Індекс реформ 132. НБУ навів лад зі списанням знецінених фінансових активів банків

Індекс реформ 132. НБУ навів лад зі списанням знецінених фінансових активів банків

11 Травня 2020
FacebookTwitterTelegram
3094

Індекс реформ становить +0,2 бала за період з 6 по 19 квітня 2020 року з можливих значень від -5,0 до +5,0. У попередньому раунді індекс також дорівнював +0,2 бала.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Нові критерії та вимоги до списання проблемних фінансових активів

В цьому випуску до реформаторських змін потрапили дві постанови Національного банку України, що регулюють списання «поганих» активів. Перша Постанова №52 зобов’язує банки розробити внутрішньобанківські документи зі списання знецінених фінансових активів (положення про списання заборгованості). Такі документи мають містити критерії, за якими банк визначатиме, що фінансовий актив неможливо відновити. Згідно другої Постанови №49 банки можуть списати непрацюючі кредити за рахунок резервів під очікувані збитки, якщо вони відповідають таким ключовим критеріям:

  • погашення боргу прострочене на термін більше 3 років;
  • за 3 попередні роки банк не отримував суттєвих платежів по цьому кредиту (понад 10% від балансової вартості такого активу);
  • банк тричі не зміг продати цей актив, або не отримав суттєвих надходжень від реалізації застави.

Важливо, що списання не є «прощенням» боргу, і банк може продовжувати заходи з відшкодування заборгованості. 

Коментар експерта:

«Національний банк визначив критерії для списання знецінених фінансових активів банків, ця регуляція несуттєво змінює “правила гри” у банківській сфері. Банки вже здійснюють оцінку та списання знецінених активів за Міжнародним стандартом фінансової звітності 9 згідно внутрішньої облікової політики. 

Згідно з Постановою НБУ, починаючи з цього року, банки мають до 1 жовтня провести аналіз знецінених фінансових активів на предмет наявності критеріїв та списати такі активи з балансу і до 1 листопада прозвітувати про це НБУ із зазначенням обґрунтованих причин не списання активів. Постанова буде сприяти активізації очищення балансів банків від знецінених активів.

Також в квітні НБУ посилив вимоги до банків для списання проблемних активів. Це можна розглядати, як додаткову процедуру, яку необхідно буде контролювати в процесі роботи зі знеціненими активами».

– Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси 0,0
Монетарна система +1,0
Визначено критерії для списання знецінених фінансових активів банків +1,0
Посилено вимоги до банків для списання проблемних активів +1,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика 0,0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний