досі виставлені на продаж.

Скриншот публікації

Насправді це чергова дезінформаційна кампанія проти Володимира Зеленського, адже ні він, ні його оточення не купувало таких яхт. Неправдивість цієї інформації підтверджує декілька фактів.

Першоджерело інформації

У листопаді 2023 року видання The Islander справді опублікувало статтю про купівлю двох яхт через доручених осіб Володимиром Зеленським. Заснували видання Чей Боуз та Джеррі Нолан. Раніше ми вже писали про Боуза — він є кореспондентом російської державної телекомпанії Russia Today та активно просуває кремлівські наративи. 

Однак першоджерелом інформації про яхти є блогер Шахзад Насір, який на своєму ютуб-каналі опублікував «розслідування», у якому фігурує Президент України.

У своєму майже 5-хвилинному відео чоловік показує фото яхт, а також начебто офіційні документи про їхню купівлю. У документах зазначено, що одну яхту буцімто за $24,9 млн придбав Борис Шефір 18 жовтня 2023 року. Іншу за $49,7 млн за декілька днів купив його брат Сергій Шефір.

Скриншот із відео про купівлю яхти Борисом Шефіром, яке опублікував Шахзад Насір на своєму ютуб-каналі

Скриншот із відео про купівлю яхти Сергієм Шефіром, яке опублікував Шахзад Насір на своєму ютуб-каналі

У 2000-х роках Сергій та Борис Шефіри разом із Володимиром Зеленським створили студію «Квартал 95». А з 2019 року Сергій Шефір є першим помічником Володимира Зеленського. Саме тому яхти начебто братів Шефірів пов’язують із президентом.

Однак ми не знайшли жодного підтвердження купівлі яхт у надійних міжнародних або українських медіа. У відкритих джерелах також відсутні будь-які інші матеріали автора «розслідування» Шахзада Насіра. Водночас на його каналі опубліковані лише два відео, обидва про яхти, які нібито придбав Президент України, та трохи більше ніж 120 підписників. Також на відео чоловік використовує типовий кремлівський наратив, начебто Володимир Зеленський «привласнив» кошти, які США надали Україні як допомогу. 

Справжні власники яхт

Насправді яхти, фото яких поширюють у мережі, ніхто не купував. Оголошення про їхній продаж можна знайти в інтернеті. Використовуючи пошук за ключовими словами в Google, ми знайшли актуальні оголошення про продаж яхти «Lucky Me». Продає її компанія BehneMar, яка займається консалтингом у сфері яхтингу. Востаннє ціна судна складала €23 млн.

У коментарі незалежним фактчекерам з Associated Press компанія BehneMar спростувала заяви про продаж судна. Окрім цього, у назві документа також можна побачити надпис — Memorandum of Agreement Approved by The Mediterranean Yacht Brokers Association («Меморандум про угоду схвалений Середземноморською асоціацією яхтових брокерів»). Насправді з 2008 року компанія має іншу назву — MYBA The Worldwide Yachting Association («MYBA Всесвітня асоціація яхт»).

Генеральна секретарка групи «MYBA Всесвітня асоціація яхт» Джейн Едлінгтон-Брумер сказала, що документи на відео — старі версії меморандуму про угоду до 2012 року, які компанія більше не використовує.

У відкритих джерелах ми також знайшли оголошення про продаж другої яхти — «My Legacy». Її створила італійська компанія з будівництва супер’яхт «Codecasa» у 2021 році. Востаннє яхту продавали за €44,9 млн. Фактчекерам з Associated Press у компанії Burgess зазначили, що яхту ніхто не купував і вона досі продається.

Отже, відео Шахзада Насіра є підробкою та частиною цілеспрямованої дезінформаційної кампанії кремля. Раніше ми спростовували фейки, начебто теща Володимира Зеленського Ольга Кияшко придбала віллу у єгипетському місті Ель-Гуна за $5 млн. У цьому випадку росіяни також використали підробні документи.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний