Фейки щодо системи охорони здоров’я: СБУ та Нацполіція готують провокації з біологічною зброєю в Україні. Випуск №69

Фейки щодо системи охорони здоров’я: СБУ та Нацполіція готують провокації з біологічною зброєю в Україні. Випуск №69

Photo: ua.depositphotos.com / Sonar
2 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
1302

Цього тижня російські пропагандисти згадали вічнозелений міф про «біологічну зрою», яку начебто розробляє Україна. Росіяни заявляють, що на тренінгу у Львові відпрацьовували сценарії провокації із біологічною зброєю, а саме поширення пташиного грипу серед людей. Крім того, фейкороби продовжують маніпулювати темою мобілізації в Україні. У публікаціях пишуть, начебто лікарні у Херсоні закривають, бо медпрацівники пішли до військкоматів для постановки на військовий облік.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: СБУ та Нацполіція готують провокації з біологічною зброєю в Україні, аби звинуватити в цьому росію

Російські посадовці продовжують дискредитувати Україну на міжнародній арені. Так, начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту росії Ігор Кирилов заявляє, нібито СБУ та Нацполіція готують провокації із біологічною зброєю.

Сценарій такої провокації начебто відпрацювали на тренінгу у Львові. Основною темою тренінгу була поява випадків інфекційного захворювання пташиного грипу на Миколаївщині. Провокацію готують для того, щоб потім звинуватити в цьому росію.

Скриншот публікації

Як насправді?

З 21 серпня по 11 вересня 2023 року у Львові в рамках проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» (USAID) пройшов тренінг з основ біологічного захисту та готовності до реагування на біозагрози. На тренінгу пояснювали принципи міжнародного розслідування біологічних інцидентів, розглядали кризову комунікацію, розповідали як протистояти дезінформації про біологічні випадки тощо. Проте на тренінгу не відпрацьовували жодних сценаріїв появи вірусу пташиного грипу на Миколаївщині.

Крім того, немає підтвердження, що на тренінгу були працівники СБУ, Нацполіція або чиновники, як про це каже Кирилов. До тренінгу долучилися представники Міністерства охорони здоров’я України, Центру громадського здоров’я, ДСНС, Держприкордонслужби, обласних центрів контролю та профілактики хвороб.

Росіяни використовують вічнозелений міф про «західне управління» Україною, а саме про так звані іноземні біолабораторії. Хоча в реальності жодних «біолабораторій США в Україні» не існує. 

Тренерами заходу були міжнародні експерти з біобезпеки, зокрема і членкиня керівної ради з біобезпеки Великої Британії Філіппа Ленцос, про яку згадують росіяни в дописі. Росія не вперше звинувачує Україну в підготовці «біологічних провокацій». У жовтні 2022 року рф навіть скликала Радбез ООН, де звинуватила Україну та США в недотриманні конвенції про заборону біологічної зброї. Хоча Білий Дім ще в березні 2022 року наголошував, що саме росія може застосувати хімічну або біологічну зброю в Україні.

Раніше у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) повідомляли, що ризик спалаху пташиного грипу у світі залишається на низькому рівні. Самі ж випадки пташиного грипу серед людей трапляються досить рідко. Усього з 2003 по 2023 роки у світі зареєстрували 878 випадків інфікування людей пташиним грипом.

Згідно з останніми звітами Центру громадського здоров`я, за перші 10 місяців 2023 року пташиний грип не поширювався серед людей та птахів в Україні. За останні 20 років ні українська сторона, ні ВООЗ не повідомляли про випадки зараження людей пташиним грипом в Україні. А серед птахів зараження грипом A(H5N1) востаннє зафіксували у 2021 році на Миколаївщині та Луганщині. 

Серед основних симптомів хвороби — температура, кашель, біль у горлі та м’язах, різь і запалення очей. Водночас пташиний грип може призвести до важких наслідків: вірусної пневмонії, гострої легеневої недостатності та навіть смерті. У попередніх випусках ми писали про профілактику захворювання: дотримання правил гігієни при контакті з птахами, ретельна обробка яєць та м’яса птиці, загальні правила профілактики грипу.

Джерела: Центр громадського здоров’я, Всесвітня організація охорони здоров’я

Дезінформація: Лікарні в Херсоні закривають тому, що весь персонал направили до ТЦК

У мережі поширюють інформацію, нібито у Херсоні більше немає державних служб охорони здоров’я. Цю інформацію автори допису підкріплюють словами «підписника з Херсона», який повідомив, що деякі лікарні в місті поступово почали закриватися. У дописі додали оголошення, які розмістили на лікарнях імені О.С. Лучанського та імені Є.Є. Карабелеша. У них йдеться, що установи не працюватимуть, оскільки всі медпрацівники пішли до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) для постановки на військовий облік. 

Скриншот допису

Як насправді?

Ця інформація не відповідає дійсності, оголошення підробили, і вказані в дописі лікарні, й інші медзаклади в Херсоні продовжують працювати.

Видання «МОСТ» звернулось за коментарем до виконувача обов’язків начальника Управління охорони здоров’я Херсонської міської ради Ігоря Осауленка. Посадовець заявив, що у місті не розміщували такі оголошення. Він пояснив, що дефіцит лікарів компенсують шляхом спрямування лікарів з інших областей до Херсона. Так, з початку 2023 року до міста приїздили медпрацівники з Сум, Полтавщини, представники незалежної міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів», а також лікаріволонтери українсько-ізраїльської місії «FRIDA».  

Окрім цього, ми зателефонували до Херсонської міської клінічної лікарні  імені О.С. Лучанського. Заступник медичного директора первинної та спеціалізованої амбулаторної допомоги Віктор Колісник повідомив, що лікарня не припиняла роботу та продовжує надавати послуги, ніяких оголошень у лікарні не розміщували. 

Також ми зателефонували до реєстратур поліклінік лікарні ім Є. Є. Карабелеша, всі вказані медзаклади не припиняли роботу. Інформацію про нібито закриття лікарні поширили 22 жовтня, проте графік публікацій на фейсбук-сторінці медзакладу за цей час не змінився, на сторінці продовжують майже щодня публікувати актуальну інформацію про роботу лікарні або новини у галузі медицини. Упродовж місяця на сайті також регулярно з’являлася інформація про графік роботи лікарів різних спеціальностей, а 26 жовтня заклад відзначив 109 річницю з дня заснування.

На підробку оголошень можуть також вказувати помилки в тексті. Зокрема у слові «приняття» пропущена літера «й». До того ж на облік «ставлять» або «беруть», а не «приймають», тому правильно сказати: «медичний персонал відбув для постановки на облік». 

У лютому та вересні 2023 року Херсонська обласна державна адміністрація публікувала контакти лікарів, з якими можна переукласти декларацію у разі втрати зв`язку з попереднім сімейним лікарем, а також актуальні телефонні номери медзакладів, які працюють у місті. Ми зателефонували за зазначеними номерами до лікарень, станом на 1 листопада 2023 року усі вказані медзаклади продовжували надавати послуги

Окрім цього, теза в «оголошенні», нібито всіх медпрацівників направили до ТЦК та СП для постановки на облік видається сумнівною. Повномасштабна агресія триває вже майже два роки, за цей час хоча б кілька працівників могли самостійно звернутись до ТЦК для оновлення/уточнення даних. Адже, як і представників інших професій, не усіх медпрацівників будуть мобілізувати. За законодавством не підлягають мобілізації особи:

  • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, зокрема забронювати працівника можуть заклади охорони здоров`я та ветеринарної медицини, які належать до державної чи комунальної форми власності;
  • визнані ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я; 
  • які самостійно виховують дитину/дітей до 18 років;
  • на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • які мають дружину/чоловіка, батьків своїх чи дружини/чоловіка з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи не мають інших працездатних осіб, які за законом зобов’язані їх утримувати.

До того ж серед медперсоналу лікарень є й жінки, військовий облік яких до 2026 року є добровільним, а після закінчення цього терміну вони не зможуть працевлаштуватись за фахом. Однак наразі вони могли відмовитись від походу до ТЦК.

Раніше ми спростовували фейк, нібито ЗСУ проводять примусову евакуацію лікарів із Херсона.

Джерело: Міністерство охорони здоров`я України

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний