ФЕЙК: ЗСУ закликають ЛГБТ-спільноту долучитися до війська

ФЕЙК: ЗСУ закликають ЛГБТ-спільноту долучитися до війська

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
256

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють проморолик, у якому нібито ЗСУ закликають представників ЛГБТ-спільноти добровільно долучатися до війська. Закадровий голос каже: «Зовсім не важливо, кохаєш ти жінок або чоловіків. Важливо, щоби ти любив Україну. Вступай до ЗСУ».

Проте це — фейк. У матеріалі відсутні будь-які стандарти та норми, яких дотримуються офіційні ресурси ЗСУ при публікації роликів. Також це відео вперше почали поширювати російські медіа, без зазначення першоджерел. 

Скриншот допису

Цей матеріал не схожий на офіційні проморолики, що публікуються на каналах ЗСУ. Аматорський відеоряд, відсутність офіційної символіки та шрифту ЗСУ, неякісний дикторський голос — усі ці фактори ніяк не відповідають стилю на офіційних сторінках. 

Варто звернути увагу й на контекст відео, оскільки домінуюча доля агітації ЗСУ робиться з апеляцією на патріотичні настрої та «Священну битву» із російськими окупантами. На офіційних сторінках, пов’язаними із Силами Оборони, у телеграмі, твіттері, фейсбуці також відсутні дописи про ЛГБТ-спільноту.

Порівняння шрифтів в реальній агітаційній листівці (вгорі) та у фейковому відео (внизу)

Водночас вперше цей ролик з’явився саме в російському інформаційному просторі першого листопада, та активно поширювався дрібними та великими інформаційними ресурсами. Утім, жоден із каналів не навели посилань на оригінальну статтю із вмістом відео. Своєю чергою офіційні російські інформаційні ресурси посилались на один і той самий пропагандистський матеріал, опублікований тими ж російськими медіа.

Варто також зазначити, що у фейсбуці існує офіційна сторінка представників ЛГБТ-спільноти ЗСУ — «Військові ЛГБТ+». Жодних дописів, підтверджень чи заперечень стосовно опублікованого відеофейку не було опубліковано на даній сторінці, що також дає змогу зрозуміти, що матеріал є фейковим.

Раніше команда VoxCheck спростувала фейк, нібито найбільше чоловіків було мобілізовано зі східних та південних областей України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний