ФОТОФЕЙК: Українська лікарка поскаржилась, що до донації крові для ЗСУ в Полтаві залучають неповнолітніх

ФОТОФЕЙК: Українська лікарка поскаржилась, що до донації крові для ЗСУ в Полтаві залучають неповнолітніх

6 Вересня 2024
FacebookTwitterTelegram
302

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють скриншот допису на фейсбук-сторінці української лікарки з Полтавщини Вікторії Омеляненко. У ньому жінка заявляє, нібито до її медзакладу привели неповнолітніх та змусили здавати кров для українських та шведських військових, які постраждали у Полтаві.

Однак це фотофейк. Скриншот підробили, Вікторія Омеляненко не працює у лікарні, нині вона є депутаткою міськради. Жінка не публікувала цей допис, а кров можуть здавати лише повнолітні.

Скриншот допису, який поширюють

4 вересня на фейсбук-сторінці Омеляненко не було допису із вказаним змістом, пізніше того ж дня вона закрила акаунт. Пошук за ключовими словами із «допису» про залучення до донації неповнолітніх не дав результатів. 

За прізвищем, ім’ям та порівнянням фото ми встановили, що Омеляненко працювала завідуючою відділенням інфекційного контролю у КНП «Кобеляцький Центр первинної медико-санітарної допомоги» у Полтавській області. Нині Омеляненко немає серед переліку працівників медзакладу. 

Водночас на сайті центру немає інформації про потребу у донації чи про те, що у медзакладі здійснюють забір крові. Адже цю процедуру можуть проводити лише працівники, які мають належну кваліфікацію та підготовку та проходити спеціальне навчання. Забір має відбуватись у спеціалізованих держустановах, закладах переливання крові та у відповідних підрозділах закладів охорони здоров’я лише за наявності ліцензії. Зокрема у Полтаві та області кров можна здати у Кременчуцькій та Полтавській обласних станціях переливання крові. При цьому донорами крові в Україні можуть бути лише повнолітні.

Вікторія Омеляненко зараз працює депутаткою Кобеляцької міської ради на Полтавщині й входить до складу Постійної комісії з питань соціального захисту, охорони здоров’я, освіти, культури, спорту та партнерських зв’язків при міськраді.

Ми звернулись за коментарем до Вікторії Омеляненко. Вона повідомила, що не публікувала вказаний допис, а в лікарні не працює з жовтня 2022 року.

Скриншот відповіді Вікторії Омеляненко на запит VoxCheck

Раніше ми спростовували фейк, нібито українські діти здають кров для потреб ЗСУ. Інформація про «шведських колег» українських військових — інший російський фейк, нібито під час обстрілу у Полтаві 3 вересня в будівлі навчального закладу перебували «шведські інструктори». Ми спростували цей фейк за цим посиланням.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний