ФЕЙК: Зеленський хоче анулювати паспорти та водійські посвідчення українців призовного віку за кордоном — Reuters

ФЕЙК: Зеленський хоче анулювати паспорти та водійські посвідчення українців призовного віку за кордоном — Reuters

21 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
213

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, нібито опубліковане виданням Reuters. У ньому йдеться, що Володимир Зеленський може ухвалити закон про анулювання паспортів та водійських посвідчень українців за кордоном. Відповідні норми можуть почати діяти уже з 1 червня. Відтак всі українські чоловіки від 18 до 60 років, які проживають за кордоном, зобов’язані будуть повернутись в Україну.

Однак це фейк. Reuters не публікувало цей ролик, його скомпонували з фото та уривків відео, які є у відкритому доступі. Також немає інформації, що українська влада хоче анулювати відповідні документи українців за кордоном.

Скриншот допису

На сайті чи в соцмережах Reuters немає відповідного відео. Також на сайті Верховної Ради немає такого законопроєкту. Про можливість ухвалення цього рішення не писали надійні українські медіа.

Окрім цього, відео є нарізкою з кадрів, які є у вільному доступі. У ролику, який поширили у мережі, перший кадр із Володимиром Зеленським взяли з його виступу у Верховній Раді 1 липня 2022 року. У відео він не згадував про анулювання паспортів чи водійських посвідчень, президент України взагалі не говорив про чоловіків призовного віку, які перебувають за кордоном.

Зверху — пропагандистський сюжет, знизу — виступ Зеленського у Верховній Раді

Кадри з пункту пропуску машин у 2022 році поширювали українські медіа, посилаючись на Західне регіональне управління Держприкордонслужби України. 

Зверху — пропагандистський сюжет, знизу — реальний сюжет DW

Також кадри, де українці стоять у черзі до паспортних столів, публікували міжнародні медіа та українські військові у квітні 2024 року.  

Зверху — пропагандистський сюжет, знизу — реальний сюжет DW

У фейковому відео також ішлося, що з 22 квітня до України повернулось близько 50 чоловіків призовного віку. Однак «видання» не повідомило, від кого отримало ці дані. Адже Державна прикордонна служба не надавала таку статистику, у відомстві щотижня повідомляють лише загальну кількість тих, хто перетнув кордон, без зазначення віку і статі. 

До того ж відео поширювали переважно російські ресурси, першу публікацію фейку ми зафіксували у пропагандистському телеграм-каналі «Шейх Тамир» 4 травня. Російські ресурси створюють подібні фейки, видаючи їх за публікації авторитетних міжнародних медіа, щоб створити паніку серед українців, які перебувають у країні та за кордоном. 

У попередньому фактчеку ми вже спростовували фейк, нібито Україна має намір анулювати закордонні паспорти своїх громадян, які перебувають за кордоном. Насправді українські посадовці не подавали законопроєкт, в якому би містились відповідні норми. Також для нагнітання ситуації російські пропагандисти поширювали фейк, нібито українські чоловіки за кордоном викупили всі квитки з Європи в Азію через нові обмеження МЗС.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний