ФОТОФЕЙК: В Африці оголосили винагороду за вбивство Буданова

ФОТОФЕЙК: В Африці оголосили винагороду за вбивство Буданова

23 Вересня 2024
FacebookTwitterTelegram
233

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото мішків із золотом, які нібито пропонують як «нагороду за голову» керівника ГУР Кирила Буданова. У дописі автори вказують, мовляв, полювання влаштували через нібито причетність ГУР до атаки туарегів з Азаваду на колону малійської армії і ПВК «Вагнер».

Однак це фотофейк. На зображення у фоторедакторі додали листок зі словами про «нагороду за голову Буданова».

Скриншот допису

4 та 6 серпня Малі та Нігер послідовно розірвали дипломатичні відносини з Україною, звинувативши українську сторону у «підтримці терористичних груп». Ці держави заявили, мовляв, наприкінці липня повстанці-туареги спільно з українськими бійцями розбили групу зі 47 солдатів армії Малі й 84 найманців російської ПВК «Вагнер» на півночі країни. 29 липня представник ГУР Андрій, а не Олександр Юсов, як вказали у дописі, сказав: «Повстанці отримали необхідну інформацію, і не тільки інформацію, яка дала їм змогу провести успішну військову операцію проти російських військових злочинців». 

Водночас після оголошення про розірвання дипломатичних відносин з боку Малі та Нігеру українська сторона заявила, що звинувачення у тероризмі безпідставні, а інцидент у Малі не розслідували належно.  «Прикро, що влада Нігеру прийняла рішення про розірвання дипломатичних відносин з Україною, не провівши жодних розслідувань інциденту в Малі та не надавши жодних доказів, які б стосувалися причин такого кроку», йдеться у заяві МЗС. Представник туарегів також повідомив, що угрупування не отримувало зовнішньої допомоги у бойових діях  25 та 26 липня 2024 року.

Туареги — це етнічна група, яка населяє регіон Сахари, зокрема північну частину Малі. Туареги борються проти уряду Малі, аби створити власну державу на території між Малі, Нігером та Алжиром — Азавад. У 2012 році вони розпочинали повстання проти малійської влади, а у 2015 році уклали мирну угоду, яка діяла сім років. Наприкінці 2022 року повстанці оголосили війну бойовикам ПВК «Вагнера», які діють на території Малі. 

Пошук за ключовими словами англійською та французькою мовами (офіційна мова Малі та Нігеру) не дав результатів. Натомість фото із «нагородою за голову Буданова» поширювали російські новинні ресурси. Перевірка в інструменті Forensically за методом ELA, що аналізує відмінності в ступені стиснення різних областей файлу JPEG на зображеннях, показала, що фото могли відредагувати. Так, незалежно від кольору, всі поверхні та предмети, які мають однакові текстури на зображенні, повинні мати схоже, однорідне забарвлення при аналізі. 

Натомість при розгляді фото, яке поширили, видно, що поверхня листка із написом про «голову Буданова» набагато темніша, ніж текст. При зміні параметрів ELA також під листком проглядається чорна кришка скрині, в якій лежить золото, та згин, де кришка закривається. Тож, імовірно, листок додали на оригінальне зображення.

Перевірка зображення в інструменті Forensically

Російські пропагандисти регулярно поширюють фейки про військове та політичне керівництво України. Часто об’єктом дезінформації ставав Кирило Буданов. Раніше ми спростовували фейки, нібито голова ГУР перебуває у комі або навіть помер.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний