Індекс реформ 131. Реформа на ринку праці – і все

Індекс реформ 131. Реформа на ринку праці – і все

23 Квітня 2020
FacebookTwitterTelegram
2289

Індекс реформ склав +0,2 бала за період з 23 березня по 5 квітня 2020 з можливих значень від -5,0 до + 5,0. У попередньому раунді індекс дорівнював +0,02 бала. Індекс відірвався від нуля за рахунок змін на ринку праці — було впроваджено поняття дистанційної роботи та механізм її оформлення.

Вже п’ятий раунд поспіль Індекс не піднімається вище 0,6 балів. Влада спрямувала всі сили на боротьбу з коронавірусом, відклавши масштабні реформи на невизначений час.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Головна подія раунду:

Запровадження поняття дистанційної роботи та гнучкого робочого часу, +1,0 бал

Наприкінці березня Верховна Рада України ухвалила Закон 540-IX, яким впровадила багато тимчасових карантинних норм та декілька постійних змін. Найважливіші серед них стосуються змін на ринку праці. У Кодекс законів про працю України додали поняття дистанційної роботи та гнучкого режиму робочого часу. 

Раніше законодавство не передбачало дистанційної роботи. Лише надомну, яка регулювалась Положенням про умови праці надомників, затвердженим ще за Радянського Союзу. Щоб організувати надомний режим роботи, роботодавець мав спочатку створити комісію, щоб обстежити житлово-побутові умов працівників і перевірити, чи не заважатиме така робота сусідам. Інколи до комісії залучали представників санітарного та пожежного нагляду. На основі обстеження складався акт.

Тепер працівники офіційно (вказавши це у трудовому договорі) можуть працювати з будь-якого місця – дома, кафе, коворкінгу тощо. При дистанційній роботі на працівників не поширюються правила внутрішнього розпорядку підприємства (якщо інше не передбачено у трудовому договорі) і вони можуть планувати час на власний розсуд. Дистанційна робота оплачується у повному розмірі і має не перевищувати стандартних норм робочого часу – 40 годин на тиждень.

Гнучкий режим робочого часу дає працівнику можливість працювати за графіком, відмінним від того, що визначений внутрішнім трудовим розпорядком підприємства за умови, що людина відпрацьовує потрібну кількість годин (за день, тиждень чи місяць). Облік робочого часу має забезпечуватися роботодавцем. Вибір гнучкого режиму робочого часу не впливає на розмір оплати труда та обсяг трудових прав.

Сучасний ринок праці пропонує все більше можливостей для дистанційної роботи – так можуть працювати журналісти, перекладачі, програмісти, аналітики, працівники call-центрів і т.д.. Нові норми значно полегшать правильне юридичне оформлення такої співпраці.

Коментар експерта

«До Трудового кодексу України було внесено зміни, якими дозволено працівнику та працедавцю домовлятися про дистанційну роботу та гнучкий графік роботи. Фактично цим узаконено вже існуючий стан речей – адже багато працівників та працедавців і без такої норми мали гнучкий графік та можливість працювати з дому. Те, що трудове законодавство “наздоганяє” дійсність лише під впливом надзвичайних обставин, ще раз демонструє необхідність роботи над новим трудовим законодавством, яке б відповідало фактичному стану речей».

– Ілона Сологуб, CEO VoxUkraine

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Укравтодор управлятиме дорогами загального користування державного значення 0,0
Державні фінанси +1,0
Дистанційна робота, гнучкий робочий час – нові поняття у офіційних трудових відносинах +1,0
Монетарна система 0,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика 0,0

(Див. графіки та таблиці на сайті)

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний