У цьому випуску ми спростовуємо чергові вигадки кремлівського диктатора про начебто поширення кору в росії через трудових мігрантів із-за кордону, зокрема з України. Та спростовуємо заяви про «мільйони» біженців з України, які переїхали до росії. Ми також розвінчуємо фейк, нібито ЗСУ планують отруїти воду та корм для тварин на тимчасово окупованих територіях. Російський посадовець заявив, що перший випадок умисного зараження свиней африканською чумою уже зареєстрували у непідконтрольному українській владі селі у Запорізькій області.
За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.
Дезінформація: Рівень захворювань на кір в росії збільшився через іноземних трудових мігрантів, зокрема з України
На своїй останній пресконференції, окрім інших поширених фейків, путін також згадав про щеплення українців. За його словами, спалахи кору у світі відбуваються через низький рівень імунізації трудових мігрантів, які переїжджають до інших країн. Так, путін підкреслює, що до росії переїхали «мільйони» українців, а рівень імунізації проти кору в самій Україні залишається на дуже низькому рівні.
Скриншот публікації
Як насправді?
17 липня 2023 року в Україні запустили програму «наздоганяючої» вакцинації проти кору дітей, які внаслідок війни або інших обставин пропустили щеплення. За календарем профілактичних щеплень, вакцинацію від кору, паротиту та краснухи роблять дітям двічі — у перший рік життя та в 6 років. Якщо ж дитині не зробили вакцинацію вчасно, дві дози можна зробити пізніше з інтервалом в один місяць. Тож цього року планувалося щепити понад 260 тисяч дітей.
За останніми даними на 28 жовтня, вакцинацію проти кору зробили понад 153 тисячі дітей в Україні. Пізніше міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко також повідомив, що загальне охоплення щепленням дітей до року за перші 9 місяців 2023 року проти кору, епідемічного паротиту та краснухи становить 74%. Тоді як за рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щеплення має охоплювати щонайменше 95% дітей для їхнього повного захисту.
Джерело: міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко
Водночас зменшення імунізації від кору серед дітей відбулося не лише в Україні. У листопаді 2023 року ВООЗ повідомляла, що після багаторічного зниження щеплень проти кору рівень захворювання дітей у світі зріс на 18%. У 2022 році близько 37 країн мали спалахи кору, більшість із яких розташовані в Африканському регіоні. Хоча у 2022 році випадки щеплення від кору у світі все ж помірно збільшилися у порівнянні з 2021 роком.
Головний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомляв, що зараз в Україні фіксують лише точкові невеликі спалахи кору, які не переростають у масові захворювання. За перші 9 місяців 2023 року в Україні зареєстрували 46 випадків захворювання на кір. Востаннє спалах такої хвороби в Україні зафіксували у 2017–2019 роках, тоді заразилися 115 тисяч людей. Отже, українські біженці не могли занести епідемію кору в росію чи інші країни, адже серед них немає спалаху цієї хвороби.
Крім того, на імунізацію дітей впливає і їхнє переміщення за кордон. Унаслідок агресії росії кількість дітей в Україні порівняно з 2021 роком зменшилася. У Міністерстві охорони здоров’я України зазначають, що 30% запрошених дітей на вакцинацію не з’явилися через виїзд або тимчасове проживання за кордоном. Ще у 8% дітей виявили протипоказання до вакцинації за станом здоров’я. Тож і загальний показник унаслідок цього може бути меншим.
Також путін подає викривлені дані щодо «мільйонів» українських біженців, які виїхали до рф. ООН справді зазначає, що станом на 30 червня 2023 року кордон із рф могло перетнути близько 2,8 мільйона українців. Однак організація визнає, що немає точних даних, скільки українців виїхали з росії за цей час. У Центрі економічної стратегії пишуть, що станом на кінець червня 2023 року в росії могло перебувати близько 1,3 мільйона українців.
Щобільше, путін не згадує про викрадення українських дітей та примусову депортацію людей із тимчасово окупованих територій. За даними уповноваженої Президента України з прав людини, Україна офіційно підтвердила депортацію 19,5 тисяч дітей до росії, а справжня кількість викрадених дітей може сягати 200-300 тисяч. Крім того, деякі сім’ї були змушені виїхати до рф, аби далі потрапити до країн Європи та назад до України. Усі ці фактори впливають на загальний показник осіб, які перетнули кордон із рф.
Дезінформація: ЗСУ розповсюджують африканську чуму на тимчасово окупованих територіях
Начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту росії Ігорь Кірілов заявив, нібито ЗСУ можуть навмисно отруїти джерела питної води, запаси продовольства і кормів для тварин на підконтрольних росії територіях, оскільки не досягли успіху в рамках контрнаступу. Він також повідомив, що у листопаді 2023 року у селищі Чернігівка Запорізької області в одному з сільгосппідприємств фахівці виявили навмисне занесення збудника африканської чуми.
Як насправді?
Немає жодних доказів, що хворобу розповсюдили або збираються розповсюдити українські військові. Вірус поширюється через природні фактори не лише в Україні чи росії, а по всьому світу. Кірілов неодноразово поширював фейки про Сили оборони України, аби дискредитувати їх.
Африканська чума свиней (АЧС) — вірусна хвороба, яка вражає домашніх та диких свиней. Від захворювання немає ліків та вакцини, єдиним способом зупинити поширення хвороби є депопуляція заражених тварин. Захворювання не становить небезпеку для здоров’я людей, але вони можуть переносити хворобу на одязі, черевиках, транспортних засобах тощо. Також свині можуть заразитися через інфіковані корми та кліщів, яких переносять заражені тварини.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин, з січня 2021 року по 23 листопада 2023 року африканську чуму зареєстрували в п’яти різних регіонах світу в 52 країнах, серед яких Україна та росія. При цьому хвороба продовжує поширюватись у нові країни та регіони. Так, за цей період 10 країн повідомили про перший випадок захворювання, а 12 країн зафіксували поширення вірусу в нові зони. Найбільше випадків зафіксували у Європі та Азії.
За період з 3 по 23 листопада 2023 року випадки захворювання реєстрували в Боснії і Герцеговині, Хорватії, Чехії, Німеччині, Угорщині, Італії, Латвії, Північній Македонії, Польщі, Румунії, росії, Україні та Швеції. За останніми даними, з початку року на підконтрольній Україні території зареєстрували 39 випадків захворювання на АЧС. Цей вірус на території України та росії фіксують щороку.
Джерела: Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, Всесвітня організація охорони здоров’я тварин
2023 рік не став винятком, станом на 18 грудня Россільгоспнагляд відзвітував про 101 випадок африканської чуми (з урахуванням випадків на тимчасово окупованих територіях). При цьому перший у 2023 році спалах захворювання зафіксували у селі Троїцько-Нікольське Володимирської області, а перше повідомлення про хворобу на тимчасово окупованих територіях з`явилось у вересні 2023 року у місті Волноваха Донецької області. Після чого Кірілов заявив про виявлення захворювання в окупованій частині Запорізької області, в селі Чернігівка.
Тож немає жодних даних, що українські військові причетні до поширення африканської чуми або планують подібні провокації. Російські посадовці роблять такі заяви, аби налякати та налаштувати громадян на окупованих територіях проти ЗСУ.
Хоча точної статистики поширення інфекційних хвороб на тимчасово окупованих територіях немає, після початку вторгнення неодноразово з`являлась інформація про брак лікарів, медпрепаратів та обладнання, оскільки росіяни переорієнтували медичну систему для обслуговування своїх військ. Також на непідконтрольних Україні територіях фіксували спалахи гострих кишкових інфекцій, гепатиту А та COVID-19. А на Херсонщині епідемічна ситуація різко погіршилась після підриву росіянами Каховської ГЕС.
Окрім цього, від браку ліків та щеплень на тимчасово окупованих територіях страждають тварини. За словами власниці притулку для тварин «Незламні. Херсон» Олени Таран, під час окупації Херсону ветеринарні клініки закрились, а гуманітарну допомогу не доставляли. Про стрімке поширення сказу на окупованих територіях повідомляли навіть російські пропагандистські медіа.
Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний