Фейки щодо системи охорони здоров’я: працівниця ОБСЄ розповіла про чорну трансплантологію в Україні. Випуск № 44

Фейки щодо системи охорони здоров’я: працівниця ОБСЄ розповіла про чорну трансплантологію в Україні. Випуск № 44

Photo: ua.depositphotos.com / Sodel_Vladyslav
25 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
938

Цього тижня російські ресурси активно поширювали фейки на одну із улюблених пропагандистських тем — діяльність так званих «чорних трансплантологів» в Україні. У першому кейсі вони посилались на слова Віри Вайіман, яка видавала себе за спостерігачку місії ОБСЄ. Жінка розповіла, ніби українські командири вбивали дітей та продавали їхні органи до ЄС під прикриттям «вивозу зерна». А у другому кейсі пропагандисти повідомили, що депутати у відчаї внесли до Верховної Ради законопроект, щоб хоч якось зупинити роботу «чорних трансплантологів».

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Україна продавала дитячі органи до країн ЄС — спостерігачка ОБСЄ

Російські медіа вкотре поширюють неправдиві заяви про так звану «чорну трансплантологію» в Україні. Аби надати більшої легітимності своїм словам, пропагандисти залучають «міжнародних експертів». Зокрема колишня «спостерігачка» гуманітарно-моніторингової місії ООН Віра Вайіман розповіла, нібито вона у складі ОБСЄ з 2019 по 2021 роки збирала інформацію про діяльність «підпільних лабораторій». За її словами, українські командири вбивали дітей та продавали їхні органи до ЄС під прикриттям «вивозу зерна».

Скриншот допису

Як насправді?

ОБСЄ — організація з безпеки та співробітництва в Європі. Спеціальна моніторингова комісія почала роботу в Україні 21 березня 2014 року та завершила діяльність 31 березня 2022 року. Утім, ми не знайшли жодної згадки про «спостерігачку» Віру Вайіман на сайті ОБСЄ в архівному розділі щоденних звітів чи в графі про координаторів місії в Україні, а також на сторінках організації у соціальних мережах. 

За допомогою сервісу PimEyes, що здійснює пошук людей у мережі, та зворотного пошуку в забороненій мережі в Україні Yandex Images ми знайшли жінку з цього інтерв’ю. Зараз Віра має прізвище Нікуліна, тоді як Вайіман — це дівоче прізвище.

У 2013 році російські ЗМІ зазначали, що Нікуліна працювала головою молодіжної палати при Думі в російському місті Владивосток. Уже у 2019 році пропагандисти пишуть про візит Нікуліної як членкині Приморського крайового відділення російської організації «Бойове братство» в тимчасово окупований Крим та Донецьк. Також медіа пишуть, що того ж року Віра Нікуліна увійшла до складу групи ОБСЄ з питань освіти в зонах конфліктів і активних військових дій. Проте немає жодної інформації, що Нікуліна також була спостерігачкою від ОБСЄ.

До того ж у своєму попередньому інтерв’ю виданню PrimaMedia у 2019 році жінка жодного разу не згадувала про роботу начебто «спостерігачем» від місії ОБСЄ. Натомість вже у липні 2022 року Вайіман поширювала типові кремлівські наративи про так званий «фашизм» в Україні та «торгівлю органами». На особистій сторінці жінки в мережі «Вконтакте» можна побачити кілька постів на підтримку російського агресора.

Фото зі сторінки Віри Нікуліної (Вайіман) у «Вконтакте» із російськими нагородами, 13 серпня 2022 року

Пост Вайіман на підтримку російської агресії в Україні, 14 серпня 2022 року

Пропагандистські відео та інформація про так звану «чорну трансплантологію» не витримує жодної критики. Автори проекту Європейської служби зовнішньополітичної діяльності EUvsDisinfo наголошують, що інформація росіян щодо торгівлі людьми грунтується лише на припущеннях. Немає жодних доказів чи свідчень, які б доводили інформацію росіян.

Здебільшого росія звинувачує Україну в тому, що робить сама. До прикладу, у звіті США про торгівлю людьми за 2023 рік зазначають, що рф не докладає значних зусиль до боротьби із торгівлею людьми. Окрім того, росію віднесли до 3 рівня країн, які не виконують мінімальні вимоги США із протидії торгівлі людьми, до них можуть застосовуватися санкції. Україна ж у цьому списку займає 2 рівень, тобто уряд країни не повністю відповідає стандартам для ліквідації форм торгівлі людьми, але докладає значних зусиль.

Дезінформація: У Верховну Раду внесли законопроект, який хоч якось має зупинити «чорних трансплантологів»

У мережі поширюють інформацію, нібито до Верховної Ради внесли законопроект про заборону трансплантації органів загиблих військових, щоб хоч якось зупинити діяльність «чорних трансплантологів». Автори вказують, мовляв, трансплантологи так знахабніли, що народні депутати були вимушені подати цей законопроект, попри очевидні репутаційні втрати для держави.

Скриншот новини

Як насправді?

12 липня 2023 року депутати від фракцій «Слуга народу» та «Європейська солідарність» подали у Верховну Раду законопроект №9482, у якому запропонували внести зміни до законів «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». Зокрема вони вважають, що необхідно внести зміни у пункт 4 статті 17 закону про застосування трансплантації та заборонити брати органи у військовослужбовців, які загинули під час бойових дій або «в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан». 

У тексті чинного закону вказано, що трансплантація органів заборонена для  військових, які загинули в результаті проведення антитерористичної операції та інших бойових дій.

Як зазначив генеральний директор Українського центру трансплант-координації Дмитро Коваль, після 24 лютого 2022 року органи військових та цивільних, які загинули внаслідок бойових дій, не застосовували для проведення операцій з трансплантації, незалежно від регіону в якому особи перебували. Генеральний директор Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я України Василь Стрілка також вказував, що це правило поширюється на всіх військових, які загинули у зоні бойових дій.

Політики, які подали законопроект, пояснили, що потрібно оновити чинний закон відповідно до нових обставин та поширити заборону на території України, де введений воєнний стан. Тобто йдеться про закріплення тих норм, які вже де-факто існують в Україні.

Скриншот порівняльної таблиці чинного закону (ліворуч) та запропонованих змін (праворуч)

Окрім цього, депутати обґрунтували рішення тим, що неточності в чинному законі російські медіа можуть використати для створення фейків та маніпуляцій. А це, на думку авторів, призведе до погіршення ставлення до добровільного донорства органів серед населення.

Фейки щодо «чорної трансплантології» в Україні росіяни просувають не перший рік. Проте після початку повномасштабної агресії росії у лютому 2022 року російські медіа більш активно почали поширювати дезінформацію про «незаконний забір органів» в українських військових

Джерело: Український центр транспланткоординації

У попередніх випусках ми спростовували фейк, нібито український військовий став свідком роботи «чорних трансплантологів» на фронті».

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний