Індекс реформ 140: Зниження «зелених тарифів» та нові збори у авіаперевезеннях

Індекс реформ 140: Зниження «зелених тарифів» та нові збори у авіаперевезеннях

1 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
3106

У попередньому раунді індекс дорівнював +0,6 бала.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Закон про зниження «зелених тарифів», +2,0 бала

«Зелений тариф» був запроваджений в Україні у 2009 р, щоб стимулювати розвиток відновлювальної енергетики. З часом цей тариф став дуже вигідним, особливо для виробників сонячної енергії, бо собівартість СЕС істотно знижується і галузь почала швидко розвиватися, а інвестори будували все більше нових виробничих потужностей.

Стрімке зростання виробництва з відновлюваних джерел електроенергії спричинило низку технічних та фінансових проблем

У 2019 Парламент прийняв закон, який мав би вирішити цю проблему. За новими правилами, замість «зелених тарифів» держава стимулюватиме розвиток зеленої енергетики через «зелені аукціони». Уряд буде визначати квоту для виробництва обсягів електроенергії, на які буде поширюватися державна підтримка, а виробники зможуть придбати її на «зеленому аукціоні». Проте, цих заходів виявилося недостатньо.

Чергову спробу взяти ситуацію під контроль парламент зробив у липні 2020 та прийняв закон 810-IX. Зокрема, закон: 

  1. знизив розмір «зелених» тарифів на 2,5 – 50% для різних видів потужностей залежно від їхнього часу введення в експлуатацію, 
  2. у разі, якщо прогнозні та фактичні обсяги обсяги постачання електроенергії відрізняються, виробник повинен буде відшкодувати частку вартості врегулювання небалансу, 
  3. у разі, якщо оператор системи передачі електроенергії надавав виробнику диспетчерську команду на зменшення або обмеження навантаження, оператор повинен буде компенсувати виробнику втрати.

Коментарі експертів

«За оцінкою Bloomberg New Energy Finance в 2019 році Україна посідала 8-ме місце в світі за привабливістю інвестицій у відновлювальну енергетику. Цей вид генерації переживав стрімке зростання: так, в 2018 році було інстальовано 2.1 ГВт потужностей відновлюваної енергетики, а 2020 році цей показник зріс більш ніж втричі до 7.1 ГВт. Однак вже на початку 2020 року інвестори в такий вид генерації зіштовхнулися з кризою неплатежів: рівень оплати виробленої електроенергії зменшився до 47% в березні, остаточно впаши до 3,5% в липні. ринок електроенергії не зміг перетравити розвиток відновлюваної енергетики.

Для того щоб забезпечити можливість майбутніх розрахунків з боку ДП Гарантований покупець на користь виробників “зеленої” електроенергії та, власне, діяльність таких проектів було істотно змінено інвестиційний режим підтримки цих виробників. Відбулося ретроспективне зниження “зеленого” тарифу, встановлено граничний строк введення в експлуатацію сонячних електростанцій, посилено фінансову відповідальність виробників за відхилення фактичної виробітки електроенергії від прогнозної. Якщо раніше, “зелена” генерація фінансувалася виключно з коштів, що були отримані як плата за електроенергію, зараз відкрито можливість прямого фінансування з бюджету. Гірку пігулку інвесторам трохи підсолодили врегулюванням питання компенсації за можливі обмеження генерації та підвищенням надбавки за використання українського обладнання.

Далі необхідно провести повні розрахунки за електроенергію з виробниками і вирішити проблему кризи неплатежів. Водночас, існує ризик інвестиційних арбітражних процесів проти України».

– Олена Байда, незалежний експерт

Закон про скасування обов’язкової книги обліку доходів для ФОПів, +1,0 бал

Закон 786-IX дещо спрощує облік для фізичних осіб-підприємців та полегшує умови податкових перевірок. 

Зокрема, він скасовує обов’язкову книгу обліку доходів для ФОП. Тепер підприємці можуть самостійно визначити, у якій формі вести облік – паперовій чи електронній. Також, закон дозволить зробити електронний кабінет платника податків більш зручним та розширить його функціонал.

Під час податкових перевірок податкові органи тепер не матимуть права опитувати працівників компаній і роботодавців про виплачені пасивні доходи та інші додаткові блага та відшкодування.

Коментар представника влади

«В законопроекті ряд позитивних новацій. 

Перша – відміна радянської книги обліку для ФОПів-«спрощенців». Тепер хочете – продовжуйте вести далі паперову. Хочете – ведіть в електронному кабінеті чи навіть у Excel. Записувати треба лише місячний підсумок – як вам зручно та де зручно. 

Друге – цим законом максимально спрощена реєстрація в електронному кабінеті та додана можливість листуватися з податковою онлайн. Це дозволить принаймні отримувати електронні копії рішень податкової та скасувати недолугий договір про визнання електронних документів при реєстрації в е-кабінеті».

– Ярослав Железняк, Народний депутат України 

Запроваджено збір за кожного авіапасажира та за кожну тону вантажу в авіаперевезеннях, 0,0 балів

Одним із джерел фінансування Державіаслужби – органу, який відповідає за організацію використання повітряного простору України та здійснення державного нагляду за безпекою цивільної авіації та аеронавігаційним обслуговуванням – є державні збори. Згідно з законодавством, раніше їх визначав Кабмін. Це протирічило Конституції, тому що такі платежі може встановлювати та регулювати виключно закон. 

Закон 759-IX встановлює низку зборів за перевезення пасажирів та платежів за перевезення пасажирів та вантажів.

Частина експертів оцінила закон негативно, тому що він впливає на вартість авіаперевезень, а частина – позитивно, тому що він розв’язав існуючу правову колізію. Розбіг оцінок – від -1,0 до +2,0 балів, медіанна оцінка – 0,0 бала. 

Коментар експерта

«Закон покликаний врегулювати правову колізію, яка виникла в 1996 році після прийняття Конституції, адже зазначені збори були передбачені ще з 1993 року Постановою Кабінету Міністрів України. Даною правовою колізією скористалася найбільша українська авіакомпанія, яка оскаржила в суді даний неподатковий платіж та не включала його у вартість послуг. Внаслідок недосконалості законодавства та відсутності відповідальності за порушення сплати таких зборів Державний бюджет України недоотримав більше 700 млн. грн.

Прийнятий Закон дозволить створити рівні умови для всіх авіакомпаній та їх пасажирів, адже тепер всі перевізники будуть включати даний збір до вартості квитка. Крім того, це дозволить значно збільшити надходження до спеціалізованого фонду Державіаслужби, за рахунок якого вона фінансується.

Разом з тим, даний Закон встановлює розмір державних зборів за пасажира, який відлітає з аеропорту України, і за тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, у доларах США, але грошовою одиницею України є гривня. При різких курсових коливаннях це може мати негативні наслідки для економічної стабільності авіакомпаній.

Другою слабкою стороною Закону є продовження практики фінансування державного органу за рахунок коштів спеціального фонду. Попередні роки зі збільшенням кількості авіапасажирів також збільшувалося наповнення спецфонду Державіаслужби, але в структурі витрат більше 70% коштів продовжують витрачатися на фонд заробітної плати та збільшення премій працівникам держоргану. Тому є ризик що подальше збільшення надходження до спеціального фонду призведе лише до зростання частки витрат на оплату праці, але не матиме суттєвого ефекту на зростання якості надаваних послуг та контролю за безпекою в авіаційній галузі».

– Богдан Долінце, Державне агентство інфраструктурних проектів України

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1,0
На Урядовому порталі з’явився розділ із висновками КМУ до законопроектів, зареєстрованих у ВРУ +1,0
Державні фінанси +0,7
Закон про реорганізацію санаторних шкіл-інтернатів +0,5
Запроваджено збір за кожного авіапасажира та за кожну тону вантажу в авіаперевезеннях 0,0
Затверджено Класифікатор соціальних послуг +0,4
Паліативна допомога: в Україні будуть створені Центри медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям +1,0
Монетарна система 0,0
Бізнес середовище +1,0
Закон про скасування обов’язкової книги обліку доходів для ФОП +1,0
Закон про зниження «зелених тарифів» 0,0
Українські нотаріуси отримали більше повноважень +0,8
Уряд підтримав запровадження е-резидентства в Україні +1,0
Енергетика +2,0
Закон про зниження «зелених тарифів» +2,0

Довідкова інформація: Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний