Фейки щодо системи охорони здоров’я: українці страждають на психологічні проблеми, бо держава продовжує війну з рф. Випуск №65

Фейки щодо системи охорони здоров’я: українці страждають на психологічні проблеми, бо держава продовжує війну з рф. Випуск №65

Photo: ua.depositphotos.com / HayDmitriy
19 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
784

У цьому випуску ми спростовували фейк, нібито українці мають проблеми з ментальним здоров`ям, оскільки українська влада продовжує бойові дії з рф та відмовляється від «миру». Другий кейс стосувався законопроекту про легалізацію медичного канабісу, який Комітет  з питань здоров’я нації рекомендував ухвалити у другому читанні. Звісно ця новина не могла пройти повз російські ресурси, які вкотре поширили тези, нібито у законопроекті не прописаний механізм контролю за обігом препаратів на основі канабісу. Тому, за словами авторів допису, ухвалення документа призведе до негативних наслідків. 

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Українці страждають на психологічні проблеми, бо держава продовжує бойові дії з рф

Російські телеграм-канали поширюють заяву міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка про те, що 90% українців потребуватимуть психологічної допомоги внаслідок війни. Пропагандисти підкреслюють, нібито влада не думає про людей та відмовляється від «миру» з росією, який «врятував» би українців від проблем із ментальним здоров’ям.

Скриншот публікації

Як насправді?

Віктор Ляшко справді говорив про те, що 90% українців мають принаймні один симптом, який вказує на те, що особі потрібна буде психологічна допомога. Однак росіяни як зазвичай перекручують слова на свій манір та звинувачують українську владу у відмові «миритися» із росією.

Насправді ж саме росіяни тероризують населення України постійними обстрілами, погрозами підірвати стратегічні об’єкти та залишити людей без доступу до критичної інфраструктури. Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє, що кожен п’ятий, хто пережив війну за останні 10 років, матиме депресію, тривогу, посттравматичний стресовий розлад тощо. За оцінками ВООЗ, близько 9,6 мільйона українців можуть зіштовхнутися з психологічним розладом.

На українців впливають наслідки саме російських воєнних злочинів. Зокрема переміщення між містами або за кордон, проведення часу в бомбосховищі, розлучення із близькими можуть спричинити депресію, безсоння та інші стресові розлади. Окрім цього, російські військові обстрілюють і критичну інфраструктуру, що викликає у людей стрес та тривогу.

Від дій росії страждають і люди в тимчасовій окупації. Наприклад, в окупованих містах Херсонської та Запорізької областей росіяни спеціально залякують мешканців, які залежать від соціальних виплат — пенсіонерів або людей з інвалідністю. Росіяни погрожували українцям припиненням виплат, якщо ті не прийдуть на їхні псевдореферендуми. Також деякі українці пережили знущання росіян, тортури, поранення, полон або ж смерть близьких. Усі ці фактори впливають на ментальне здоров’я українців.

У 2023 році в Україні, за ініціативи Олени Зеленської, запустили Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?». Програмою може скористатися кожен, хто відчуває психологічні розлади або тривогу. На платформі можна знайти різні статті, відео або посібники, у яких детально описано, як допомогти собі або іншим.

На сайті програми «Ти як?» є перелік усіх гарячих ліній для ветеранів, дружин та матерів військовослужбовців, дітей та молоді, стосовно питань ВІЛу або СНІДу тощо. Тож кожен, хто потребує психологічної підтримки, може звернутися за допомогою. Також Міністерство охорони здоров’я України навчає сімейних лікарів надавати психологічну підтримку.

Тоді як Міністерство соціальної політики впроваджує Центри життєстійкості. Мета програми — надання соціально-психологічної допомоги, зниження рівня стресу та тривожності в мешканців громади. Отже, кожна територіальна громада може подати заявку до Мінсоцполітики та облаштувати в себе такий центр. 

Психологічну допомогу можна отримати в рамках Програми медичних гарантій. У 2023 році на супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги виділили понад 7,8 мільйона гривень. Для українців така програма є безплатною та покривається коштом Національної служби здоров’я України.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Дезінформація: В Україні легалізують рекреаційний канабіс, а механізм контролю за обігом препаратів із цієї рослини не прописаний

Російські ресурси вкотре поширюють інформацію, нібито Верховна Рада хоче ухвалити законопроект про легалізацію рекреаційного канабісу, що призведе до підвищення рівня корупції в Україні. Автори допису вказують, що немає чіткого механізму, як будуть контролювати обіг препаратів на основі канабісу.

Як насправді?

10 червня 2022 року до Верховної Ради подали законопроект про легалізацію медичного, а не рекреаційного канабісу, 13 липня 2023 року його підтримали у першому читанні. Кожен із цих етапів супроводжувався низкою неправдивих повідомлень. Ми детально пояснювали чим медичний канабіс відрізняється від рекреаційного та кому зможе допомогти таке лікування. 

Так, на відміну від рекреаційного, у медичному канабісі рівень тетрагідроканабінолу (основний психоактивний компонент канабісу) низький. А основний лікувальний компонент медичного канабісу — канабідіол — не має вираженої психоактивної дії. Натомість цей компонент є ефективним для лікування та полегшення симптомів багатьох захворювань. Зокрема ліки на основі медичного канабісу необхідні для людей із посттравматичним стресовим розладом, нервовими розладами, онкохворим. В Україні хочуть легалізувати саме медичний канабіс. 

10 жовтня Комітет з питань здоров’я нації розглянув 840 правок до законопроекту про легалізацію медичного канабісу, після чого рекомендував Верховній Раді ухвалити документ у другому читанні. Як повідомив голова профільного комітету Михайло Радуцький, найбільше змін стосувалось доступу до лікування пацієнтів та посилення контролю за виробництвом. Зокрема, згідно з внесеними змінами, медичний канабіс перенесли із заборонених до обігу препаратів до дозволених під жорстким контролем. Однак продаж рослин канабісу та продуктів їхнього перероблення з будь-яким вмістом тетрагідроканабінолу (основний психоактивний компонент канабісу) для рекреаційного вживання заборонили.

Також вміст тетрагідроканабінолу (ТГК) перевірятимуть лише у державних спеціалізованих лабораторіях (МВС, СБУ, Держприкордонслужби, Мінюсту, Держлікслужби). Вміст ТГК у коноплях для промислових цілей не має перевищувати 0,3%, а для медичних конопель він може становити понад 0,3%.

Міністерство агрополітики створить реєстр, куди занесуть юридичних осіб,  які будуть займатись посівом, вирощуванням та переробкою конопель для промислових цілей. Відбір зразків рослини для проведення лабораторних досліджень будуть проводити за присутності поліції. Якщо вміст ТГК перевищуватиме встановлену норму, весь врожай будуть знищувати. 

Окрім цього, у законопроекті дозволили імпортувати сировину для виготовлення відповідних препаратів. Це можуть робити юридичні особи, незалежно від форми власності, які отримають ліцензію. Водночас транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин буде здійснюватись за умови обов’язкового супроводу правоохоронців.

Також юридичні особи, щоб отримати ліцензію, повинні будуть забезпечити належні умови, щоб не допустити розкрадання рослин та отримання з них продукції, зокрема встановити камери відеоспостереження. У ліцензійному реєстрі мають чітко прописати перелік сортів рослин, які особа буде культивувати, площу, розташування приміщень, де будуть провадити таку діяльність.

Відповідно до законопроекту, вирощування буде відбуватись із сертифікованого насіння, а кожну рослину коноплі, кожен продукт їх переробки, включно з фасованою продукцією та лікарськими препаратами, маркуватимуть унікальним електронним ідентифікатором. Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками відстежуватиме вирощування та переміщення рослин конопель, продуктів їх перероблення за допомогою електронної інформаційної системи.  

Як і в попередній редакції, документ передбачає, що ліки можна буде придбати лише за електронним рецептом лікаря. Депутати дозволили пацієнтам мати при собі, перевозити та зберігати препарати на основі канабісу у кількості, визначеній одним рецептом. Перелік форм лікарських засобів, які можуть виготовлятися аптеками з канабісу, перелік захворювань та станів, які потребують лікування відповідними препаратами буде визначати Міністерство охорони здоров’я.

Джерело: Законопроєкт №7457 щодо легалізації медичного канабісу із внесеними правками

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний