Фейки щодо системи охорони здоров’я: поява холери в Україні повʼязана з діяльністю біолабораторій. Випуск №42

Фейки щодо системи охорони здоров’я: поява холери в Україні повʼязана з діяльністю біолабораторій. Випуск №42

Photo: ua.depositphotos.com / BiancoBlue
19 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
1029

Російські представники вкотре поширюють неправдиві заяви щодо діяльності так званих «біолабораторій» в Україні. Зокрема віцеспікерка Держдуми рф розповідала, нібито в Україні розповсюдилася холера через витік вірусу з «американської біолабораторії» в Одесі. На тлі новин про поширення інфекційних хвороб пропагандисти також повідомляли, начебто влада в Україні роками привчала українців не робити профілактичні щеплення. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: В Україні впродовж років привчали людей не робити щеплення

Російські телеграм-канали заявляють, нібито після підриву українцями Каховської ГЕС вакцинація на тимчасово окупованій Херсонщині набирає обертів. За словами пропагандистів, такі щеплення є безплатними. У дописі додають, що влада в Україні роками привчала людей не робити вакцинації, супроводжуючи це різними міфами.  

Як насправді?

По-перше, росіяни сіють неправдиві повідомлення та вкотре намагаються виправдати свої злочини. Міжнародні партнери вказують на те, що саме росія винна в підриві Каховської ГЕС. Президент Ради ЄС Шарль Мішель, президентка Молдови Мая Санду, президент Естонії Алар Каріс та інші міжнародні лідери зазначають, що саме росія відповідальна за підрив.

По-друге, Міністерство охорони здоров’я України періодично нагадує про планові щеплення для дорослих та дітей. Згідно із затвердженим календарем профілактичних щеплень, дітям варто зробити вакцинацію від 7 груп захворювань у перші 18 місяців життя та від 2 до 16 років. Тоді як дорослі, які раніше були щеплені, мають зробити вакцинацію АДП-М (від дифтерії та правця) у 26 років, а далі робити таку ж планову ревакцинацію кожні 10 років.

Календар профілактичних щеплень. Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

У відкритих джерелах достатньо доказів популяризації щеплень в Україні. Так, у 2015 році Міністерство охорони здоров’я України провело три раунди імунізації на національному масштабі з використанням оральної полівакцини (ОПВ) для дітей молодше 6 років. Щеплення вирішили провести через спалах поліомієліту в Україні. Упродовж перших двох раундів вакцинували дітей від 2 місяців до 6 років, а під час 3 раунду щеплення отримали діти до 10 років. Надалі Міністерство регулярно нагадувало за вакцинацію. До прикладу, у 2018 році у Міністерстві закликали не чекати спалаху інфекційних захворювань, а робити щеплення не лише дітям, а й дорослим. 

Місцева влада Херсонської області також систематично нагадувала про вакцинацію для дорослих та дітей. Ще у 2019 році Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб зазначав, що найкраща профілактика грипу — це щорічна вакцинація. Схожі повідомлення про важливість вакцинації від інфекційних захворювань були у 2020 році. У 2021 році людям нагадували про щеплення проти грипу, а також про вакцинацію від COVID-19. У 2022 році на Херсонщині продовжували робити щеплення дітям від поліомієліту.

Зокрема навіть під час широкомасштабного вторгнення в березні 2022 року Херсонська міська військова адміністрація нагадувала про ревакцинацію від правця та дифтерії для дорослих. До того ж такі вакцини в державних медзакладах є безплатними. Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб на своїй сторінці також писали про важливість щеплення для дорослих.

Скриншот допису про ревакцинацію для дорослих. Джерело: Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб

У 2023 році Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України надав оновлену статистику щеплень дорослих та дітей за 2022 рік. Минулого року охоплення вакцинацією справді зменшилося: якщо у 2021 році охоплення сягало 70-91% (у залежності від вакцини та вікової категорії), то у 2022 воно зменшилося до 59-74%. Утім, не можна стверджувати, що в Україні людей роками привчали не робити вакцинацію. Профільні установи постійно нагадували про планові щеплення та вакцинацію від COVID-19. Станом на червень 2023 року (остання доступна інформація на момент публікації) в Україні є запаси вакцин для усіх планових щеплень. 

Джерело: Центр громадського здоров’я

Після підриву Каховської ГЕС росіяни взялися вакцинувати населення Олешок від гепатиту А, черевного тифу та правця. Росіяни розповідали, що кожному цивільному зроблять по 3 щеплення, тоді як ввели лише одне. Водночас саме три щеплення в Олешках отримали російські «поліцейські» та військові. Також місцеві гауляйтери пообіцяли цивільним за вакцинацію від гепатиту А роздати по 10 тисяч рублів. Насправді ж гроші роздавали лише тим українцям, які мають російський паспорт. У такий спосіб росіяни маніпулюють розповсюдженням хвороб та змушують українців брати російські паспорти.

Дезінформація: Поява вірусів холери в Одеській і Миколаївській областях пов’язана з діяльністю біолабораторій в Україні

Віцеспікерка Держдуми рф Ірина Ярова повідомила, нібито віруси холери, виявлені в Одеській і Миколаївській областях, можуть бути пов’язані з діяльністю біологічних лабораторій США в Україні. Вона заявила, ніби витік хвороби стався з біолабораторії в Одесі, побудовану з порушенням вимог безпеки.

Як насправді?

Російська пропаганда помиляється навіть у базових поняттях: холера — це не вірусне, а бактеріальне захворювання, яке провокує бактерія Vibrio cholerae. Так, на відміну від бактерій, які можуть існувати у різних середовищах (в організмі людини та поза ним), віруси не можуть розмножуватися без клітин-господарів. Більшість бактерій є нешкідливими для здоров`я людини, у той час, як більшість вірусів викликають захворювання. Розуміння різниці між вірусами і бактеріями важливе, адже від цього залежить стратегія лікування. При бактеріальному захворюванні можуть допомогти антибіотики, при вірусному — вони не будуть ефективними, тому краще запобігати таким захворюванням, роблячи щеплення. 

Станом на 13 липня 2023 року в Україні не повідомляли про виявлення холери. В Одесі, Полтаві, Миколаївській області знаходили холероподібні вібріони, які викликають захворювання на гострі кишкові інфекції. Однак вони не можуть викликати холеру.

Холераце гостра інфекція тонкого кишечника, яка виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139. Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 днів, хвороба викликає зневоднення організму, що може призвести до летальних наслідків. Першими симптомами холери є діарея, блювота, болі у животі. В Україні є запас протихолерних вакцин на випадок екстреної ситуації. 

Ризик виникнення холери пов`язаний не з міфічними біолабораторіями, а зі сприятливим для цього захворювання кліматом у південних областях України, через високу температуру води. Спалахи холери реєстрували ще за радянських часіві, зокрема в Одесі у 1970-х роках та кілька разів після здобуття незалежності, переважно у південних та східних регіонах. Останній випадок зараження холерою зареєстрували у 2018 році у Дніпропетровській області.  А після підриву Каховської ГЕС ризик розвитку цього захворювання значно зріс через затоплення вбиралень, сміттєзвалищ, полів, які могли обробляти нітратними добривами, та масовий мор риби у південних регіонах. 

Як пояснили у Міністерстві охорони здоров`я, найбільша небезпека виникнення інфекційних захворювань, серед них і холери, — недотримання санітарно-епідемічних норм: питна вода, змішана з каналізаційними та підземними водами, може потрапити в криниці, а це своєю чергою призведе до зараження. До того ж в окремих населених пунктах на Херсонщині, Дніпропетровщині та Миколаївщині припинилось водопостачання через підтоплення насосних станцій. 

У попередніх випусках ми неодноразово спростовували фейки про «біолабораторії США в Україні». Насправді США співпрацюють з Україною в рамках Угоди щодо співпраці у галузі запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані в ході розробки біологічної зброї ще з 2005 року. Метою Програми зі зменшення біологічної загрози є виявлення, вчасне повідомлення про спалахи захворювань та реагування на них. У рамках проєкту США модернізували 46 лабораторій, медустанов та діагностичних центрів, а також надали три мобільні діагностичні лабораторії для виявлення коронавірусу. В описі програми вказано, що українські лабораторії належать та підконтрольні тільки уряду України. 

Ярова не вказала, яку саме лабораторію в Одесі начебто побудували з порушеннями. У рамках цього проєкту у 2008 році США профінансували будівництво лабораторій в Українському науково-дослідному протичумному інституту імені Мечнікова в Одесі. Також у 2019 році побудували ще одну лабораторію для Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Одесі. Проте жодних доказів порушень при їхньому будівництві немає.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний