Індекс реформ 43. Оксамитовий сезон: осінь прийшла, реформи не дуже

Індекс реформ 43. Оксамитовий сезон: осінь прийшла, реформи не дуже

16 Вересня 2016
FacebookTwitterTelegram
1587

Темпи реформ в Україні залишаються на низькому рівні. Індекс реформ в останні дні серпня та на початку вересня склав 0,8 балів. Прогрес досягнуто у реформуванні бізнес середовища, державного управління та енергетичної сфери. Зрушень у реформуванні державних фінансів та монетарної сфери не відбулося.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ*

imore1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Команда Індексу реформ вважає прийнятним темпом реформ рівень індексу 2 і вище

Серед основних подій, які відзначили експерти Індексу реформ за період з 29 серпня по 11 вересня – зміна правил користування електричною енергією для населення та запровадження механізмів подання документів в електронному вигляді до органу ліцензування. Також мали місце точкові рішення з реорганізації окремих державних органів, спрощення механізмів реалізації будівельних проектів місцевими владами, регулювання виробництва органічної продукції.

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному  раунді оцінювання**

imore1

** Назви компонентів було скорочено для зручності, але їх наповнення залишились без змін

Найважливіші нововведення

1) Кабмін скасував монополію обленерго в частині продажу населення багатозонних лічильників електроенергії +2,8 бала

В Україні вже тривалий час населення може сплачувати за електроенергію різну ціну, залежно від того, коли вона була спожита. Порядком застосування тарифів на електроенергію передбачено двозонний та тризонний облік, коли тарифи за електроенергію диференційовані за періодами часу.

За двозонними тарифами, споживач може сплачувати 0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-00 до 7-00) та повний тариф у інші години доби. За тризонними тарифами ціна за електроенергію рахується з коефіцієнтом 1,5 тарифу в години максимального навантаження енергосистеми, повний тариф у напівпіковий період та 0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження.

Двозонні та тризонні тарифи дозволяють населенню підвищити енергоефективність та витрачати менше коштів на електроенергію. Для енергосистеми це означає менші пікові навантаження. Проте, щоб скористатися такими тарифами, споживачі мають забезпечити окремий облік споживання електроенергії в різні періоди доби, а для цього потрібен багатозонний лічильник. Встановлення такого лічильника було пов’язане з громіздкими бюрократичними процедурами обленерго, а тому, незважаючи на привабливість тарифів, населення використовувало їх дуже рідко.

Постановою № 591 від 23.08.2016, прийнято нові правила користування електроенергією для населення. В них врегульовано та спрощено процедуру встановлення багатозонних лічильників. Тепер електророзподільне підприємство повинно оприлюднювати на сайті технічні характеристики лічильника, а побутовий споживач має право самостійно придбати його у будь-якого продавця. Якщо цей прилад пройшов перевірку та має відповідні паспорти, електророзподільне підприємство зобов’язане прийняти його в експлуатацію.

Коментар реформатора

«Зонні коефіцієнти були запроваджені Комісією більше 15 років тому, але де-факто ними суттєво скористувалася лише промисловість. Населення через занижені ціни, недостатню поінформованість, монополію обленерго щодо продажу зонних лічильників та бюрократію обленерго в частині параметризації майже не користувались зонним обліком. Для споживачів [нові правила – ред.] – реальна можливість заощадити без бюрократії та з чіткими термінами для обленерго. Тому Комісія вирішила спростити правила для населення, що дають очевидні вигоди для всіх:

  1. Для споживачів – реальна можливість заощадити без бюрократії та з чіткими термінами для обленерго
  2. Для енергосистеми – оптимізація навантажень, менша потреба в потужностях
  3. Для країни – курс на енергоефективність, менше викидів СО2

Найголовніше для нас було показати споживачу реальну можливість заощаджувати, змінити філософію споживання зробивши її ощадливою та раціональною»

— Дмитро Вовк, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)

Експерти Індексу реформ дали високі оцінки цьому заходу та відзначили його внесок у розвиток конкуренції та енергонезалежність.

Коментар експерта

«Можливість для споживача самостійно вирішувати, в кого купувати багатозонний лічильник, дозволить відкрити ринок в цьому секторі – пропозицій стане більше, і за рішення споживача постачальники будуть конкурувати як якістю, так і ціною продукту. Також важливо, що обленерго не можуть вимагати лише певні марки лічильників, а зобов’язані прийняти їх і поставити у чітко визначені терміни – це може суттєво знизити зловживання і вимагання додаткових коштів, наприклад, за швидкість встановлення. Це також можливість для споживачів обрати більш доступну альтернативу простим лічильникам на користь багатозонних, а отже скористатися перевагами нічного тарифу».

— Олена Павленко, DiXiGroup

Графік 3.  Події, що визначали значення індексу протягом 29 серпня – 11 вересня 2016р. (оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5 )

imore1

2) Кабмін врегулював порядок подання електронних документів до органів ліцензування +2 бала

Ліцензування завжди в Україні було сприятливим ґрунтом для корупції та серйозною перешкодою для ведення бізнесу. Підприємці повинні витрачати час на фізичну подачу документів, а часто іще переробляти їх по кілька разів на вимогу чиновників.

Прийнявши постанову № 561 від 23.08.2016 уряд запровадив механізм подання документів до органу ліцензування в електронному вигляді. Видаватися документи також будуть в електронному вигляді. Важливою новацією є запровадження шаблонів електронних документів. Тепер підприємці матимуть чітке уявлення про вимоги до документів, а чиновники не зможуть повернути документ на перероблення, якщо форма була заповнена коректно.

Проте, прийняття цієї постанови – це тільки початок. Як завжди, багато залежить від імплементації. Щоб система запрацювала, іще потрібно розробити електронні шаблони документів.

Коментар реформатора

«Це – важливий крок у спрощенні взаємодії бізнесу та держави. Порядок подання та отримання ліцензій в електронному вигляді дає правові підстави для отримання ліцензій через Єдиний державний портал адміністративних послуг та інтегровані з ним ресурси. Вже зараз на порталі можна отримати 15 електронних послуг (poslugy.gov.ua/info/services), і прийняття цієї Постанови відкриває Мінекономрозвитку можливість значно розширити перелік послуг. Для повноцінного впровадження такого онлайн механізму треба доповнити функціонал порталу та впровадити систему електронної взаємодії між порталом та органами ліцензування».

Володимир Семеніхін, Міністерство економічного розвитку та торговлі

Експерти надали позитивну оцінку цій події та зазначили, що запровадження електронного подання документів до органів ліцензування є ще одним кроком у напрямку дерегуляції.

Коментар експерта

«Отримання ліцензій від державних органів – це непрозорі бюрократичні процедури. Органи ліцензування часто штучно створюють для підприємців проблеми із формуванням необхідного пакету документів. Тому ця сфера традиційно вважається дуже корумпованою. Подача документів та отримання ліцензій у електронному вигляді зробить ці процедури більш прозорими та дозволить мінімізувати взаємодію підприємців з чиновниками. Постановою передбачено, що уряд повинен розробити електронні шаблони документів, які підприємці будуть заповнювати для отримання ліцензій. Ці шаблони мають бути зручними для підприємців, а вимоги для їх заповнення – чіткими та однозначними».

— Тетяна Тищук, VoxUkraine

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 29 серпня – 11 вересня 2016р

imore1

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 29 серпня – 11 вересня 2016р.

Державне управління +1.0
Кабмін схвалив ліквідацію Держслужби інтелектуальної власності та передачу її функцій МЕРТ +1.0
Уряд спростив реалізацію місцевою владою регіональних будівельних проектів +1.0
Затверджена нова структура секретаріату уряду +0.5
Державні фінанси 0.0
Монетарна система 0.0
Бізнес середовище +1.8
Кабмін спростував монополію обленерго в частині продажу населення багатозонних лічільників електроенергії +1.8
Кабмін врегулював порядок подання електронних документів до органів ліцензування +2.0
Кабмін затвердив правила виробництва органічної продукції +1.0
Енергетика +1.0
Кабмін спростував монополію обленерго в частині продажу населення багатозонних лічільників електроенергії +1.0

 

 

 

 

 

 

 

 


Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний