Фінансові та економічні санкції: коли буде достатньо?

Фінансові та економічні санкції: коли буде достатньо?

Photo: ua.depositphotos.com / evgeniybiba
8 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
1091

Російська агресія в Україні – повномасштабний військовий злочин, який відбувається в реальному часі. Глядачі можуть бачити наживо, як російські війська бомблять житлові квартали та критичну інфраструктуру, обстрілюють АЕС та убивають невинних громадян, які намагаються втекти від війни.

Усі гуманні люди вражені цією агресією. Але не росіяни. Принаймні не більшість із них. Опитування та факти показують, що Путін все ще користується значною підтримкою російських громадян. Сміливих людей, які протестують у Москві та інших містах, надто мало, щоб вони могли щось змінити. Після років пропаганди ненависті багато людей у Росії щиро вірять, що Україною керують нацисти і що російський уряд проводить “спецоперацію” в Україні, щоб їх заспокоїти.

Оскільки жодна країна не зацікавлена у прямій війні з Росією, а Україна не має жодних планів вторгатися до Росії, лише росіяни можуть спинити цю агресивну війну. Зрозуміло, що Путін у цьому не зацікавлений. Заколот російських еліт, які вбудовані у путінський режим, дуже малоймовірний. Отже, має бути мотивований масовий рух за те, щоб зупинити війну. Що допоможе росіянам зрозуміти, що війна – це неправильно або що вона принаймні цього не варта?

Вочевидь, тіла мертвих російських солдат, які повертатимуть до їхніх родин, будуть помічені російським суспільством. Так само як людські втрати СРСР в Афганістані значно знизили популярність режиму, російські втрати в Україні знизять підтримку війни. Проте можуть минути роки трагічних смертей перш ніж війна постукає у двері достатньої кількості людей в Росії. Зрозуміло, що потрібно достукатися до них раніше.

Це допоможуть зробити фінансові та економічні санкції застосовані до Росії. Дійсно, вони вже завдали певного болю російській економіці. Рубль увійшов у вільне падіння. Банківський сектор зазнав стресу. Руйнуються ланцюжки постачання та торговельні зв’язки. Це створює дисонанс між пропагандою (“Росія перемагає”) та реальністю (дефіцит, інфляція, безробіття). Багато росіян починають підозрювати, що щось пішло не так, але Росія наразі не зупинила війну – а значить, потрібно запроваджувати подальші санкції.

Очевидний наступний крок – зупинити російський експорт нафти й газу. Цей крок значно обмежить можливості російського уряду фінансувати агресивну війну. Олаф Шольц, канцлер Німеччини, оголосив, що питання про російські енергоносії поки не обговорюється. Це неправильно з моральної точки зору, й тому союзники Німеччини мають переконати його у важливості цього ключового кроку.

Однак, навіть якщо цивілізований світ не хоче зробити очевидне, існує багато інших засобів підвищити вартість війни в Україні. Наприклад, Саддаму Хусейну, який застосовував хімічну зброю для убивства цивільних осіб, дозволили використовувати доходи від продажу іракської нафти лише для купівлі гуманітарних товарів (продукти, ліки тощо). Потрібно позбавити Газпром контролю над газогонами та газосховищами у ЄС, щоб уникнути штучного дефіциту, який він створив напередодні російського вторгнення. Газпром та російські нафтові компанії не повинні мати доступ до міжнародних ринків капіталу прямо чи непрямо, щоб вони не були “дійними коровами” для російського уряду. Платежі за російські енергоносії можна також відтермінувати, щоб знизити обсяг ліквідності доступний російському уряду.

На додачу, цивілізований світ ще не вичерпав інші засоби обмеження можливості російського уряду вести агресивну війну проти України. Можна виключити більше російських банків з міжнародних фінансових ринків. Відмовившись обслуговувати літаки, Боїнг та Аеробус фактично приземлили велику частину російської авіації. Виробники програмного забезпечення також можуть обмежити значну частину сучасної економічної діяльності. Наприклад, якщо великі надавачі хмарних послуг вийдуть з російського ринку, діяльність багатьох бізнесів у Росії буде зупинена. Оскільки Росія дуже інтегрована у світову економіку, вона дуже вразлива.

Коли потрібно зупинитися? Тоді, коли Росія припинить війну в Україні, коли не бомбитиме українські міста, коли не вбиватиме мирних українців, коли російські війська підуть з України.

Чи спрацюють санкції? Радянський союз розвалився, бо не міг забезпечити своїх громадян базовими продуктами та послугами. Якщо радянська репресивна машина не могла впоратися з протестами та дисидентами, репресивна машина Путіна також не зможе цього зробити. Інтернет більш ефективно може розповсюджувати правду, ніж “Радіо Свобода”.

Поки що санкції на Росію накладаються поступово у відповідь на жорстокості в Україні: новий пакет санкцій у відповідь на зруйноване Росією місто. Вочевидь, такий підхід не утримує Путіна від ескалації. Лише величезні економічні втрати, які спричинять масові протести в Росії, спонукають Путіна до серйозних перемовин про мир. Тому економічні санкції мають бути величезними. Зрештою, “шок і тремтіння” не має бути лише військовою стратегією.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний