Фейки щодо системи охорони здоров’я: харківські інститути Національної академії медичних наук приватизують. Випуск 117

Фейки щодо системи охорони здоров’я: харківські інститути Національної академії медичних наук приватизують. Випуск №117

Photo: pexels.com / Oles kanebckuu
29 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
2285

Пропагандисти продовжують розвивати тему «незаконної приватизації» медичних закладів. Цього разу йдеться про харківські інститути Національної академії медичних наук України. У мережі з’явилася інформація щодо можливості об’єднання інститутів у єдину лікарню, котра перебуватиме на управлінні Міністерства охорони здоров’я України. Однак у всесвіті пропагандистів це означає, що «інститути віддають приватній особі». 

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

У мережі поширюють інформацію, нібито міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко заявив, що в Харкові ліквідують усі інститути Академії медичних наук та створять на їхній базі єдину університетську клініку Харківського національного медичного університету, яка належатиме приватній особі. Продаж погодив мер міста Ігор Терехов, хоча приватизація державних та комунальних закладів охорони здоров’я заборонена. 

Скриншот допису

Як насправді?

Ми раніше спростовували фейк про те, що в Україні готують законопроєкт №11071, який дозволить виставляти лікарні та поліклініки на продаж. Насправді поданий 11 березня 2024 року законопроєкт лише пропонує надати можливість виставляти на приватизацію окремі об’єкти та майно медзакладів, які більше ніж три роки не використовуються. Станом на середину квітня 2024 року законопроєкт опрацьовують в Комітеті з питань економічного розвитку. Тобто він навіть не пройшов перше читання, відтак його текст можуть суттєво змінити, або Верховна Рада взагалі відхилить документ. 

Цього разу про приватизацію теж не йдеться. Національна академія медичних наук України (НАМН) —  це державна наукова організація, до складу якої входить 36 науково-дослідних установ. Заснована організація у 1993 році в Києві, натомість установи НАМН України розташовані в різних містах. 

На фейсбук-сторінці однієї з харківських установ НАМН — Інституту мікробіології та імунології ім. Мечникова — ми знайшли допис щодо обговорення можливості об’єднання інститутів НАМН Харкова в єдину університетську клініку при Харківському національному медичному університеті. Тобто подібна ініціатива з боку міністра щодо об’єднання є. Однак жодних згадок про перехід власності до приватної особи немає. У листі міністра зазначається, що для створення лікарні майнові комплекси установ перейдуть до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України. Ми не знайшли інших публічних згадок цього питання чи реакцію на пропозицію мера Харкова Ігоря Терехова. Тож припущення про його «схвалення приватизації» безпідставні.

Крім того, колектив інституту проти об’єднання, оскільки це може завадити підтримувати поточну наукову активність та виконувати зобов’язання за чинними міжнародними договорами. У своєму рішенні науковці інституту теж не згадують питання приватизації чи переходу майна до приватних осіб. Інші інститути не публікували свою думку щодо пропозиції. 

Те, що інститути НАМН регулярно займаються науковими дослідженнями, говорять і результати рейтингу Ukrainian National H-index Ranking. Це рейтинговий список науково-дослідних організацій та вчених у них в межах країни. Формується з урахуванням показника індексу Гірша в Scopus, Web of Science, а також Google Scholar. Станом на 2 квартал 2024 року НАМН займає 8 позицію в рейтингу серед 176, тобто входить до топ-10 найбільш продуктивних наукових організацій України.

Джерело: Ukrainian National H-index Ranking

Фейки про те, що українські державні органи насправді є «приватними» особами, є частиною російської пропаганди. Згідно з чинним законодавством, Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України. Так, відповідно до однойменного положення, Міністерство охорони здоров’я України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що формує та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я. 

Часто аргументом щодо «приватного» характеру організації виступає наявність коду ЄДРПОУ —  Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Однак до нього входять організації усіх форм власності, не лише приватної. Так, дані українських державних установ можна побачити в офіційному реєстрі Міністерства юстиції — там зазначено, що Міністерство охорони здоров’я України є органом державної влади.  Наявність номера, присвоєного організації в базі даних, не означає, що організація приватна.

Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань

Наукова інфраструктура також зазнає постійних втрат через російську агресію. За підрахунками Київської школи економіки, загальна оцінка втрат серед наукових закладів НАМНУ, складає $7,8 млн (станом на червень 2023 року).

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний